تجهیزات فردی آتش‌نشانی شامل چه مواردی می‌شود؟

در کنار انواع وسایل اطفاء حریق و در نظر گرفتن زمان شارژ کپسول آتش نشانی در جنوب تهران و سایر نقاط، وسایل دیگری برای حفاظت از جان آتش نشانان نیاز است.  ابزار و تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی ، جزء لوازم ضروری برای آتش‌نشان‌ها است؛ زیرا آنها را در برابر طیف وسیعی از خطراتی که در طول عملیات اطفاء حریق با آن مواجه می‌شوند، محافظت می‌کند.
یکی از مهم‌ترین اقداماتی که بشر در زمان زیستن خود انجام داده است، استفاده از هوش خود برای ساختن ابزارآلات و تجهیزاتی است که به آرامش و حفظ سلامت و جان اسنان کمک می‌کند. در این مطلب در مورد این تجهیزات اطلاعات مهمی را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

منظور از تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی چیست؟

به تمام ابزارها و وسایلی که برای حفاظت افراد در برابر آسیب وجود دارند، تجهیزات حفاظت فردی می‌گویند. حال درصورتی‌که این حفاظت در برابر حریق باشد، به آن تجهیزات حفاظت فردی آتش‌نشانی گفته می‌شود. به تجهیزات حفاظت فردی معمولاً ppe نیز می‌گویند. به طور کلی، تجهیزات فردی، تجهیزات و وسایلی هستند که به‌منظور محافظت از جان اشخاص و به‌حداقل‌رساندن صدمات و بیماری‌ها در محل کار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اهمیت استفاده از تجهیزات فردی

باگذشت زمان و صنعتی‌شدن جوامع، بروز خطرها و حوادث اجتناب‌ناپذیر گردید. پیچیده‌شدن صنایع منجر به افزایش آمار حوادث در حین کار شد. همین مسائل انسان‌ها را به فکر بالا بردن ایمنی کار از طریق استفاده از وسایل حفاظت فردی انداخت. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از وسایل حفاظت فردی به حدی است که بدون این تجهیزات، عملاً فعالیت در این مشاغل غیرممکن است. به طور مثا،ل کارگرها و مهندسین در کارگاه‌ها به دلیل امکان برق‌گرفتگی از تجهیزات محافظ در برابر خطرات برقی و افرادی که در آزمایشگاه شیمیایی در حال فعالیت هستند، از تجهیزات محافظت‌کننده در برابر مواد شیمیایی، و آتش‌نشان‌ها هم از تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی در برابر حریق استفاده می‌کنند. هدف اصلی از استفاده از این تجهیزات، کاهش قرارگیری در معرض خطرات است. این تجهیزات فردی منبع خطر را حذف نمی‌کنند، فقط در صورت وقوع خطر از فرد در مقابل آن محافظت می‌نمایند.

انواع تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

هر یک از تجهیزات فردی، برای اینکه عملیات اطفاء حریق بدون خطر و ایمن انجام گیرد، نیاز هستند. این تجهیزات در انواع مختلفی موجود بوده که در ادامه انواع آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

لباس آتش‌نشانی

انواع لباس کار آتش نشانی بر اساس موارد استفاده و نوع حریق دسته‌بندی می‌شوند. به طور مثال لباس مقاوم در برابر حریق با لباس مقاوم در برابر مواد شیمیایی و عایق الکتریکی با هم متفاوت هستند. این لباس‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که وزن مناسبی داشته باشند و افراد، هنگام استفاده به‌راحتی بتوانند حرکت کنند و عملیات امدادرسانی را انجام دهند. هر کدام از آتش‌نشان‌ها با اعلام حریق باید لباسی بپوشند که متناسب با آتش‌سوزی اعلامی باشد تا الیاف با دمای زیاد آتش نگیرد. اگر عملیات برای خاموش‌کردن آتش نباشد و فرد قصد ورود به محلی مرطوب همراه با الکتریسیته را داشته باشد، باید از لباس دیگری استفاده کند تا برای ورود به این محل امن باشد.

دستگاه تنفسی

هنگامی که آتش‌سوزی در محیط‌های سربسته اتفاق می‌افتد و راه خروجی به بیرون نباشد، بر اثر جمع‌شدن گازهای سمی و دود، نفس‌کشیدن بسیار دشوار می‌گردد. در این مواقع آتش‌نشانان باید از دستگاه تنفسی استفاده کنند. انواع گازهای سمی غلیظ در محل آتش‌سوزی وجود دارد که عملیات نفس‌کشیدن را سخت و دشوار می‌کند. استفاده از دستگاه تنفسی به آتش‌نشان‌ها کمک می‌کند که ریه‌های خود را از ورود این گازها محافظت نمایند و به انجام عملیات بپردازند.

دستکش از دیگر تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

دستکش‌های مختلف بر اساس نوع کاربرد و ویژگی‌ها در انواع سایزهای بلند و کوتاه در بازار موجود هستند. دستکش‌های مخصوص آتش‌نشانی باید در برابر دما و حرارت بسیار مقاوم باشند و با ضربه‌های متعدد پاره و بریده نشوند. تهویه هوا در این دستکش‌ها انجام می‌گردد تا آتش‌نشانان بتوانند در فضای پرحرارت به‌راحتی کار کنند. همچنین این دستکش‌ها باید به‌نحوی طراحی شوند که در برابر ضربه و بریدگی بسیار مستحکم باشند.

تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی
انواع تجهیزات فردی آتش نشانی

کلاه‌های آتش‌نشانی

همان‌طور که از نام این نوع تجهیزات بر می‌آید، کلاه‌های آتش‌نشانی از سر افراد در برابر ضربه‌ها و شعله‌های آتش محافظت می‌کنند. کلاه از جمله ضروری‌ترین تجهیزات حفاظت فردی، در عملیات اطفاء حریق است. طراحی و وزن کلاه‌ها بسیار مهم است و می‌بایست در زمان کمک‌رسانی برای افراد مشکلی ایجاد نکند.

چکمه‌های عملیاتی از دیگر انواع تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

چکمه‌هایی که مخصوص آتش‌نشان‌ها هستند، در انواع ضد حرارت، ضد آب، ضدلغزش و همچنین عایق برق ساخته می‌شوند. باتوجه‌به نوع عملیات باید از چکمه مناسب استفاده گردد. چکمه‌های آتش‌نشانی، ماندگار هستند. انعطاف‌پذیری و وزن کم از فاکتورهای مهمی است که برای آتش‌نشان‌ها در انتخاب چکمه اهمیت دارد.

چراغ‌قوه‌های متعدد

هنگامی که آتش‌سوزی در محلی اتفاق می‌افتد، باید حتماً برق محل حادثه قطع گردد. به همین دلیل، آتش‌نشانان برای دیدن مسیر جلوی خود به چراغ‌قوه نیاز دارند. بعضی از این چراغ‌قوه‌ها به پیشانی وصل می‌گردند، تا عملیات اطفاء حریق و نجات افراد به‌سرعت و دقت انجام شود.

دوش‌های چشم‌شوی

در بسیاری از موارد در شغل‌های پرخطر، مواد سمی و خورنده در محیط کار وجود دارد که موجب آسیب به چشم‌ها می‌شود. همچنین هنگام آتش‌سوزی ممکن است دود و مواد شیمیایی خطرناک به چشم‌ها آسیب برسانند. وجود یک دوش و یا چشم‌شوی اضطراری، اثرات این مواد را کاهش می‌دهد. به دلیل به‌هم‌ریختگی اوضاع هنگام اطفاء حریق و نبودن آب، به‌همراه‌داشتن یک‌چشم‌شوی می‌تواند مواد را از چشم آتش نشان خارج نماید.

نکات مهم درخرید تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

فاکتور مهم در تأمین این نوع تجهیزات، دارا بودن استانداردهای ایمنی لازم است. نکات مهم خرید تجهیزات فردی آتش‌نشانی، شامل موارد زیر می‎گردند.

  • راحتی در پوشیدن و استفاده از لوازم حفاظتی در حین عملیات
  • قیمت مناسب در کنار کیفیت خوب
  • تعمیرات و نگهداری آسان و کم‌هزینه‌بودن به همراه تاریخ انقضای طولانی
  • تناسب نوع تجهیزات حفاظتی با محیط عملیات و خطرات محیطی
  • تناسب لباس با فصل استفاده در سال
  • استاندارد بودن تجهیزات فردی آتش‌نشانی
  • مورد پذیرش بودن تجهیزات توسط آتش‌نشان

قیمت تجهیزات آتش‌نشانی

تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی باتوجه‌به نوع وسیله، برند و درجه حفاظت در قیمت‌های متفاوتی موجود هستند. برای اطلاع از قیمت تجهیزات حفاظت فردی آتش‌نشانی با کارشناسان مهار فایر تماس حاصل فرمایید.

تهیه تجهیزات حفاظت فردی آتش‌نشانی

آتش‌نشان‌ها باتوجه ‌به شغل سخت و ورود به محل‌های پرخطر، باید از تجهیزات و وسایل حفاظت شخصی استفاده کنند تا دچار آسیب نشوند. اطفاء حریق و ورود به ساختمانی که خطر ریزش در آن وجود دارد، باعث شده که در طراحی و ساخت این تجهیزات از بهترین و مقاوم‌ترین متریال موجود در بازار استفاده شود تا آسیب‌ها به حداقل برسد. حال برای خرید این تجهیزات، بهتر است از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید گردد. شرکت مهار فایر به‌عنوان شرکت ایمنی و آتش‌نشانی مورد تأیید سازمان آتش‌نشانی، به ارائه خدمات در زمینه سیستم‌های اعلام حریق و شارژ انواع کپسول آتش نشانی، می‌تواند شما را در زمینه خرید تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی راهنمایی کند و به شما کمک کند تا تجهیزات با کیفیت و مناسبی را انتخاب کرده و خریدار ینمایید.

برای تماس با ما کلیک کنید