استانداردهای دستکش ایمنی و اهمیت آن‌ها

در بسیاری از مشاغل پر خطر مانند آتش‌نشانی باید از تجهیزات ایمنی استفاده نمود. یکی از پرکاربردترین انواع تجهیزات ایمنی که در صنایع و مشاغل مختلف استفاده می‌شود دستکش ایمنی است. این دستکش‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام، دارای استانداردهای به خصوصی است. این استانداردها در واقع ایمنی دستکش را برای مصارف مختلف بیان می‌کنند. در این مطلب استاندارد دستکش ایمنی را برای انتخاب درست آن‌ها شرح داده‌ایم. امیدواریم مطالعه این مطلب به شما در انتخاب درست و اصولی این دستکش‌ها کمک کند.

دستکش ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟

در زمان انجام کارهای سنگین و خطرناک مانند تراشکاری و آتش‌نشانی باید از دست‌ها در برابر خطر محافظت نمود. برای این منظور دستکش‌هایی طراحی و ساخته شده‌اند که قادر به محافظت از دست هستند. متریالی که در ساخت دستکش‌های ایمنی استفاده می‌شود قابلیت‌های زیادی برای این تجهیزات به وجود می‌آورند. این دستکش‌ها در برابر فاکتورهای خطرناک زیادی نظیر مواد شیمایی، حرارت، برش و اسیدها مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. در بسیاری از مشاغل پرخطر استفاده از دستکش ایمنی هم ضروری و هم الزامی است.

انواع دستکش‌های ایمنی

پیش از پرداختن به استاندارد دستکش ایمنی بهتر است ابتدا انواع مختلف آن را بشناسیم. اگرچه در اختیار داشتن تجهیزات اطفاء حریق و شارژ انواع کپسول اتش نشانی در تهران و سایر مناطق در زمان مقرر می‌تواند تا حد زیادی به اطفاء ایمن و اصولی حریق کمک کند، اما بدون استفاده از سایر تجهیزات ایمنی آتش نشانی، باز هم خطرات بسیاری افراد در معرض حریق را تهدید می‌کند.

دستکش‌‍ها از تجهیزات مهمی هستند که در محافظت از دست و انگشتان کاربرد زیادی داشته و دارای تنوع زیادی هستند. دسته‌بندی دستکش‌های ایمنی بر اساس فاکتورهایی همچون نوع شغل، کاربرد و جنس انجام می‌گیرد. بر این اساس تنوع بسیار زیادی از دستکش‌های ایمنی را در بازار شاهد هستیم. اما تمام دستکش‌هایی که تولید می‌شود کیفیت و کارایی لازم را ندارند. برای اینکه عملکرد یک دستکش تضمین شده باشد باید استانداردهای لازم را داشته باشد. برخی از انواع این تجهیزات محافظتی دست عبارتند از:

  • دستکش ایمنی ضد برق
  • دستکش ایمنی ضد اسید و مواد شیمایی
  • دستکش ایمنی آتش نشانی
  • دستکش ایمنی ضد برش
  • دستکش ایمنی ضد لرزش

هر کدام از این مدل‌ها نیز استانداردهای تعریف شده و مشخصی دارند. بدون اعمال این استانداردها نمی‌توان  از کارایی دستکش ایمنی مطمئن بود. بنابراین در زمان خرید این تجهیزات لازم است به کاربرد دستکش و استاندارد آن توجه کنید.

استاندارد انواع دستکش‌های ایمنی

استاندارد دستکش ایمنی در برابر حرارت

برخی از مشاغل نیاز به فعالیت در محیط‌هایی با حرارت بالا یا پایین دارند. بنابراین برای محافظت از دست اشخاص، در چنین شرایط کاری باید از دستکش‌هایی با تحمل حرارتی بالا استفاده شود. این دستکش‌ها هم در محیط‌های خیلی سرد مانند سردخانه و هم در محیط‌های خیلی گرم مثل کوره کاربرد دارند. استانداردهای دستکش برای کاربردهای مختلف با هم متفاوت است. EN407 استانداردی است که نشان دهنده ایمنی حرارتی بالای دستکش است.

استاندارد دستکش های ایمنی
استاندارد دستکش‌های ایمنی

استاندارد دستکش ایمنی آتش‌نشانی

یکی دیگر از مشاغل و کاربردهایی که نیاز مبرم به دستکش ایمنی دارد آتش‌نشانی است. دستکش‌های آتش‌نشانی علاوه بر ایمنی حرارتی، باید از مقاومت بالایی هم برخوردار باشند. زیرا در کار آتش‌نشانی، فشارهای مختلفی به دست آتش‌نشان‌ها وارد می‌شود. به همین خاطر، این سری از دستکش‌های ایمنی در تمام جهان با استانداردهای مشخصی شناسایی می‌شوند. استاندارد معرف دستکش‌های آتش‌نشانی، استاندارد EN659 است. این کد نشان می‌دهد دستکش مورد نظر برای کاربردهای شغل آتش نشانی کیفیت و کارایی لازم را دارد.

استاندارد دستکش برای کار با مواد شیمیایی

در بسیاری از مشاغل، ارتباط مستقیمی بین افراد و مواد شیمیایی خطرناک وجود دارد. برخی از این مواد شیمیایی، خاصیت اسیدی داشته و روی پوست بدن آثار مخربی به جا می‌گذارند. به همین خاطر لازم است تا از انگشتان دست، مچ و حتی آرنج فرد در برابر این مواد خطرناک محافظت گردد. استانداردهای دستکش مقاوم به مواد شیمیایی متفاوت هستند. زیرا این دستکش‌ها متنوع‌اند و هر یک در برابر برخی از مواد شیمیایی مقاوم می‌باشند. پس، قبل از خرید دستکش ایمنی مناسب باید نوع مواد شیمیایی که با آن سروکار دارید را مشخص کنید. استاندارد کلی این نوع از دستکش‌های ایمنی با کد EN374 نشان داده می‌شود. همچنین شناسه دقیق دستکش ایمنی که با مواد شیمیایی مورد نظر شما سازگار باشد در اینترنت قابل مشاهده است.

استاندارد دستکش ایمنی در برای مواد رادیواکتیو

در اغلب اوقات، روی این نوع از دستکش‌های ایمنی تگ مخصوص مواد رادیواکتیو وجود دارد. در ساخت این نوع دستکش ایمنی از سرب پوشیده شده در لایه‌های پنبه استفاده می‌شود. به همین دلیل، دیگر اشعه خطرناک رادیواکتیو از آن عبور نمی‌کند.

استاندارد دستکش‌های ضد برق

یکی دیگر از انواع بسیار کاربردی و مهم در دستکش‌های ایمنی، نوع ضد برق آن است. این دستکش از دستان کاربر در برای جریان برق و نیروی الکتریسیته محافظت می‌کند. عایق بودن، مهم‌ترین ویژگی و شاخصه این دستکش‌ها محسوب می‌گردد. استانداردهای دستکش ضد برق با کد EN60903 نشان داده می‌شود.

دستکش مناسب جوشکاری

یکی دیگر از مشاغلی که خطر زیادی برای دست فرد دارد جوشکاری است. به همین دلیل، استفاده از دستکش ایمنی، بخش جدایی ناپذیر فعالیت‌های جوشکاری به حساب می‌آید. کد EN12477 برای شناسایی این نوع از دستکش‌های ایمنی به کار می‌رود. برخی از این دستکش‌ها تا مچ دست فرد و برخی دیگر تا آرنج را پوشش می‌دهند.

استانداردهای کلی دستکش‌های ایمنی

به غیر از استانداردهای مخصوص هر نوع دستکش، کدهایی وجود دارند که به کیفیت و ایمنی کلی دستکش اشاره دارند. کد EN420 و کد EN ISO 10819 از جمله این استانداردهای کلی دستکش ایمنی محسوب می‌شوند. بهترین دستکش‌های ایمنی باید استانداردهای کلی و مخصوص خود را داشته باشند.

بهترین برندهای دستکش ایمنی

انجام بسیاری از مشاغل بدون دستکش ایمنی نه تنها خطرناک بلکه ناممکن هم خواهد بود. به همین خاطر نیاز به خرید دستکش‌های ایمنی برای بسیاری از افراد احساس می‌شود. برندهای مختلفی در بازار وجود دارند که انواع دستکش‌های ایمنی را تولید می‌کنند. در این بین، برند نورث- چیبا و سیف گریپ 2 از بهترین برندهای این محصول محسوب می‌شوند. برای خرید نوع مناسب و استاندارد دستکش‌های ایمنی با کارشناسان مربوطه در حوزه مورد نظر تماس بگیرید.

کلام پایانی

استاندارد دستکش ایمنی از جمله اطلاعات مهم در خرید این تجهیزات به شمار می‌روند. شناسه استاندارد نشان دهنده کیفیت و مقاومت ویژه دستکش می‌باشد. گروه مهار فایر در این مطلب کدهای استاندارد دستکش‌های ایمنی و کاربرد هر یک را ارائه نمود. در زمان ثبت سفارش و انجام خرید می‌توانید به این کدها مراجعه و با محصول مورد نظر خود تطابق دهید.

برای تماس با ما کلیک کنید