انواع کلاه آتش‌نشانی و کاربردهای آنها

هرگاه صحبت از کار می‌شود، این جمله بسیار معروفِ “اول ایمنی بعد کار” در ذهن همه تداعی می‌گردد. در محیط‌های کارگاهی که میزان خطرات بسیار بالا است، معمولاً از تجهیزات آتش‌نشانی استفاده می‌شود. تمام پرسنل و کارکنان با در نظر گرفتن خطرات موجود در محل کار، از لباس‌های ایمنی و کلاه کار استفاده می‌کنند. علاوه بر شارژ کپسول آتش نشانی در جنوب تهران و سایر نقاط، فراهم کردن تجهیزات ایمنی برای پرسنل ضروری است. تجهیزات فردی اطفاء حریق، تجهیزاتی مخصوص هستند که شامل انواع کلاه آتش نشانی ، لباس مخصوص، کفش ایمنی و غیره می‌باشند.
هر کدام از این تجهیزات به نوبه خود به منظور حافظت از بدن در مقابل حوادث، مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین تجهیزات، کلاه ایمنی بوده که اهمیت استفاده از آن برای بالا بردن ضریب ایمنی بسیار مهم می‌باشد. مهار فایر تامین کننده تجهیزات آتش‌نشانی همراه شماست تا با بهترین کلاه‌های آتش‌نشانی آشنا شوید.

کلاه آتش نشانی چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم وارد مبحث بررسی کلاه اطفاء حریق شویم، بهتر است بدانیم ماهیت این کلاه چیست؟ یکی از مهم‌ترین وسیله‌هایی که در تجهیزات آتش‌نشانی برای در امان ماندن از خطرات احتمالی استفاده می‌شود، کلاه ایمنی است. با استفاده از این کلاه از سر و گردن فرد محافظت می‌شود. زیرا در زمان عملیات، پرسنل آتش‌نشانی در معرض خطرات بسیاری از جمله انفجار قرار می‌گیرند. بنابراین استفاده از این کلاه‌ها تاثیر مستقیمی در بالا بردن ایمنی و سلامت پرسنل دارد.

اهمیت استفاده از کلاه اطفای حریق

در عملیات اطفای حریق می‌بایست از پوشش مناسب استفاده نمود. یکی از مهم‌ترین پوشش‌ها، استفاده از کلاه ایمنی است. اهمیت استفاده از انواع کلاه آتش نشانی، محافظت از نقاط حساس بدن نظیر سر، گردن و صورت می‌باشد. یک آتش‌نشان در عملیات اطفاء حریق و امداد همیشه در خطر است، پس کلاه آتش‌نشانی باید در برابر ضربه، دود، اشعه‌های الکتریکی، انفجار و غیره بسیار مقاوم باشد. به هیمن دلیل است که کلاه، به‌عنوان یکی از مهمترین تجهیزات حفاظت فردی اتش نشانی شناخته می‌شود.

انواع کلاه آتش نشانی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم کلاه یکی از ابزارهای حیاتی برای آتش‌نشانان است که در حفاظت و ایمنی در برابر آتش و حوادث اضطراری نقش بسزایی دارد. در ادامه مقاله به بررسی انواع کلاه‌های ایمنی و ویژگی‌های آنها خواهیم پرداخت.

کلاه سنتی

این کلاه جزء قدیمی‌ترین کلاه‌های آتش‌نشانی است که از مواد مقاوم در برابر حرارت و ضربه ساخته می‌شود. این نوع کلاه به طور کامل سر و صورت آتش‌نشان را پوشش می‌دهد. هرچند مقاومت بسیار بالایی دارد، اما به دلیل وزن بالا و عدم قابلیت تنظیم با اندازه سر آتش‌نشان، ممکن است در استفاده طولانی مدت ناخوشایند باشد.

کلاه مدرن

انواع کلاه ایمنی مدرن با توجه به پیشرفت فناوری و نیازهای آتش‌نشانان بهبود یافته است. این کلاه از مواد سبک و مقاوم در برابر حرارت ساخته شده و قابلیت تنظیم با اندازه سر آتش‌نشان را دارد. همچنین طراحی هوشمندانه آنها به آتش‌نشان این امکان را می‌دهد که دید بهتری داشته و از صورت و چشم به راحتی محافظت کند.

انواع کلاه آتش نشانی با قابلیت ارتباط بی‌سیم

با پیشرفت فناوری برخی از کلاه‌ها امکانات بیشتری را فراهم می‌کنند. برخی از آنها قابلیت اتصال به سیستم ارتباط بی‌‍سیم دارند. این قابلیت به پرسنل این امکان را می‌دهد که با همدیگر و با مرکز کنترل در ارتباط باشند. توانایی ارتباط بی‌سیم به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا در عملیات گروهی بهتر هماهنگ شوند و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

نوع هوشمند

بعضی از شرکت‌های فناورانه، کلاه آتش نشانی‌ هوشمند را توسعه داده‌اند. این کلاه‌ها دارای سنسورهای مختلفی هستند که اطلاعات مربوط به دود، حرارت و غیره را جمع‌آوری می‌کنند. سپس این اطلاعات به یک سیستم مرکزی ارسال می‌شود تا آتش‌نشانان را درباره وضعیت محیط آگاه کنند. این کلاه‌ها می‌توانند به صورت خودکار، صدای هشدار را فعال کنند و به آتش‌نشانان اطلاع دهند.

انواع کلاه آتشنشانی
جنس کلاه آتش نشانی

جنس کلاه‌های آتش‌نشانی

همانطور که گفته شد این کلاه‌ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند. موادی که در تولید این محصول استفاده می‌شود، در برابر حرارت و ضربه مقاومت بالایی دارند. در این بخش از مقاله متریال ساخت کلاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • کلاه فایبرگلاس: فایبرگلاس رایج‌ترین متریال ساخت کلاه ایمنی است. این مدل در برابر حرارت تا دمای ۲۰۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت می‌کند.
 • کلاه پلی کربنات: این نوع از کلاه‌ها در برابر حرارت و ضربه مقاومت بالایی دارند.
 • کلاه پلاستیک: نمونه‌های پلاستیکی این محصول مقاومت بالایی در برابر ضربه داشته، همچنین با ترکیب متریال‌های پلی اتیلن و ABS ساخته می‌شوند.

موارد مهم در خرید کلاه آتشنشانی

هنگام خرید کلاه ایمنی حریق باید موارد مهمی را مد نظر داشت. در این بخش از مطلب شما را با راهنمای خرید این محصول آشنا می‌کنیم.

 • ابتدا به وزن کلاه توجه نمایید که خیلی سنگین و یا خیلی سبک نباشد. در عملیات‌های نجات، تعادل کلاه و حفظ شکل آن اهمیت ویژه‌ای دارد.
 • نوع بالشتک این محصول از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود. بالشتک‌ها در زمان عملیات، فشار زیادی را متحمل می‌شوند. به همین دلیل نباید ضخیم و سفت باشند.
 • سایز کلاه از دیگر پارامترهای مهم در انتخاب این تجهیزات است. به طور معمول کلاه‌هایی که تمامی سر را می‌پوشانند، از ایمنی بالایی برخوردار هستند.
 • توجه به استانداردهای این محصول از دیگر مواردی است که باید در نظر داشته باشید.
 • بهتر است کلاهی انتخاب کنید که محافظ چشم داشته باشد.
 • برخورداری از قابلیت تنظیم آسان از دیگر عوامل مهم در انتخاب این تجهیزات به شمار می‌رود.

کاربرد انواع کلاه آتش نشانی

به‌طور معمول، این محصول در عملیات آتش‌نشانی استفاده می‌شود. استفاده از آن تنها به مشاغل اطفاء حریق مربوط نیست، بلکه در دیگر شرایط شغلی که ایمنی سر و گردن افراد اهمیت دارد، به کار برده می‌شود. در لیست زیر به تعدادی از رایج‌ترین کاربردهای این ابزار پرداخته شده است.

 • استفاده در کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی
 • ساختمان‌سازی
 • عملیات حریق تخصصی، حرفه‌ای و مواردی از این قبیل

اجزای تشکیل دهنده کلاه‌های اطفای حریق

از اجزای مختلف کلاه در ابتدا می‌توان طلق یا شیلد محافظ به همراه بالشتک را ذکر کرد. این اجزا برای مراقبت صورت در برابر اشعه‌های خطرناک و شعله‌های حریق است. برای حفاظت گردن، از الیاف‌های نسوزِ پارامید بهره برده می‌شود. اکثر کلاه‌ها دارای یک چانه بند هستند که در زمان عملیات اطفای حریق و امداد و نجات، کلاه از سرشان نیفتد. در نهایت بدنه اصلی کلاه در برابر ضربه، آتش و خورندگی مقاوم است.

سخن پایانی

یکی از دغدغه‌های اصلی زندگی بشر، سلامت است که همواره برای آن تلاش می‌شود. آتش‌نشان‌ها در عملیات‌های مختلف باید خود را به‌گونه‌ای تجهیز کنند که کمترین آسیب را ببینند. پس استفاده از کلاه ایمنی مناسب برای آنها موضوع بسیار مهمی است و از آنها در برابر خطرات محفاظت می‌کند.

برای تماس با ما کلیک کنید