انواع دستکش‌های آتش نشانی و ویژگی‌های آنها

عملیات اطفاء حریق یکی از عملیات‌های نفس‌گیر و سخت محسوب می‌گردد که در کل مراحل آن، تمام اعضای بدن به خصوص دست‌ها و صورت بیشتر در معرض خطر هستند. برای نگهداری و محافظت اصولی از دست‌ها نیاز به دستکش‌های مخصوصی است که تحت عنوان انواع دستکش آتش نشانی شناخته می‌شوند. دستکش‌ها یکی از تجهیزات حفاظتی برای آتش‌نشان هستند که آن‌ها را در مقابله با آتش ایمن می‌کند. بهتر است که در کنار شارژ انواع کپسول آتش نشانی، به فکر خرید دستکش‌های مناسب در موقع اطفاء حریق باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها مطلب زیر را از دست ندهید.

دستکش آتش نشانی چیست؟

همانطور که گفته شد، یکی از تجهیزات بسیار مهم آتش نشانی، دستکش‌های مخصوص آتش نشانی هستند. آنها به شکل پوششی ایمن برای محافظت از دست آتش‌نشان در برابر حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستکش‌ها از ایمنی بالایی برخوردار بوده تا بتوانند در برابر شرایط خطرناک و گرمای شدید، همچنین مایعات داغ مقاومت داشته باشند.

خصوصیات بارز انواع دستکش آتش نشانی

دستکش‌های اطفاء حریق باید دارای یک سری ویژگی و خصوصیات منحصر به فرد باشند. برخی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است.

  • بسیاری از دستکش‌های موجود در بازار منظور دستکش‌های آتش‌نشانی، از هیچ گونه استاندارد و یا ایمنی برخوردار نبود و با جنس نامرغوبی عرضه می‌گردند. دستکش‌های آتش نشانی می‌بایست از استانداردهای بین المللی تبعیت و پیروی ‌کنند. همین امر موجب شده که علاوه بر متریال ساخت، از نظر ظاهری هم مطلوب باشند. با تمام این اوصاف این استاندارد کمک کرده تا دستکش‌ها از نظر استفاده برای آتش نشان‌ها راحت‌تر باشند.
  • از دیگر ویژگی‌های مهم دستکش‌های آتش نشانی و اطفاء حریق، انعطاف پذیر بودن، راحتی در استفاده و ضد تعریق بودن آنها می‌باشد. از همه مهم‌تر آنکه این تجهیزات در برابر حرارت بالا مقاوم بوده و اجازه نمی‌دهد که مواد شیمیایی و مایعات به دست آتش‌نشان برسد. پس در عملیات عظیم و گسترده استفاده از این دستکش‌ها به شدت پیشنهاد و توصیه می‌گردد.
  • اصولاً انواع دستکش آتش نشانی از مواد مختلف ساخته شده تا در برابر درجات خطر مختلف، محافظ عالی برای فرد باشند. این مواد موجب شده تا در برابر حرارت مواد شیمیایی و اجسام تیز و سخت عالی عمل کند. یک دستکش اطفاء حریق استاندارد، باید در کف دست دارای پانل‌های مخصوصی بوده تا در برابر بریدگی ایمن باشند.

انواع مختلف دستکش آتش نشانی

همانند انواع کلاه آتش نشانی، دستکش‌های آتش نشانی نقش محافظت از دست آتش‌نشان را ایفا می‌کنند. این دستکش‌ها در انواع مختلفی عرضه می‌گردند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است.

دستکش اطفاء حریق ضد برش

دستکش‌های ضد برش آتش نشانی همانطور که از نامشان برمی‌آید، اصولاً برای مقابله با ابزارهای برنده، تیز و سخت به کار برده می‌شوند. استفاده از این دستکش، دست آتش‌نشان را در مقابل پارگی، بریدگی و یا حتی قطع انگشتان دست محافظت می‌کند. متریال اصلی دستکش‌های ضد برش، توری‌های فلزی می‌باشد که با در هم تنیدن آنها یک دستکش ضد برش را به وجود می‌آورند.

دستکش اطفاء حریق جوشکاری

در عملیات اطفاء حریق ممکن است نیاز به جوشکاری باشد. در برخی موارد باید قسمتی از میله حفاظ را برش داد، تا به کانون اصلی آتش دست پیدا کرد. در این زمان استفاده از دستکش‌های جوشکاری اطفاء حریق لازم خواهد بود. این دستکش‌ها از ورود حرارت جوشکاری و جرقه‎‌ها به دست آتشنشان جلوگیری می‌کند.

انواع دستکش ضد حریق آتش نشانی

همانطور که از نام این دستکش مشخص است، ضد حریق و آتش می‌باشد. برای آنکه این محصول  ضد حریق بودن خود را به مرحله اعلا برساند، باید حتماً دارای چندین لایه نظیر لایه‌های داخلی، بیرونی و ضد رطوبت باشند. هر کدام از این لایه‌ها از یک ماده و متریال خاصی ساخته می‌شوند.

دستکش اطفای حریق ضد مواد شیمیایی

آتش‌نشان‌ها در عملیات اطفاء حریق تنها با آتش سر و کار ندارند، بلکه ممکن است در حجم وسیع و گسترده‌ای با مواد اسیدی و شیمیایی در تماس باشند. در نتیجه به دستکش‌های ضد مواد شیمیایی نیاز دارند. این دستکش‌ها دارای روکش‌های مخصوصی از جنس پی‌وی‌سی هستند که از دستان فرد آتش‌نشان در برابر مواد قلیایی و بیولوژیکی به خوبی محافظت می‌کنند. از همه مهم‌تر آنکه یک آستر از جنس کتان، لایه داخلی دستکش را پوشانده است.

انواع دستکش آتش نشانی
انواع دستکش آتش نشانی

لایه‌های متعدد انواع دستکش آتش نشانی

همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، دستکش‌های آتش‌نشانی دارای لایه‌های مختلفی هستند که هر کدام از این لایه‌ها یک عملکرد و کارایی مجزا دارند. برای آشنایی بیشتر با آنها ادامه مطلب را از دست ندهید.

لایه بیرونی یا خارجی دستکش

لایه بیرونی دستکش آتش نشانی، یک لایه با نقش مهم است. چرا که این لایه اولین برخورد را با آتش دارد. پس باید جنس و یا متریال ساخت آن از متریال مرغوب و با کیفیت باشد. اصولاً در این دستکش‌ها برای لایه‌های بیرونی باید از چرم با کیفیت استفاده گردد، زیرا چرم در برابر پارگی و یا فرسایش مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد. امروزه قسمت لایه‌های بیرونی دستکش‌های آتش نشانی،  با پارچه مصنوعی پوشش داده می‌شوند. این پارچه‌ها از نظر کیفیت دست کمی از چرم نداشته و به دست احساس راحتی می‌دهند.

لایه ضد رطوبت یا میانی

بعد از لایه بیرونی اصولاً لایه میانی طراحی می‌گردد. وظیفه اصلی این لایه جلوگیری از ورود مایعات به دستکش می‌باشد. از آنجایی که در عملیات اطفاء حریق ممکن است با انواع مایعات نظیر خون، آب و غیره در ارتباط بود، به همین خاطر این لایه در نظر گرفته شده است. جنس اصلی این لایه از پلی تترافلوئورواتیلن است که از پارچه‌های بسیار عالی در برابر حرارت شناخته می‌شود.

لایه درونی انواع دستکش اطفاء حریق

این لایه، آخرین لایه یا انتهایی‌ترین لایه دستکش‌های اطفاء حریق می‌باشد. این لایه به اصطلاح ضد حرارت است و به عنوان آخرین قسمت، نقش محافظ دست آتش‌نشان را در برابر گرما ایفا می‌کند.

مهم‌ترین نکات در خرید انواع دستکش آتش نشانی

در هنگام خرید دستکش ضد حریق، باید به نکات زیر توجه کنید.

  • متریال تولیدی: اولین مورد در خرید دستکش آتش نشانی، توجه به متریال و مواد ساخت آن است. پیش‌تر در مورد طراحی و تولید این دستکش‌ها صحبت کردیم. هنگام خرید از مقاومت این دستکش‌ها در برابر آتش و حرارت اطمینان حاصل کنید. این مورد به کیفیت مواد اولیه آن برمی‌گردد. بهتر است مواد اولیه به گونه‌ای بوده که تضمین کننده کیفیت آن باشند. به عنوان مثال حجم بالایی از این دستکش‌ها از جنس پارچه‌ نسوز هستند و برخی دیگر هم از چرم و یا حتی چرم‌های مصنوعی ساخته می‌شوند که هر کدام را با توجه به عملیات مورد نظر می‌توانید خریداری نمایید.
  • ابعاد و سایز بندی: سایز و اندازه دستکش‌ها باید استاندارد و مطابق با اصول اطفاء حریق طراحی گردد، تا قابلیت جابجایی و راحتی آسان را برای آتش‌نشان فراهم کند. قبل از خرید نیاز خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید یک دستکش اطفاء حریق مناسب را خریداری کنید. به این نکته توجه داشته باشید که امروزه دستکش آتش نشانی در ابعاد و سایزهای مختلفی در بازار موجود هستند، پس مهم است که حتماً به سایز آن توجه داشته باشید.
  • نوع دوخت: دوخت دستکش‌ها یکی از موارد مهمی است که بسیاری از آتش‌نشان‌ها و افراد هنگام خرید به آن توجه نمی‌کنند. از آنجایی که دوخت محکم و اصولی در کیفیت دستکش تاثیر فراوانی دارد و از پاره شدن آن جلوگیری می‌کند، پس توجه به آن حائز اهمیت است. در صورتی که دوخت دستکش نامطلوب و یا نامرغوب باشد، حین عملیات اطفاء حریق با پارگی مواجه می‌شود که همین پارگی، یک تهدید جدی برای آتش‌نشان خواهد بود.

قیمت دستکش‌های آتش نشانی موجود در بازار

امروزه به دلیل نوسانات نرخ ارز، قیمت ثابتی را برای انواع دستکش آتش نشانی نمی‌توان ذکر کرد. عوامل متعددی بر قیمت این دستکش‌ها تاثیرگذار هستند. یکی از آنها مواد اولیه است. قطعاً مواد اولیه با کیفیت در قیمت تاثیر فراوانی دارد و حتی ممکن است قیمت دستکش را هم بالاتر ببرد. دومین مورد طراحی و نوع دوخت آن است. هر چقدر طراحی دستکش خاص، زیبا و منحصر به فردتر باشد، دارای طول عمر بیشتر و کیفیت بالاتر و قیمت بیشتری خواهد بود.

سخن آخر

در عملیات اطفاء حریق و آتش نشانی استفاده از تمام تجهیزات مخصوص به آن ضروری است، اما استفاده از دستکش‌ها بسیار لازم به نظر می‌رسد. زیرا آنها از مهم‌ترین قسمت بدن یعنی دست آتش‌نشان محافظت می‌کنند. در این مطلب علاوه بر معرفی انواع دستکش آتش نشانی، نکات مهم در خرید آن را به شما ارائه کردیم. امیدواریم که مفید واقع گردد.

برای تماس با ما کلیک کنید