بهترین سیستم اطفاء حریق برای نیروگاه‌ها

این مقاله در مورد مناسب‌ترین سیستم اطفاء حریق نیروگاه است. انواع سیستم اطفا حریق، به کمک ما می‌آیند تا در نبرد با آتش آسیب کمتری ببینیم. این سیستم‌ها و تجهیزات به کار رفته در آن‌ها بستگی زیادی به کاربری محل مورد نظر دارند. به عنوان مثال سیستم اطفاء حریق در ساختمان‌های مسکونی با پالایشگاه‌ها متفاوت است. طراحی درست و استاندارد این سیستم‌ها به کنترل و مهار بهتر آتش کمک زیادی می‌کند. بنابراین حتما باید از تیم‌های حرفه‌ای و تجهیزات باکیفیت و کارآمد در هر سیستم اطفاء حریق استفاده کنید.

سیستم اطفاء حریق نیروگاه

یکی از اساسی‌ترین نیازها در هر نیروگاهی یک سیستم اطفا حریق کارآمد و قوی است. این سیستم‌ها باید به گونه‌ای طراحی و اجرا شوند که در زمان حریق موثر واقع شوند. در نیروگاه‌ها از تجهیزات و لوازم مختلفی بهره می‌گیرند تا از خسارت‌های جانی و مالی آتش‌سوزی کاسته شود. همچنین پرسنل برای مواقع لزوم آموزش‌های لازم مقابله با حریق را خواهند دید. سیستم‌هایی که در نیروگاه‌ها برای اعلام و اطفا حریق به کار می‌رود قادرند آتش را در نطفه خفه کنند. همچنین تجهیزاتی برای جلوگیری از انتقال آتش به بخش‌های دیگر نیز در این سیستم‌ها تعبیه می‌شود. اصولا طراحی و اجرای سیستم‌های اعلام و اطفا حریق برای نیروگاه‌ها کار کاملا تخصصی محسوب می‌گردد.

آشنایی با ویژگی‌های بهترین سیستم اطفاء حریق برای نیروگاه

سیستم‌های اطفا حریق متنوعی وجود دارند که برای نیروگاه‌ها مناسب هستند. این سیستم‌ها قادرند نشانه‌های هشدار دهنده را به خوبی شناسایی و اعلام کنند. از طرفی بهترین سیستم‌های اطفا حریق که در نیروگاه‌ها کاربرد دارد از گسترش آتش جلوگیری می‌کنند. این ویژگی‌ها موجب می‌شود از میزان خسارت تجهیزات و تلفات انسانی در زمان آتش‌سوزی در نیروگاه کاسته شود. از دیگر ویژگی‌های چنین سیستم‌های اطفاء حریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فاقد مواد سمی و آلودگی‌های محیطی
  • بدون پسماند و مواد زیان آور
  • عمر بالای تجهیزات و مواد مورد استفاده
  • دوستدار محیط زیست و تجزیه پذیر بودن

در ادامه به بهترین سیستم‌های اطفا حریق که در نیروگاه‌ها به کار می‌روند اشاره می‌کنیم.

سیستم اطفاء حریق دستی در نیروگاه‌ها

منظور از سیستم دستی اطفا حریق استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی می‌باشد. این کپسول‌ها از تجهیزات کاربری اطفاء حریق محسوب می‌شوند. زیرا شیوه استفاده از آن‌ها بسیار ساده بوده و نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد. کارکنان نیروگاه در حریق‌های کوچک می‌تواند با کپسول، آتش را خاموش کنند. در نتیجه حتی به فعال شدن سیستم اطفاء حریق در نیروگاه نیاز نخواهد بود. توجه داشته باشید که از نوع مناسب کپسول برای خاموش کردن آتش در نیروگاه‌ها استفاده شود. حریق در نیروگاه‌ها در هر نوع و کلاسی رخ می‌دهد. بنابراین بهترین گزینه، خرید کپسول آتش‌نشانی همه کاره است. کپسول های آتش نشانی بیوورسال یکی از انواع مناسب کپسول‌های آتش‌نشانی در نیروگاه‌ها محسوب می‌شوند. سیستم‌های دستی در حریق‌های کوچک بهترین سیستم اطفاء حریق نیروگاه هستند.

انواع سیستم اطفاء حریق نیروگاه
انواع سیستم اطفاء حریق نیروگاه

سیستم اتوماتیک مهار اتش در نیروگاه

همه نیروگاه‌ها به یک سیستم اطفا حریق اتوماتیک و کارآمد نیاز دارند. این سیستم‌ها به نحوی طراحی و ساخته می‌شوند که آتش را به خوبی شناسایی و مهار کنند. در نتیجه در نیروگاه‌هایی که سیستم اطفاء اتوماتیک حریق دارند آسیب‌های جدی بسیار کمتری رخ می‌دهد. تجهیزاتی خودکار و مکانیزه برای شناسایی، هشدار و اطفاء حریق در این سیستم‌ها استفاده می‌شود. این تجهیزات حضور و دخالت انسان در پروسه مهار آتش را کم رنگ می‌کنند. سیستم‌های اتوماتیک، دارای انواع مختلفی هستند. در هر نیروگاه، بسته به شرایط، یکی از این سیستم‌ها انتخاب و اجرا می‌شود.

1- سیستم اتوماتیک اطفاء حریق آبی

همانطور که از نام این سیستم پیدا است تجهیزات و فرآیندهای خاموش کردن آتش بر مبنای آب بنا شده است. سیستم‌های مبتنی بر آب از قدیمی‌ترین و بهترین انواع سیستم اطفاء حریق برای نیروگاه به شمار می‌روند. آب در این مدل، به عنوان خاموش کننده اصلی آتش شناخته می‌شود. سیستم‌های اسپرینکلر و سیستم سیل از انواع شناخته شده مدل مبتنی بر آب هستند. سیستم جت فشار آب نیز از سیستم‌های جدیدتر اطفاء اتوماتیک حریق محسوب می‌شود که مبتنی بر آب است.

2- سیستم اتوماتیک گازی

این سیستم برای خاموش کردن آتش از گازهای بی‌اثر و عوامل شیمیایی کمک می‌گیرد. مدل‌های مختلفی از سیستم گازی اطفاء حریق وجود دارد همچون:

  • سیستم هالون: این سیستم بدون باقی گذاشتن پسماند قادر به مهار آتش می‌باشد. همچنین میزان اثر هالون در خاموش نمودن انواع حریق بسیار بالا است. البته امروزه به دلیل آثار مخرب هالون روی لایه ازن دیگر از این شیوه استفاده نمی‌شود. در بسیاری از کشورهای جهان سیستم اطفاء حریق گازی هالون با روش‌های دوستدار محیط زیست جایگزین شده است.
  • سیستم گاز بی‌اثر: استفاده از گازهایی مانند آرگون، نیتروژن و دی اکسید کربن در این سیستم اتوماتیک اطفاء حریق رایج است. استفاده از گازهای بی‌اثر، بهترین سیستم اطفاء حریق نیروگاه در صورت وجود تجهیزات الکترونیکی به شمار می‌رود. همچنین در اتاق‌های کنترل نیز این روش خاموش کردن آتش با گازهای بی‌اثر بسیار موثر است.
  • سیستم شیمیایی: در این مدل، از برخی عوامل سرکوب کننده شیمایی برای قطع واکنش زنجیره‌ای آتش استفاده می‌شود. این عوامل نارسانا بوده و اثری از خود به جای نمی‌گذارند.

3- سیستم اتوماتیک فومی از انواع سیستم اطفاء حریق نیروگاه

در این سیستم‌های اتوماتیک، برای خاموش کردن آتش نیروگاه‌ها از پوشش‌های فومی استفاده می‌شود. این متد بیشتر برای مقابله با مایعات قابل اشتعال در نیروگاه‌ها موثر است. استفاده از فوم کمک می‌کند تا از شروع دوباره آتش نیز جلوگیری شود. این سیستم‌های اتوماتیک اطفا حریق در دو نوع فوم پروتئینی و فوم تشکیل دهنده فیلم آبی تولید می‌شوند.

4- سیستم اتوماتیک با مواد شیمیایی خشک

استفاده از مواد شیمایی خشک موجب کارآمدی سیستم‌های اتوماتیک اطفا حریق می‌شود. به همین خاطر می‌توان گفت که یکی از بهترین انواع سیستم اطفاء حریق نیروگاه به شمار می‌روند. مواد شیمایی پودری شکلی مانند بی کربنات پتاسیم و پودر ABC برای قطع واکنش شیمایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5- سیستم اتوماتیک اطفاء حریق مه آب برای نیروگاه

در این روش از قطرات بسیار ریز آب برای خاموش کردن آتش در نیروگاه‌ها استفاده می‌شود. این فرآیند موجب خنک شدن آتش و جابه‌جایی اکسیژن شده و حریق را خاموش می‌کند. از این سیستم، بیشتر برای حریق‌های وسیع و آتش‌سوزی در ماشین‌آلات استفاده می‌شود. دو مدل سیستم اطفاء حریق مه آب وجود دارد که عبارتند از: سیستم‌های فشار قوی مه آب و سیستم‌های کم فشار مه آب.

سخن پایانی

استفاده از سیستم اطفا حریق در نیروگاه‌ها به کاهش خسارت‌های مالی و جانی مجموعه کمک می‌کند. تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه‌ها برای اطفا حریق باید بهترین کیفیت و کارایی را داشته باشند. برای مشاوره در زمینه خرید تجهیزات مورد نیاز در سیستم‌های اطفا حریق ویژه نیروگاه‌ها می‌توانید با گروه مهار فایر تماس بگیرید. کارشناسان تیم مهار فایر اطلاعات و راهنمایی‌هایی لازم را قبل از ثبت خرید به شما ارائه می‌کنند.

برای تماس با ما کلیک کنید