انواع کپسول آتش نشانی را بشناسید

آتش سوزی جزء اتفاقات غیرمترقبه‌ای است که ممکن است برای هر شخصی به وجود آید. راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارات مالی و جانی، بسیار امر مهم و حیاتی است. یکی از مواردی که تاثیر بسزایی در کاهش خسارات مالی و جانی دارد، شارژ کپسول های آتش نشانی در تهران در زمان مناسب و استفاده درست از آنها است. این کپسول‌ها انواع مختلفی دارند که برای خاموش کردن آتش‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود. مهار فایر قصد دارد در این بخش به معرفی انواع کپسول آتش نشانی بپردازد. از طریق آشنایی با این کپسول‌ها هنگام بروز حادثه می‌‌دانید که از چه نوع کپسولی  باید استفاده کنید و خسارت وارده را تا حدی کاهش دهید.

کپسول آتش نشانی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد انواع کپسول آتش نشانی سخن بگوییم، بهتر است به ماهیت این کپسول‌ها اشاره کنیم. کپسول‌های آتش نشانی یا همان سیلندرهای خاموش کننده، دستگاه‌های قابل حمل هستند که برای اطفاء حریق‎های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیلندرهای اطفاء حریق معمولاً در انواع مختلفی بوده که هر کدام به منظور اطفا و مهار حریق‌های خاصی کارایی دارند.

کلاس‌های متعدد آتش

جهت تشخیص بهتر انواع کپسول آتش نشانی بهتر است کلاس‌های آتش را بیشتر بشناسید. در ادامه لیست دقیق از انواع آتش در هر طبقه را ارائه خواهیم داد.

  • کلاسA: آتش‌سوزی این نوع شامل مواد قابل احتراق از جمله کاغذ، پارچه، چوب و دیگر مواد قابل اشتعال
  • کلاسB: آتش سوزی ناشی از مایعات قابل اشتعال همانند رنگ سقز یا بنزین و غیره
  • کلاسC: آتش سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال از جمله متان، بوتان یا هیدروژن
  • کلاسD: آتش سوزی ناشی از فلزات قابل احتراق از جمله پتاسیم, آلومینیوم یا منیزیم و غیره
  • کلاسF: شامل آتش‌هایی است که بر اثر روغن‌های پخت و پز مانند آتش سوزی در تابه ایجاد می‌گردند.
  • آتش سوزی الکتریکی: این کلاس همانطور که از نامش مشخص است، شامل تجهیزات الکتریکی می‌شود اما با حذف قطعه الکتریکی کلاس آتش تغییر می‌کند.

انواع کپسول آتش نشانی

این نوع کپسول‌ها، اطفا کننده‌های فوری آتش به حساب می‌آیند. آنها قبل از رسیدن آتش نشان‌ها در کنترل آتش‌های کوچک عالی عمل می‌کنند. کپسول‌ها انواع مختلفی دارند اما رایج‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند.

کپسول پودری

یکی از انواع پرکاربرد کپسول آتش نشانی را می‌توان کپسول پودری اعلام نمود. این کپسول از مواد خاموش کننده پودری تشکیل شده است و گاز کربن دی اکسید نیز در پرتاب این مواد به سمت آتش نقش اصلی را دارد. از این خاموش کننده، اصولا برای خاموش کردن آتش با منشاء مایعات قابل اشتعال همانند بنزین استفاده می‌شود. این نوع آتش در کلاس آتش سوزی B استفاده دارد.
خاموش کننده‌های پودری عموماً دارای یک برچسب آبی هستند. اگرچه ممکن است در بعضی از کشورها و برندهای تولید کننده کپسول‌های پودری برچسب متفاوت‌تری داشته باشد. در نهایت این نکته را اضافه کنیم که خاموش کننده‌های پودری، شعله‌های آتش را خنک نخواهند کرد. از این کپسول‌ها نباید در فضای بسته استفاده شود، زیرا پودر خشک موجود در کپسول به راحتی قابل استنشاق است. همچنین پس از پایان آتش، تمیز کردن بقایای باقیمانده در اثر خاموش کردن آتش کار آسانی نیست.

انواع کپسول آتش نشانی  co2

یکی دیگر از رایج‌ترین انواع مهار کننده آتش، کپسول co2  است. از این کپسول برای خاموش کردن آتش با منشا آتش سوزی الکتریکی استفاده می‌شود. خاموش کننده‌های co2 اصولاً در پارکینگ‌ها و خودروها کاربرد دارند. کپسول ۱ و ۲ کیلویی co2  کاربرد خیلی بیشتری برای استفاده در خودرو دارد. اگر شما برای کارگاه و کارخانه خود که پر از وسایل الکتریکی و برقی است، نیاز به کپسول‌های خاموش کننده دارید، بهتر است از کپسول‌های آتش نشانی co2 استفاده نمایید. توصیه ایمنی آنکه، در آتش سوزی‌هایی که انسان در آن درگیر می‌شود، بهتر است از استفاده کپسول co2 جدا خودداری نمایید، زیرا گاز کربن دی اکسید برای انسان بسیار خطرناک بوده و حتی منجر به خفگی می‌شود.

کپسول آب و گاز

این نوع کپسول، حاوی آب است که با فشار زیاد گاز در سیلندر قرار می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید پر استفاده‌ترین ماده برای خاموش کردن آتش، آب است. انواع کپسول آتش نشانی آب و گاز هم برای آتش‌هایی با منشاء جامداتی چون چوب و کاغذ به خوبی استفاده می‌شوند و در منازل بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند، زیرا آتش‌هایی که در منزل اتفاق می‌افتند معمولا از نوعی هستند که می‌توان آن را با این نوع کپسول مهار کرد. گاز موجود در آن جزء گازهای نیتروژن به عنوان نیروی محرک برای پرتاب ماده خاموش کننده خواهد بود.

از این خاموش کننده به هیچ وجه نباید برای آتش‌سوزی بر اثر روغن‌های خوراکی و سوخت‌های نفتی استفاده کرد، زیرا نه تنها موجب خاموش شدن آتش نمی‌شود، بلکه باعث ایجاد مشکلات بیشتر می‌گردد. این کپسول‌ها برای شناسایی بهتر، با برچسب قرمز، رنگ می‌شوند. این  خاموش کننده، تفاوت اصلی با خاموش کننده گازی دارد. این  تفاوت در نوع عامل فشار آنها است. برای تامین خاموش کننده از گاز co2 تحت فشار در یک سیلندر کوچک به نام کارتریج استفاده می‌گردد. در خاموش کننده‌های آب و گاز, خروج گاز معمولا غیر قابل کنترل بوده و زمانی که گاز ذخیره شده در کارتریج آزاد شود، دیگر غیر قابل بازگشت نخواهد بود. همچنین مقدار تخلیه هر دو نوع خاموش کننده، ۹۵ درصد در زمان شارژ کامل است.

انواع کپسول آتش نشانی فوم

یکی دیگر از انواع کپسول‌های اطفاء حریق که برای عملیات خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد، کپسول فوم است. خاموش کننده‌های اصلی این کپسول، کف می‌باشد و از آن برای آتش‌هایی که منشا مایعات یعنی آتش سوزی‌های کلاس B و آتش سوزی هایی با منشا جامدات یعنی آتش سوزی‌های کلاسA  مورد استفاده قرار می‌گیرد. ذکر این نکته لازم است که استفاده از کپسول آتش نشانی فوم برای خاموش کردن آتش سوزی‌هایی با منشاء الکتریکی زیاد توصیه نمی‌گردد و در این آتش‌سوزی‌ها بهتر است از کپسول  co2 استفاده کرد تا خسارت کمتری به شما وارد شود.

کپسول بیوورسال

کپسول آتش نشانی بیوورسال یکی دیگر از انواع خاموش کننده آتش است که در عملیات اطفاء حریق  بسیار نقش اساسی دارد. این نوع خاموش کننده آتش، مناسب برای عملیات اطفا حریق از نوع A و B است. یکی از خصوصیات کپسول بیوورسال، دوستدار محیط زیست بودن آن است.  اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستسد که دغدغه محیط زیست را دارید، می‎توانید از این کپسول  استفاده نمایید.

کپسول شیمیایی مرطوب

این نوع کپسول ها برای خاموش کردن آتش سوزی‌هایی که بر اثر روغن‌ها و چربی‌های پخت و پز به وجود می‌آیند، ساخته شده است. از این مورد برای اطفاء حریق‌هایی که بر اثر مواد خشک از جمله چوب، کاغذ، پارچه و غیر بوده استفاده می‌شود این سیلندرها دارای برچسب زرد رنگ هستند.

شارژ انواع کپسول آتش نشانی در تهران

هر یک از انواع کپسول‌های خاموش کننده آتش را که تهیه کنید، باید بدانید که یکی از مهمترین نکات در مورد آنها شارژ به موقع کپسول است. زمان شارژ کپسول های آتش نشانی بسیار متغیر است و به نوع کپسول و میزان استفاده از آن بستگی دارد. برای شارژ کردن کپسول هم لازم است که از افراد و شرکت‌هایی که در این زمینه دارای تخصص و مهارت کافی هستند، کمک بگیرید تا از شارژ شدن اصولی و مطمعن کپسول، اطمینان داشته باشید و در هنگام بروز آتش سوزی، بتوانید روی عملکرد مناسب کپسول حساب کنید.

اگر در تهران زندگی می‌کنید می‌توانید شارژ کپسول‌های خود را به مجموعه ایمن مهار گستر آشیانه بسپارید. این مجموعه با سابقه‌ای درخشان در امر شارژ کردن انواع کپسول خاموش کننده آتش و انجام تست‌های مورد نیاز، می‌تواند یکی از مطمعن‌ترین مراکز برای بررسی و شارژ منظم کپسول آتش نشانی باشد. پس فرصت را از دست ندهید و با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و برای شارژ کپسول آتش نشانی در تهران از کارشناسان این مرکز راهنمایی بخواهید.

برای تماس با ما کلیک کنید