آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

آتش سوزی اصولاً جزء حوادث اجتناب ناپذیر است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد، بنابراین باید آمادگی لازم و کافی را برای جلوگیری از آن در خود ایجاد نمود. این حادثه در سرتاسر زندگی در کمین ماست. یکی از مواردی که در مقابل آتش سوزی بسیار لازم به نظر می‌آید، آشنایی با روش استفاده از جعبه آتش نشانی در هنگام ورود حادثه است، تا بتوانیم خسارت مالی و جانی را به حداقل برسانیم.  اگر قصد دارید که صفر تا صد نحوه استفاده از این جعبه‌ها را فرا بگیرید تا انتهای مقاله را مطالعه کنیم.

جعبه آتش نشانی چیست؟

جعبه آتش نشانی وسیله‌ای است که غنی از محصولات خاموش کننده آتش می‎باشد. امروزه در مکان‌هایی همانند اداره‌ها، فرودگاه‎ها و بیمارستان‌ها این وسیله به چشم می‌خورد. این جعبه‌ها از یکسری تجهیزات نظیر قرقره، شیلنگ‌های لاستیکی، شیر فلکه و غیره برخوردار هستند که طبیعتاً در  اطفا حریق بی‌تاثیر نیستند. عده‌ای از افراد معتقدند با وجود انواع سیستم اطفاء حریق، تهیه این محصول یک امر غیر ضروری است و تنها استفاده از کپسول‎ها را کافی می‌دانند. در حالی که چنین نیست. وجود این جعبه‌ها در هر مکانی ضروری به حساب می‌آید.

تجهیزات موجود در جعبه‌های آتش نشانی

قبل از اینکه بخواهید نحوه استفاده با این جعبه را بدانید، بهتر است تجهیزات موجود در آن را بشناسید. در ادامه مطلب به این تجهیزات اشاره می‌کنیم.

قرقره

قرقره‌های آتش نشانی موجود در این جعبه‌ها همان قسمتی است که شیلنگ دور آن پیچیده می‌شود. قرقره‌ها در دو نوع هورزیلی و برزنتی هستند که برای انتقال آب جهت خاموش کردن آتش در مواقع اضطراری استفاده می‌شوند.

شیلنگ آتش نشانی هورزیلی

شیلنگ‌های هورزیلی لاستیک‌هایی هستند که استفاده از آنها برای همه افراد راحت و امکان پذیر است و برای استفاده از آنها لازم نیست که شیلنگ را به طور کامل از دور قرقره باز کنید. دبی آب این شیلنگ‌ها از شیلنگ‌های برزنتی خیلی کمتر می‌باشد. یکی از مزیت‌های شیلنگ‌های هورزیلی این است که استفاده از آنها نیاز به آموزش ندارد.

شیلنگ برزنتی

از دیگر وسایل موجود در جعبه آتش نشانی شیلنگ‌های برزنتی هستند که با اینکه دبی آب بیشتری دارند، ولی استفاده از آنها خیلی سخت‌تر است و برای استفاده از آنها باید شیلنگ را به طور کامل از قرقره موجود در جعبه باز کنید. از طرفی اگر بخواهید از شیلنگ برزنتی در جعبه استفاده کنید، باید از شیر آتش نشانی و کوپلینگ برای انتقال آب بهره ببرید.

کپسول‌های آتش نشانی از مهمترین تجهیزات برای استفاده از جعبه آتش نشانی

استفاده از انواع کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش امروزه یک راه ساده و موثر به شمار می‌آید. استفاده از کپسول‌های آتش نشانی در این جعبه‌ها اجباری نیست و بستگی به نظر خودتان دارد که کپسول را در درون جعبه قرار دهید و یا بیرون از آن بگذارید. علت شارژ کپسول آتش نشانی در تهران و گذاشتن آن در جعبه این است که کپسول‌ها در معرض دید نباشند و زیبایی و جلوه بهتری داشته باشند. در جعبه‎ها اصولا از کپسول‎های آتش نشانی co2 یا پودر و گاز استفاده می‌شود.

شیر فلکه

پیش از تهیه جعبه آتش نشانی باید از موجود بودن شیر فلکه در آن آگاه بود. این ابزار به عنوان منبع تغذیه فایر باکس‌ها محسوب می‌شود که جنس اغلب آنها برنج است.

نازل

در قسمت فوقانی شیلنگ‌ها ابزاری تحت عنوان نازل وجود دارد که مسئولیت آن پخش کردن آب است.

کوپلینگ

برخی از افراد تصور می‌کنند که وجود این کالا در درون فایر باکس امری بیهوده است، اما کوپلینگ کمک می‌کند تا شیلنگ‌ها به خوبی به شیرهای درون فایر باکس‌ها متصل گردند.

طریقه استفاده از جعبه آتش نشانی

طریقه استفاده از این جعبه‌ها با توجه به نوع جعبه متفاوت است. این جعبه‌ها به صورت دیواری و یا پایه دار هستند. در ادامه، آموزش استفاده از هر کدام از آنها را برای شما شرح می‌دهیم.

نحوه استفاده از جعبه آتش نشانی دیواری

با توجه به اینکه این نوع جعبه‌ها به صورت دیواری هستند، در دو نوع توکار و روکار نصب می‌گردند. این جعبه‌ها به صورت فایر باکسی و هورزیلی می‎باشند. نحوه استفاده از این جعبه به گونه‌ای است که جلوی درب جعبه ساده است و چنانچه قفل جعبه به حالت بدون کلید باشد، قفل را چرخانده و درب جعبه را باز می‌کنید.
اگر سیستم هورزیلی باشد، در قسمت پایین و پشت قرقره شیر کلاب و یا به اصطلاح شیر گازی وجود دارد. با باز کردن شیر، قرقره و شیلنگ و نازل آبدار خواهد شد. در این هنگام می‌توانید به سراغ نازل رفته و آن را به سمت آتش بگیرید. اگر سیستم فایرباکسی باشد، باید ابتدا کل شیلنگ را از دور قرقره باز کرده و در خط مستقیم بدون پیچ خوردگی قرار بگیرد. پس از آن باید به سراغ اتصالات کوپلینگ رفته و از اتصالات مطمئن شوید.

نحوه استفاده از جعبه آتش نشانی پایه دار

بهتر است بدانید این جعبه‌ها به باکس‌های اطفاء حریق محوطه‌ای نیز معروف هستند. نکته دیگری که باید مدنظر قرار داد، این است که جعبه‌ها معمولا به صورت دو درب یا تک درب موجود هستند که می‌توانید از نوع مناسب آن استفاده کنید. این جعبه‌ها در دو حالت با سوئیچ و بدون سوئیچ ساخته می‌شوند. در جعبه‌های بدون سوئیچ، فقط با چرخاندن دسته قفل، درب باز شده و تجهیزات قابل استفاده می‌شوند.

راهنمای استفاده از جعبه آتش نشانی هنگام بروز حریق

پس شرح کار با انواع جعبه‌های فایر باکس وقت آن است که مراحل استفاده از این جعبه‌ها، هنگام بروز حریق را به شما ارائه دهیم. برای این منظور باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  1. در ابتدا شیلنگ آتش نشانی پیچیده شده روی قرقره فایرباکس را کاملاً از روی آن باز کرده و بر روی زمین قرار دهید.
  2. در مرحله دوم سر شلینگ را به شیر فلکه فشار قوی نصب شده در داخل جعبه متصل نموده و آن سر دیگر را به تبدیل نصب‌شده وصل نمایید.
  3. در مرحله سوم قبل از باز کردن شیر فلکه آب از کوپله شدن دقیق و محکم کوپلینگ‌ها و اتصالات اطمینان حاصل نمایید.
  4. در مرحله چهارم، جهت اطفاء حریق ابتدا شیر فلکه‌های آب آتش نشانی را به تدریج باز کرده و سپس نازل را در حالت فوک و یا در حالت جت قرار دهید و شروع به اطفاء حریق کنید.

محل مناسب نصب فایر باکس

بسیاری از افراد دغدغه این را دارند که باید این جعبه‌های آتشنشانی را کجا نصب کنند. قبل از نصب فایر باکس‎ها کلیه محتوای آن را خالی کنید تا وزن آنها کاسته شده و به راحتی نصب شوند. سپس با در نظر گرفتن مواردی نظیر مسیر صحیح شلنگ‎ها آنها را در محلی نصب کنید تا برای رفت و آمد افراد مزاحمت ایجاد نکند. ضمنا هر ۶ ماه یکبار این جعبه ها را مورد بازرسی قرار دهید.

کلام پایانی

همانطور که اشاره شد یکی از مهمترین اجزای جعبه‌های آتش نشانی، کسپول آتش نشانی است که دارای انواع  مختلفی است و بسته به کلاس آتش باید از نوع مناسبی از کپسول استفاده کرد. یکی از مهمترین نکات در استفاده از انواع کپسول آتش نشانی، شارژ کردن به موقع آن است و این کار نیز باید توسط افراد متخصص و مراجع ذی صلاح انجام شود. برای شارژ کپسول آتش نشانی در تهران و کرج می‌توانید با مجموعه ایمن مهار گستر آشیانه تماس بگیرید تا هم از راهنمایی کارشناسان این مجموعه در زمینه قیمت شارژ کپسول آتش نشانی و زمان شارژ کپسول آتش نشانی برخوردار شوید و هم از شارژ اصولی و درست کسپول خود اطمینان حاصل کنید. پس فرصت را از دست ندهید و برای شارژ کپسول آتش نشانی غرب تهران، شارژ کپسول آتش نشانی شرق تهران و شارژ کپسول در سایر نقاط تهران و کرج از طریق این شرکت اقدام نمایید.

برای تماس با ما کلیک کنید