رنگ‌های متفاوت کپسول‌های آتش نشانی

در این مقاله قصد داریم تا در مورد رنگ کپسول آتش نشانی و ارتباط ان با نوع مواد اطفای حریق موجود در آنها صحبت کنیم.
روزانه حوادث آتش سوزی بسیار زیادی اتفاق می‌افتند. بنابراین داشتن اطلاعات در زمینه شیوه‌های مهار آتش بسیار لازم و ضروری است. برای مقابله با حوادث آتش سوزی، استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی مهم‌ترین گزینه به شمار می‌رود. حال بحث مهمی که پیش می‌آید آن است که در هر موقعیتی از چه کپسولی استفاده کنیم؟ و یا زمان شارژ کسپول آتش نشانی در تهران چه ارتباطی با نوع کپسول دارد؟ آتش‌سوزی‌ها منشا متفاوتی دارند، از این رو کپسول آتش نشانی‌ای که در زمان مقابله با هر کدام از انواع آتش‌سوزی به کار می‌آید، متفاوت است. ساده‌ترین روشی که برای شناسایی و تمایز این کپسول‌ها از هم به کار رفته، استفاده از رنگ مختص هر کپسول است. در این مقاله از مهار فایر انواع کپسول‌های آتش نشانی و رنگ‌های مرتبط با آنها را آورده و بررسی نموده‌ایم.

معرفی کپسول‌ آتش نشانی

کپسول آتش نشانی یک محفظه فولادی است که در آن، مواد مختلفی برای اطفا حریق وجود دارد. این مواد، اغلب شامل گاز دی اکسید کربن، کف، پودر، آب و مواد هالوژنه هستند. کپسول‌های آتش نشانی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که تمام افراد به راحتی بتوانند از آن برای اطفاء حریق بهره ببرند. نحوه استفاده از انواع کسپول آتش نشانی بسیار راحت است؛ به گونه‌ای که تنها با فشردن یک اهرم، همه مواد خاموش کننده به بیرون پرتاب می‌شود.

علل متفاوت بودن رنگ انواع کپسول آتش نشانی

کپسول‌های آتشنشانی دارای رنگ‌بندی متفاوتی هستند. رنگبندی کپسول‌ها ممکن است بر اساس معیارها و استانداردهای مختلفی تعیین شود. دلایل متفاوت بودن رنگبندی این کپسول‌ها شامل موارد زیر می‌گردد.

  • استانداردهای منطقه‌ای: در برخی مناطق و کشورها، استانداردهای مختلفی برای رنگبندی کپسول‌های آتش‌نشانی وجود دارد. این استانداردها ممکن است تعیین کننده رنگ‌ها، نمادها و ترکیب‌های مشخصی باشند.
  • تفاوت‌های بین شرکت‌ها: شرکت‌های تولید کننده کپسول‌های آتش‌نشانی ممکن است از رنگبندی‌های مختلف برای محصولات خود استفاده کنند. این تفاوت‌ها بر اساس تجربه‌ها و نیازهای بازار محصولات آتش‌نشانی تعیین می‌‎شود.
  • نوع مصرف: کپسول‌های آتش‌نشانی برای مصارف مختلفی ممکن است، مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، کپسول‌های مخصوص آتش‌نشانی خودروها ممکن است رنگ‌های متفاوتی نسبت به کپسول‌های ساختمانی داشته باشند.
  • شناسایی آسان‌تر: تفاوت رنگ کپسول آتش نشانی به شناسایی آسان‌تر در مواقع اضطراری کمک می‌کند. این رنگ‌ها بر اساس تفاوت‌های ذاتی در شناسایی و تشخیص در شرایط تاریکی یا دوربین مداربسته استفاده ‌می‌شوند.
  • رسمیت و استاندارد‌های ایمنی: استفاده از رنگبندی خاص در این کپسول‌ها ، به منظور اطمینان از رسمیت و انطباق با استانداردهای ایمنی و مقررات مربوطه می‌باشد و این رنگبندی باید تحت نظر ایمنی و استانداردهای مربوطه قرار گیرد، تا از عملکرد صحیح آنها در مواقع اضطراری اطمینان حاصل شود.

انواع رنگ کپسول آتش نشانی و کاربرد آنها

از سال ۱۹۹۷ در انگلستان، سیستم رنگبندی کپسول‌های آتش نشانی دستخوش تغییرات گسترده‌ای شد. تا پیش از آن زمان، بدنه هر کپسول یک رنگ خاص بود، اما امروزه همه کپسول‌ها به رنگ قرمز هستند و رنگ مختص هر نوع خاموش کننده با نواری از همان رنگ روی بدنه مشخص می‌گردد. در ادامه طبقه‌بندی کپسول‌های آتش نشانی از نظر رنگ را شرح خواهیم داد.

کپسول آتش نشانی قرمز

رنگ قرمز نشان دهنده کپسول حاوی آب است. این کپسول‌ها هنگامی به کار می‌روند که منشا آتش سوزی ماده‌ای از جنس چوب، کاغذ، پارچه و غیره است. استفاده از کپسول آتش‌نشان آبی به هیچ عنوان برای آتش‌سوزی‌های الکتریکی یا مایعات قابل اشتعال توصیه نمی‌شود. چرا که در این صورت، نه تنها به اطفا حریق کمکی نمی‌کند، بلکه آن را شدت می‌بخشد و وضعیت را دشوارتر خواهد کرد‌. از این رنگ، معمولاً برای کپسول‌های آتش نشانی که برای مهار حریق‌های عادی هستند، استفاده می‌شود. این کپسول‌ها شامل آبپاش‌های آتش‌نشانی معمولی هستند.

مفهوم رنگ کپسول آتش نشانی
مفهوم رنگ کپسول های آتش نشانی

کپسول به رنگ آبی

رنگ کپسول آتش نشانی آبی نشانگر کپسول‌های پودری است. درون این کپسول‌ها که به عنوان کپسول پودر و گاز نیز شناخته می‌شوند، با پودر ABC  پر می‌گردد. منظور از لفظ ABC این است که این خاموش کننده‌ها می‌توانند آتش سوزی‌های کلاس A یعنی آتش‌سوزی‌هایی با منشا چوب و کاغذ و آتش‌سوزی کلاس B یعنی آتشی با منشا مواد سوختنی، مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین و آتش سوزی‌های کلاس C که به آتشی با منشا گازهای قابل اشتعال اطلاق می‌شود را خاموش ‌کنند. کپسول‌های آبی رنگ به عنوان نماینده‌ای از تجهیزات ایمنی و حفاظت شناخته می‌شوند.

رنگ کپسول آتش نشانی لیمویی

این رنگ مخصوص کپسول‌های آتش‌نشانی فومی است. بیشترین مورد استفاده از فوم آتش نشانی برای آتش سوزی‌هایی با منشا مایعات قابل اشتعال می‌باشد. به همین دلیل، استفاده از این نوع خاموش کننده‌ها در پمپ بنزین‌ها و برخی کارخانجات بسیار شایع است.

کپسول مشکی رنگ

این کپسول حاوی گاز کربن دی اکسید است. این گاز برای آتش‌سوزی‌های ناشی از جرقه الکتریکی و اطفاء حریق با منشا مایعات، قابل استفاده می‌باشد. ویژگی قابل توجه این کپسول این است که گاز کربن دی اکسید درون آن غیر سمی بوده و در صورت برخورد با محصولات خوراکی، خطری برای آنها ایجاد نخواهد کرد. اصولاً  این کپسول در انجام عملیات خارج کردن افراد محاصره شده توسط حریق، یا سایر وقایع اضطراری به کار برده می‌شود.

کپسول آتش نشانی به رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده کپسول هالوژنی است. درون این کپسول‌ها با عناصر گروه هالوژن‌ها یعنی فلور، کلر، برم و ید پر می‌شود. از ویژگی‌های مثبت و مزایای این کپسول می‌توان به استفاده بدون هیچ ردی بر روی اشیا اشاره کرد. به دلایل زیست محیطی و فنی، طی سال‌های اخیر استفاده از این نوع کپسول، به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. عمده مصرف آن هنگام آتش سوزیی‌های کلاس B و C می‌باشد. رنگ سبز معمولاً برای کپسول‌های آتش نشانی مرتبط با انقطاع برق و آتش سوزی تجهیزات برق استفاده می‌گردد.

کپسول به رنگ سفید

کپسول‌های آتش نشانی سفید معمولاً به عنوان نماینده‌ای از تجهیزات و محصولات مرتبط با تنظیم یا کنترل منابع آب و رطوبت در سیستم‌های آتش نشانی به کار برده می‌شوند.

کپسول آتش نشانی به رنگ زرد

رنگ زرد اصولاً برای کپسول‌های اطفاء حریق حاوی مواد شیمیایی خیس است. این کپسول‌ها حاوی موادی هستند که در دماهای بالا به گاز دی اکسید کربن تبدیل می‌شوند و حریق را مهار می‌کنند. از این کپسول‌ها بیشتر اوقات برای مهار آتش ناشی از سوختن چربی‌ها و روغن‌های خوراکی یا چوب و پارچه و موادی از این قبیل استفاده می‌گردد. رنگ زرد، معمولاً به عنوان نماینده‌ای از مواد شیمیایی خطرناک یا مواد مخصوص استفاده می‌شود. این کپسول‌ها معمولاً برای نشان دادن محل ذخیره مواد خطرناک در صنایع مختلف کاربرد دارند.

کپسول نقره‌ای

رنگ کپسول آتش نشانی نقره‌ای ممکن است برای تجهیزات یا تخصص‌های خاصی استفاده شوند. این معمولاً به تعیین تجهیزات خاص در صنایع و محیط‌های خاص اشاره دارد.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب انواع رنگ بندی کپسول های آتش نشانی را ذکر نمودیم. این رنگبندی در جاهای مختلف دنیا ممکن است معانی مختلفی داشته باشند و استاندارد هر کشور با برخی کشورهای دیگر متفاوت است. امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد. مهار فایر ارائه دهنده انواع کپسول آتش نشانی از جمله کپسول‌های آتش نشانی در رنگ بندی مختلف می‌باشد. شما می‌توانید هر کدام از این کپسول‌ها را از این مجموعه خریداری فرمایید. بعلاوه، برای شارژ انواع کسپول آتش نشانی در مناطق مختلف تهران می‌توانید با این مچموعه تماس بگیرید.

برای تماس با ما کلیک کنید