سیستم‌های کشف و اعلام حریق را بشناسید

از جمله مهم‌ترین و متداول‌ترین مسائل در دنیای امروز، پیش بینی و استفاده از تجهیزات و  انواع سیستم اعلام حریق به منظور آگاهی از حریق در لحظات اولیه است. به طبع پس از اعلام حریق، بهتر می‌توان از سیستم های اطفاء حریق استفاده کرد و نجات و خروج به موقع افراد از محل خیلی راحت‌تر انجام می‌شود. تحقیقات به عمل آمده توسط کارشناسان حفاظت از حریق، بیانگر آن است که استفاده از این گونه تجهیزات کشف و اعلام حریق در تهران و اطفا آن، به صورت اصولی با طراحی و اجرای مناسب آنها، منجر به کاهش مجموع خسارت جانی و مالی در هر مکان می‌شود. به همین دلیل در این مطلب به بررسی انواع کشف کننده‌های حریق می‌پردازیم. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

تعریف سیستم کشف و اعلام حریق

منظور از سیستم کشف و تشخیص حریق، ترکیبی از دستگاه‌ها و تجهیزاتی است که برای تشخیص وجود دود یا آتش در یک ساختمان یا منطقه و هشدار سریع به ساکنان و مقامات، طراحی می‌شود. سیستم‌های کشف و اعلام حریق، با ارائه هشدار اولیه در مورد آتش سوزی و امکان واکنش سریع و تخلیه، نقش مهمی در تضمین ایمنی افراد ایفا می‌کنند.

عملکرد انواع سیستم اعلام حریق

هرگاه صحبت از عملکرد این سیستم می‌شود، منظور نحوه فعالیت آن است. نحوه عملکرد این سیستم به گونه‌ای است که وقتی دتکتورها آثار حریق همانند دود، حرارت و یا شعله را تشخیص می‌دهند، سیگنالی را به کنترل پنل مرکزی می‌فرستند. پنل کنترل، سیگنال‌های دریافتی را پردازش می‌کند تا مشخص کند که آیا باید سیستم هشدار حریق فعال شود یا نه. اگر پنل کنترل وجود حریق را تشخیص دهد، تجهیزات هشدار حریق همانند فلاشرها و آژیرها فعال می‌شوند. برخی از این سیستم‌ها، به طور خودکار با یک ایستگاه مانیتورینگ بیرونی یا مرکز خدمات اضطراری تماس می‌گیرد.

ضرورت وجود سیستم‌های کشف آتش

علاوه بر وسیله‌هایی که از شعله آنها برای پخت و پز و یا گرمایش اماکن استفاده می‌گردد، استفاده گسترده از انواع لوازم برقی، خطر وقوع آتش سوزی و گسترش سریع آن را افزایش می‌دهد. بنابراین عقل، حکم می‌کند که همه اقدامات لازم جهت پیشگیری از این گونه حوادث انجام شود. در قدم بعدی، باید به رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از این وسایل اشاره نمود. برخی از سیستم‌های اعلام حریق دارای قابلیت هشدار از راه دور هستند. یعنی اگر حتی مکانی که دچار حریق شده، خالی از سکنه باشد، سیستم می‌تواند از راه دور و از طریق تلفن هوشمند افراد مرتبط و مالکین را از آتش سوزی آگاه کند.

انواع سیستم اعلام حریق

ابتدا باید بیان کنیم که سیستم اعلام کننده آتش از نظر نحوه آغاز به دو صورت دستی و خودکار تقسیم‌بندی می‌شود.

سیستم دستی

همانطور که از نام این نوع سیستم برمی‌آید، شامل کاشف حریق خودکار نیست و هشدار به روش دستی به وسیله انسان صورت می‌گیرد. یعنی به کمک اپراتور زمانی که ساختمان دچار حریق می‌شود، از طریق اعلام حریق دستی دیگران را مطلع می‌نماید.

سیستم اعلام حریق خودکار

منظور از سیستم خودکار، سیستمی است که دارای یک سری حسگر است که به یک یا چند محصول حریق حساس می‌باشد و در صورت حس کردن به صورت خودکار فعال می‌گردد. سیستم خودکار خود به دو دسته موضعی و مرکزی تقسیم بندی می‌شود.

انواع سیستم اعلام حریق
سیستم‌های کشف حریق

انواع سیستم اعلام حریق خودکار موضعی

این نوع سیستم نسبت به دود حساس بوده و دارای یک آژیر کوچک در داخل آن است و از باتری یا برق شهر تغذیه می‌نماید. این سیستم را می‌توان در ساختمان‌های یک طبقه مورد استفاده قرار داد، مشروط به اینکه به طور صحیح نصب شده و به موقع هم سرویس شود. تجهیزات اعلام حریق موضعی معمولا در ساختمان‌های کوچک مورد استفاده می‌باشند. برای نصب سیستم اعلام و اطفا حریق حتماً از افراد مجرب که مورد تایید سازمان آتش نشانی هستند، کمک بخواهید.

سیستم خودکار مرکزی

سیستم‌های اعلام حریق خودکار مرکزی، شامل یک پنل مرکزی یا اصلی هستند. در این سیستم، ابتدا آشکارسازها سیگنال را به پنل ارسال می‌کنند. سپس پنل این هشدار را به آژیرها و غیره می‌رساند و به این نحو اعلام حریق را انجام می‌دهند.

سیستم کشف حریق با قابلیت آدرس دهی

یک سیستم آدرس پذیر مجموعه‌ای از آشکارسازهای آتش است که به یک صفحه کنترل مرکزی متصل می‌شود. این سیستم، قادر به تشخیص علائم ارسال شده از هر یک از کاشف‌های حریق است. این سیستم کشف حریق، قابلیت مشخص کردن محل دقیق کاشف و در نتیجه محل آتش‌سوزی را داراست.

انواع سیستم اعلام حریق صنعتی

سیستم‌های تشخیص حریق صنعتی به طور خاص برای ساختمان‌ها و تاسیسات بزرگ همانند کارخانه‌ها، انبارها و مجتمع‌های اداری طراحی می‌شوند. این سیستم‌ها به دلیل مقیاس و پیچیدگی محیط‌های صنعتی، در مقایسه با سیستم‌های خانگی قوی‌تر هستند. سیستم‌های کشف حریق صنعتی با سایر سیستم‌های ایمنی همانند سیستم اسپرین کلر و سیستم‌های تخلیه، در کنار سیستم اطفاء حریق کارخانه یکپارچه می‌شوند تا یک راه حل جامع برای حفاظت از آتش ارائه دهند.

نکات مهم در خرید تجهیزات سیستم کشف و اعلان حریق

همانطور که پیش‌تر اعلام کردیم انواع مختلفی از سیستم‌های تشخیص و اعلام حریق وجود دارند. مقایسه ویژگی‌ها و قیمت و در نظر گرفتن عواملی همانند اندازه، چیدمان ساختمان، کاربری فضا و رعایت مقررات محلی ضروری است. باید هنگام خرید سیستم، ارتفاع حریق در نظر گرفته شود. هر کدام از سیستم‌های معمولی آدرس پذیر و یا خودکار در اعلام حریق دارای مزایایی هستند. با بررسی عوامل مذکور می‌توانید سیستم اعلان حریق مناسبی را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از انواع سیستم اعلام حریق

قطعا استفاده از سیستم‌های کشف آتش با مزایایی همراه است. این مزایا عبارتند از:

  • افزایش سطح ایمنی: با نصب سیستم اعلام حریق، سطح ایمنی ساختمان، فضای باز، یا دستگاه صنعتی افزایش می‌یابد و در صورت وقوع حریق، افراد می‌توانند به سرعت از محل حادثه خارج شوند.
  • کاهش خسارات: با به کار گیری این سیستم، می‌توان خسارات را به حداقل رساند و از وقوع خسارات جدی جلوگیری کرد.
  • کاهش هزینه‌ها: با نصب سیستم اعلام حریق، هزینه‌های ناشی از خسارات حریق و همچنین هزینه‌های بیمه کاهش می‌یابد.
  • تسهیل در عملیات اطفاء حریق: با تشخیص سریع حریق و اعلام آن، عملیات اطفا حریق به سرعت آغاز می‌شود و در نتیجه، خاموش کردن حریق سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود.
  • افزایش اعتماد عمومی: استفاده از انواع سیستم اعلام و اطفاء حریق، نشان دهنده این است که مالکان ساختمان، فضای باز یا دارای دستگاه صنعتی، به ایمنی افراد و جلوگیری از وقوع خسارات حریق توجه دارند و در نتیجه، اعتماد عمومی به آنها افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی نهایی

استفاده از انواع سیستم اعلام حریق طبق مقررات ملی ساختمان‌ها برای برخی از سازه‌ها اجباری است و مالکان، جهت اخذ تاییدیه آتش نشانی برای ساختمان چند طبقه باید به یک شرکت ایمنی و آتش نشانی مورد تایید مراجعه کنند. شرکت مهار فایر به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه خدمات مشاوره، آموزش و فروش انواع تجهیزات اعلام و اطفاء حریق و تعمیر و نگهداری آنها شناخته می‌شود که می‌توانید برای تمام این امور به آن رجوع کنید. کارشناسان این مجموعه، آماده ارایه راهنمایی‌های لازم و پاسخ به پرسش‌های شما در زمینه انواع سیستم‌های کشف و اعلام و اطفء حریق هستند.

برای تماس با ما کلیک کنید