مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی برای منزل

خرید کپسول آتش نشانی مناسب منزل همیشه یکی از دغدغه‌های مردم بوده است. از جمله وسایل ضروری که باید در هر خانه وجود داشته باشد، کپسول‌های خاموش کننده هستند. به دلیل اینکه در خانه‌ها انواع متریال و اجسام گوناگون وجود دارد، مناسب‎‎ترین کپسول‌ آتشنشانی، آن‌هایی هستند که قدرت خاموش کردن اجسام مختلف را داشته و در مقابل، ضرری هم برای ساکنین خانه نداشته باشند. این مساله در صورتی قابل دستیابی است که کپسول مناسبی را انتخاب کرده باشید و به موقع به شارژ کسپول آتش نشانی در تهران و کرج و یا شهر خود اقدام کرده باشید. در این نوشتار قصد داریم انواع کپسول‌های مهار کننده آتش را که برای استفاده در منازل مناسب هستند، به شما معرفی کنیم.

انواع کپسول آتش نشانی مناسب منزل

کپسول‎های آتش نشانی در انواع مختلفی ساخته می‌شوند، بنابراین انتخاب درست آنها برای هر خانه، امری بسیار مهم و ضروری به شمار می‌رود .یکی از حوادثی که در منزل  بسیار اتفاق می‌افتد، آتش سوزی است. اما باز هم متاسفانه خیلی از مردم اقدام به تهیه کپسول‎های اطفاء حریق نمی‌کنند. اما در صورتی که قصد خرید این کپسول‌ها را داشته باشید، این سوال پیش می‌آید که چه نوع کپسولی برای منازل  مناسب است؟ برای دانستن پاسخ این سوال، باید با انواع کپسول‌های آتشنشانی آشنا شوید. پس در ادامه این مقاله به معرفی انواع آنها به صورت مختصر می‌پردازیم.

کپسول پودری

خاموش کننده‌های پودری اغلب برای استفاده در خانه توصیه می‌شوند. این کپسول‌ها هنگام استفاده، پودری بر پایه مواد شیمیایی اسپری می‌کنند که به طور موثر شعله‌های آتش را از بین می‌برد و منبع آتش را مهار می‌کند. کپسول پودری دارای کلاس‌های خاموش کننده آتش  A,B,C هستند. بنابراین به طور معمول حتی به عنوان خاموش کننده ABC نیز معروف می‌باشند. این خاموش کننده‎ها یک سری مشکلات هم دارند. از جمله اینکه پودر به کار رفته در آنها حاوی مواد شیمیایی است که به برخی از سطوح خانه آسیب می‌رساند. همچنین در شرایط اضطراری ممکن است دید را کاهش دهد.

کپسول آب از دیگر انواع کپسول آتش نشانی مناسب منزل

این نوع خاموش کننده حاوی آب غنی شده با مواد افزودنی می‌باشد که به مبارزه با منبع آتش کمک می‌کند. این مدل کپسول آتش نشانی فقط با کلاس‌های A وB  مطابقت دارد. بنابراین از تنوع خیلی کمی نسبت به نمونه‌های پودری برخوردار است. مواد افزودنی مورد استفاده در تمام کپسول‌های آتش نشانی تحریک کننده هستند. بنابراین باید بیشتر مراقب بود تا از تماس با پوست افراد جلوگیری شود.

کپسول آتش نشانی گاز

کپسول‌های آتش نشانی میزان اکسیژن اطراف آتش را کاهش می‌دهند و بر توانایی آن برای ادامه سوزاندن تاثیر می‌گذارند. این کپسول‌ها تمیزتر از مدل‎های پودری، آبی و گازی هستند. با این حال گازهای ساطع شده توسط این کپسول بسیار سرد است و می‌تواند باعث سرمازدگی گردد.

خاموش کننده‌های فوم

هاموش کننده‌های فوم از جمله انواع کپسول آتش نشانی مناسب منزل  هستند. از کپسول‌های فوم خیلی گسترده‌تر از دیگر کپسول‌های آتش نشانی استفاده می‌شود. اما یک اشکال عمده وجود دارد، آن هم اینکه نمی‌توان از آنها در وسایل برقی که اغلب منبع آتش سوزی‎های خانگی هستند، استفاده کرد. البته بنا به قسمتی از منزل که آتش سوزی در آنجا اتفاق می‌افتد، می‌توان از انواع کپسول آتش نشانی استفاده کرد.

کپسول آتش نشانی مناسب آشپزخانه

در آشپزخانه‌ها معمولاً مواد خوراکی و مواد غذایی فراوانی وجود دارد. فعالیت‌های پخت و پز و سرخ کردن هم انجام می‌گیرد. کپسول مناسب برای آشپزخانه باید بتواند حریق‌هایی بر پایه گاز، برق و همچنین روغن‌های سرخ کردنی را خاموش کند. کپسول حاوی مواد شیمیایی خیس شده که به آنها wet chemical هم می‌گویند، تنها کپسول آتش نشانی است که شما می‌توانید برای خاموش کردن آتش سوزی‌های روغن خوراکی و مواد غذایی استفاده کنید‌. این کپسول‌ها حاوی ترکیباتی همانند بی‌کربنات پتاسیم هستند که در دمای بالا به دی اکسید کربن تبدیل می‌شوند.

کپسول آتش نشانی مناسب پارکینگ منزل

در پارکینگ‌‎ها اغلب آتش‌سوزی‌هایی که اتفاق می‌افتد، مایعات و الکتریسیته در آنها نقش دارند. برای خاموش کردن این آتش‌ها می‌توان از خاموش کننده  co2 استفاده کرد، زیرا همانطور که گفته شد، آتش سوزی‌هایی که در پارکینگ اتفاق می‌افتد، اصولاً با منشا مایعات یا الکتریسیته هستند. این کپسول نیر قدرت مهار بسیار خوبی در این نوع آتش سوزی‌ها دارد. البته خاموش کننده پودری هم مناسب این کار هستند.

کپسول مناسب اتاق خواب

معمولا در اتاق خواب یا پذیرایی از مواد و اجسامی مانند چوب، موکت فرش و مبل استفاده می‌شود. بنابراین می توانید برای خاموش کردن آتش‎هایی که منابعی اینچنین دارند، از کپسول‎های آب و گاز بهره ببرید. همانطور که از نام این کپسول‌ها برمی‌آید، حاوی مقادیری گاز و آب برای پاشیدن مواد خاموش کننده به بیرون هستند. باید دقت داشته باشید که این خاموش کننده، برای آتش هایی که بر اثر الکتریسیته و مایعات همانند الکل شکل گرفته مناسب نیستند و استفاده از آنها در این موارد خطر ساز است.

کپسول آتش نشانی مناسب همه فضای منزل

برای اینکه بتوانید به راحتی در هر شرایطی از خاموش کننده‎ها استفاده کنید، بهتر است کپسول‎های پودر و گاز را تهیه کرده و آن را در منزل داشته باشید. این نوع کپسول‌ها علاوه بر اینکه کاربرد مشابه خاموش کننده‌های آب و گاز دارند، برای انواع آتش سوزی ‎ایی که منابعی مانند مایعات اشتعال زا، الکتریسیته، لوازم برقی، گازهای قابل اشتعال و فلزات اشتعال زا دارند، قابل استفاده است. در نهایت در هر جایی از منزل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

نکات مهم هنگام خرید کپسول آتش نشانی برای منزل

هنگام خرید کپسول آتش نشانی مناسب منزل، حتما به وزن کسپول های آتش نشانی توجه کنید و دقت داشته باشید که وزن کپسولها در حدی باشد که هنگام آتش سوزی بتوان آن را حمل نمود. همچنین این کپسول نباید به قدری سبک باشند که کاربردی در هنگام خاموش کردن آتش نداشته باشند. محل نصب کپسولها از دیگر نکات مهمی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. پس هنگام خرید به محل نصب کپسول توجه نمایید.
بعد از خرید کپسول آتشنشانی مطمئن شوید که همه افراد در خانه محل قرارگیری کپسول را می‌دانند. به طور مرتب بررسی کنید که کپسول‌های آتش نشانی به راحتی در دسترس باشد. تاریخ انقضای کپسول‌ها را به خاطر بسپارید و هنگام انقضای تاریخ شارژ کپسول آنها را به مراکز معتبر و مجاز شارژ ببرید.

برای شارژ انواع کپسول آتش نشانی در تهران و کرج می‌توانید با مرکز ایمن مهار گستر آشیانه تماس بگیرید و از آنها برای شارژ کپسول خود راهنمایی بخواهید و درخواست کمک کنید. این مجموعه با ارایه انواع خدمات مرتبط با شارژ کپسول آتش نشانی در غرب تهران، شرق تهران، کرج و سایر مناطق اطراف و نصب انواع سیستم اطفاء حریق، بهترین مرجع برای دسترسی و کسب اطلاعات در زمینه وسایل و تجهیزات مهار کننده آتش است. پس فرصت را از دست ندهید و با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

برای تماس با ما کلیک کنید