کپسول آتش نشانی بیوورسال و کاربردهای آن

در این مقاله قصد داریم تا در مورد کپسول آتش نشانی بیوورسال و کاربردهای آن صحبت کنیم.
اغلب افراد از زمان‌های گذشته تا به امروز از ایجاد آتش‌سوزی و حریق‌های گسترده واهمه بسیاری داشتند. به همین علت کلیه تلاش خود را به منظور پیشگیری از این واقعه ناگوار به کار می‌گیرند. اما لازم به ذکر است که در برخی از مواقع، علی رغم رعایت نکات ایمنی با این حادثه دلخراش روبرو می‌شویم. در چنین مواقعی دسترسی به تجهیزات اطفاء حریق و شارژ انواع کپسول آتش نشانی در جنوب تهران و سایر مناطق شهر و کشور در زمان مقرر بسیار اهمیت دارد. یکی از این تجهیزات، کپسول آتش‌نشانی است. کپسول آتش‌نشانی بیوورسال یکی از نوین‌ترین ابزارهای اطفاء حریق است. این کپسول مناسب خاموش کردن آتش در فضای بزرگ است. کاربرد کپسول بیوورسال طیف وسیعی را در بر می‌گیرد. با این حال لازم است توانایی اطفاء حریق را داشته باشد. در ادامه به معرفی و بررسی ویژگی‌های این نوع کپسول آتش نشانی خواهیم پرداخت.

کپسول آتش نشانی بیوورسال چیست؟

قبل از بررسی کاربردهای این کپسول، لازم است که با ماهیت آن آشنا شویم. کپسول بیوورسال در واقع یک کپسول بسیار مدرن اطفاء حریق است که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز تولید می‌شود. باید بدانید که این کپسول دارای قابلیت‌های عملیاتی بسیاری است که در مهار آتش‌سوزی کاربرد فراوانی دارد. این کپسول، همانند کپسول‌های آتش‌نشانی فوم است. با این تفاوت که ماده تشکیل دهنده کپسول بیوورسال، کیفیت بهتر و کارایی بیشتری نسبت به انواع فوم آتش نشانی معمولی دارد. در تولید کپسول بیوورسال از موادی استفاده شده که به محیط زیست آسیبی وارد نمی‌آورد و خوردگی در تجهیزات مختلف ایجاد نمی‌کند.

نحوه اطفاء حریق با کپسول بیوورسال

همانطور که بیان شد با اینکه کپسول آتش نشانی بیوورسال به محیط زیست آسیب نمی‌رساند، اما می‌تواند به‌راحتی آتش را به‌طور کامل خاموش کند. ویژگی مهم در کاربرد این کپسول آن است که این کپسول روی ۴ وجه از آتش تاثیر می‌گذارد. مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال سبب قطع شدن زنجیره آتش خواهد شد. همچنین این مواد به دلیل خاصیت سردکنندگی که دارند، باعث پایین آمدن دمای آتش و محیط می‌شوند. مواد فعال و هیدروکربن‌های موجود در آن نیز از شعله کشیدن دوباره آتش جلوگیری می‌کنند.

انواع کپسول آتش نشانی بیوورسال از نظر مواد تشکیل دهنده

کپسول‌های بیوورسال طیف وسیعی دارند. از این رو محتوای تشکیل دهنده آنها نیز بر اساس نوع کاربری، متغیر خواهد بود. برای اطفاء حریق با استفاده از کپسول بیوورسال بهتر است از محتویات و کاربرد آن اطلاعات کامل داشته باشید. برخی از مدل‌های این کپسول عبارتند از:

کپسول بیوورسال  PII 6L

این نوع کپسول مناسب استفاده و اطفاء حریق موادی چون روغن، چربی، مایعات قابل احتراق و برخی جامدات قابل احتراق است. نکته قابل توجه آن است که این نوع کپسول، معمولا در محیط‌هایی چون نانوایی و سالن کوچک غذا خوری کاربرد دارد. همچنین محتویات این کپسول شامل ۶ لیتر کف، براکت و مانومتر است.

کپسول PII 2L

این کپسول نیز مانند کپسول قبلی مناسب خاموش کردن مواد مایع قابل احتراق و برخی مواد جامد است. همچنین قابلیت اطفاء حریق چربی و روغن را نیز خواهد داشت. به نوعی می‌توان تنها تفاوت این نوع کپسول با کپسول قبلی را در حجم مواد خاموش کننده دانست. حجم این کپسول ۲ لیتر است.

کپسول آتش نشانی بیوورسال PII 9L

این مدل از کپسول بیوورسال، مناسب استفاده در محیطی چون انبار کاغذ، چوب یا پارچه است. این کپسول، توانایی اطفاء حریق چوب، کاغذ و پارچه را دارد، اما در برابر شعله‌های آتش، فلزات یا لوازم برقی توانایی مقابله را نخواهد داشت. محتویات این کپسول شامل ۹ لیتر آب، براکت و مانومتر است.

کاربرد کپسول های آتش نشانی بیوورسال

از گذشته تا به حال آتش‌سوزی به عنوان یک حادثه بسیار خطرناک و مرگبار شناخته می‌شده است. به‌طور کلی، در هر مکان یا وسیله‌ای ممکن است این آتش‌سوزی رخ دهد. بنابراین وجود تجهیزات آتش‌نشانی در هر مکان امری ضروری است. از جمله کاربردهای کپسول بیوورسال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

اطفاء آتش سوزی خودروها

آتش‌سوزی وسایل نقلیه به خصوص خودروها از رایج‌ترین حوادث آتش‌سوزی به شمار می‌رود. ادامه‌دار شدن آتش‌سوزی در موتور یا کابین خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگر، احتمال انفجار را افزایش می‌دهد. بنابراین لازم است که با این نوع آتش‌سوزی به سرعت مقابله شده و در کمترین زمان ممکن، آتش را خاموش کرد. باتوجه به سرعت بسیار بالای کپسول بیوورسال در خاموش کردن آتش، این وسیله، گزینه ایده‌آل برای مقابله با چنین حادثه‌ای خواهد بود.

کاربرد کپسول آتش نشانی بیوورسال
کاربردهای کپسول بیوورسال

اطفاء حریق ساختمان‌ها

در بیشتر مواقع زمانی که نام آتش‌سوزی به گوش می‌رسد، آتش گرفتن ساختمان‌ها اولین موردی است که هر فردی به آن می‌اندیشد. آتش‌سوزی ساختمان‌ها ممکن است باعث تخریب ساختمان شده و خسارت زیادی را به‌بار آورد. ازهمین‌رو، این حادثه از مرگبارترین و خطرناک‌ترین انواع آتش‌سوزی به شمار می‌رود.

مقابله با آتش سوزی در جنگل با کپسول آتش نشانی بیوورسال

در سال‌های خیلی پیش، گرمایش زمین و سوراخ شدن لایه اوزون، باعث افزایش میزان آتش‌سوزی در جنگل‌ها شد. به همین دلیل آتش‌سوزی جنگل‌ها به یکی از رایج‌ترین حوادث آتش‌سوزی در سال‌های گذشته تبدیل شده است. باید بدانید که یکی از کاربردهای کپسول بیوورسال، مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها است. همانطور که قبلاً اشاره نمودیم محتوای داخلی این کپسول به محیط زیست آسیب وارد نمی‌کند. بنابراین این خاموش کننده، گزینه ایده آلی برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها خواهد بود.

اطفاء حریق ساختمان‌های صنعتی

ساختمان‌های صنعتی به دلیل استفاده از مواد شیمیایی اشتعال‌زا و وسایل برقی مختلف، مدام در معرض خطر آتش‌سوزی هستند. بنابراین احتمال آتش‌سوزی در این مکان‌ها بسیار بالاست. به‌طور کلی، ادامه‌دار شدن آتش سوزی در ساختمان‌های صنعتی، خسارت مالی و جانی بسیاری به همراه دارد. بنابراین باید از تجهیزاتی ویژه برای مقابله با این آتش‌سوزی استفاده شود تا در مدت زمان کوتاهی بتوان عملیات اطفاء حریق را انجام داد. در این زمینه، کپسول آتش نشانی بیوورسال گزینه‌ای عالی به شمار می‌رود، چراکه سرعت بسیار بالایی در مهار آتش دارد.

کاربرد کپسول آتش نشانی بیوورسال در منزل

بهتر است که هر خانه به یک کپسول آتش نشانی مجهز باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل این کار، اقدامات پیشگیرانه‌ای است که برای محافظت از خانه و خانواده صورت می‌گیرد .کپسول‌های آتش‌نشانی می‌توانند بخش کوچک اما مهمی از طرح ایمنی آتش‌سوزی خانه باشند. این وسایل با خاموش کردن آتش تا رسیدن آتش‌نشانی، جان و دارایی شما را حفظ می‌کنند. بنابراین با داشتن یک کپسول بیوورسال در منزلتان و قرار دادن آن در محل‌هایی همانند نزدیک اجاق گاز، اتاق خواب یا مناطقی که احتمال آتش سوزی آنها زیاد است، می‌توانید ایمنی را تا حد زیادی بالا ببرید.

عملکرد کپسول بیوورسال در اطفاء حریق محیط‌های درمانی

بیمارستان‌ها یکی از رایج‌ترین مکان‌ها برای وقوع آتش‌سوزی هستند. آتش سوزی بیمارستان‌ها به دلیل وجود مواد قابل اشتعال فراوان در این ساختمان‌ها می‌تواند به‌سرعت گسترش یابد و امکان تخلیه سریع افراد وجود نداشته باشد. از سوی دیگر، تجهیزات آشپزخانه در بیمارستان‌ها یک تهدید دائمی به شمار می‌روند. استفاده از روغن‌های پخت و پز، اجاق‌های برق، شعله‌های گازی و موارد دیگر، همه، خطرات بالقوه هستند. کپسول بیوورسال توانایی مهار حریق از تمامی عوامل آتش‌زا در بیمارستان را دارد و به خوبی  از پس آنها برمی‌آید.

مزایای ویژه استفاده از کپسول آتش نشانی بیوورسال

این نوع کپسول، به غیر از کاربردهای متعدد، دارای مزایای بی‌شماری است. از جمله مزایای این کپسول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

سرعت بالا در خاموش کردن آتش

به طور کلی عملیات اطفاء حریق باید با سرعت بالایی انجام شود تا به این ترتیب خسارات احتمالی به حداقل برسد. کپسول بیوورسال توانایی اطفاء حریق با حجم گسترده را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دارد. از همین رو، خسارات ناشی از آتش‌سوزی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

عدم خورندگی محتویات کپسول

اغلب محتویات کپسول‌های آتش‌نشانی خاصیت خورندگی دارند. یعنی پس از ریخته شدن روی وسایل و سطوح مختلف باعث خورده شدن و پوسیدگی آنها می‌شوند، اما کپسول آتش نشانی بیوورسال محتویات خورنده ندارد و بی‌ضرر است. پس از استفاده از آن لازم نیست که وسایل در معرض این محتویات، تعمیر یا تعویض شوند. از سوی دیگر، با این ویژگی، طول عمر کپسول نیز افزایش می‌یابد.

قیمت مناسب برای خرید

در مجموع استفاده از تجهیزات اطفا حریق امری ضروریست، اما خرید آنها به دلیل هزینه بالا دشوار است. جای نگرانی نیست، چراکه کپسول بیوورسال از هزینه خرید بسیار مقرون به صرفه‌ای برخوردار است و به‌راحتی می‌توان آن را تهیه نمود.

کلام نهایی

أنواع کپسول آتش نشانی بیوورسال در مراکز مختلفی عرضه می‌شوند که تمام آنها معتبر نیستند. با توجه به بالا بودن درخواست برای خرید محصولات آتش‌نشانی، بسیاری از تولید کنندگان، محصولات فیک خود را با نام و برند اصلی عرضه می‌کنند. برای در امان ماندن مصرف‌کنندگان از این اقدام سودجویانه، لازم است که تهیه کپسول بیوورسال  از نمایندگی‌ها و مراکز معتبری نظیر مهار فایر صورت گیرد. این شرکت نماینده فروش محصولات آتش‌نشانی بوده و خدمات پس از فروش محصولات این برند را به مشتریان عرضه می‌کند. مهار فایر کپسول‌هایی با وزن متغیر را با توجه به نیاز متقاضی عرضه نموده و آماده همکاری با تمام ارگان‌ها و سازمان‌های درخواست کننده تجهیزات اطفاء حریق می‌باشد.

برای تماس با ما کلیک کنید