انواع سیستم‌های تهویه دود پارکینگ در زمان حریق

در این نوشتار قصد داریم تا در مورد انواع سیستم تهویه پارکینگ که به کاهش خسارات ناشی از حریق کمک می‌کند بپردازیم.
یکی از خطراتی که همیشه ساختمان‌ها را تهدید می‌کند، خطر آتش‌سوزی است. در بیشتر مواقع دودی که از این آتش‌سوزی ایجاد می‌گردد، به‌مراتب خطر بیشتری برای جان افراد دارد؛ بنابراین با کنترل و مدیریت دود، می‌توان از ساختمان و افراد ساکن در آن محافظت کرد و خسارت ناشی از آن را به حداقل رساند. اکثر ساختمان‌ها به‌خصوص ساختمان‌های بزرگ، دارای پارکینگ هستند و این پارکینگ‌ها در طبقات زیرین قرار می‌گیرند که امکان تهویه هوا به‌خوبی در آنها وجود ندارد. در این موارد باید از سیستم تهویه هوای مناسب استفاده کرد. نصب انواع سیستم تهویه دود، بخشی مهم از سیستم های اطفاء حریق هستند که باید برای کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی در ساختمان‌ها نصب شوند. در این مقاله به بررسی این نوع سیستم تهویه برای پارکینگ‌ها می‌پردزایم.

سیستم تهویه پارکینگ چیست؟

سیستم تهویه پارکینگ متشکل از جت فن، دمپر و تمامی تجهیزات مربوط به تهویه و تخلیه دود، کنترل دود و حرارت و مواد ناشی از حریق است که به اشکال متفاوت در ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما اصول و اهداف اولیه همه آنها یکسان است و هدف اصلی، کنترل دود است. سیستم تهویه پارکینگ یک سیستم هواسازی است که در پارکینگ‌های بزرگ و ساختمان‌های تجاری به کار می‌رود. این سیستم، با استفاده از فن‌ها و داکت‌های هوا، هوای تازه را به داخل پارکینگ منتقل کرده و هوای قدیمی و آلوده را خارج می‌کند. هدف از استفاده از این سیستم، بهبود کیفیت هوای داخل پارکینگ و جلوگیری از ایجاد بو و رطوبت است. این سیستم معمولاً به‌صورت خودکار و با استفاده از حسگرهای دما و رطوبت کنترل می‌شود.

 هدف از کاربرد سیستم تهویه دود در پارکینگ‌ها

هدف اصلی از استفاده انواع سیستم تهویه پارکینگ ، عاری نگه‌داشتن مسیرهای فرار، از دود است. در این حالت هنگام بروز حریق، دود ناشی از آن و تمام آلودگی‌ها تخلیه و کنترل می‌گردد. همچنین تهویه گازهای سمی ناشی از کارکرد موتور خودروها و اگزوز وسایل نقلیه به‌وسیله این دستگاه‌ها انجام می‌شود.

 انواع سیستم تهویه پارکینگ

سیستم‌های تهویه و تخلیه دود در پارکینگ به‌طورکلی در سه دسته اصلی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. هر کدام از این سیستم‌ها برای یکی از انواع پارکینگ مناسب خواهد بود.

 سیستم تهویه ساده

در سیستم تهویه ساده، برای تهویه و تخلیه دودهای موجود در پارکینگ، از یک فن آکسیال استفاده می‌شود. این فن وظیفه انتقال هوا را به عهده دارد. سیستم تهویه هوای ساده همان‌طور که از نامش برمی‌آید، بسیار ساده بوده و در نتیجه برای پارکینگ‌های کوچک انتخاب می‌گردد. از این سیستم تهویه نمی‌توان برای پارکینگ‌های بزرگ استفاده کرد، زیرا توانایی رساندن هوا به همه نقاط پارکینگ را ندارد. به همین خاطر، این سیستم بیشتر در پارکینگ‌های کوچک به کار برده می‌شود.

انواع سیستم تهویه پارکینگ کانالی

در سیستم‌های تهویه کانالی، همانند سیستم تهویه ساده از فن آکسیال استفاده می‌شود. با این تفاوت که سرتاسر سقف پارکینگ، کانال‌هایی نصب می‌گردد که وظیفه تهویه و تخلیه دود پارکینگ را به عهده دارند. سیستم تهویه کانالی در مقایسه با سیستم تهویه ساده، خیلی بهتر عمل می‌کند؛ اما برای پارکینگ‌های بزرگ زیاد گزینه مناسبی نیست. چون هوا را به همه نقاط پارکینگ به‌صورت یکسان نمی‌رساند. در نتیجه، توانایی خروج دود را ندارد. با تمام این موارد از سیستم تهویه کانالی برای پارکینگ در ابعاد متوسط می‌توان استفاده کرد.

انواع سیستم تهویه پارکینگ
انواع سیستم تهویه پارکینگ

سیستم تهویه جت فن

این نوع سیستم تهویه، یکی از به‌روزترین سیستم های تهویه پارکینگ است که در آن از جت فن استفاده می‌شود. با این روش، هوای پرفشار به همه قسمت‌های پارکینگ رسیده و تهویه و تخلیه دود به‌خوبی انجام می‌گردد. این نوع سیستم، برای پارکینگ‌های بزرگ و بدون مجرای هوا بسیار مناسب است. سیستم تهویه جت فن در مقایسه با سیستم تهویه ساده و کانالی، خیلی بهتر بوده و برای تهویه و تخلیه دود پارکینگ‌ها بهتر عمل می‌کند. جت فن‌ها دارای ساختار مختلف در پره هستند و نوع کارکرد آنها به نحوه عملکرد پره‌ها برمی‌گردد. پارکینگ‌ها مملو از آلاینده‌های خطرناک هستند. سیستم‌های تهویه جت فن، با تمام تلاش، فن‌های قدرتمند را به حرکت درآورده و می‌توانند حجم وسیع هوا را در محیط به گردش درآورند و این آلاینده‌ها را حذف کنند.

انواع سیستم نوین تهویه پارکینگ

بعد از سیستم‌های تهویه ساده و کانالی و جت فن، سیستم نوین تهویه، روی کار آمد. این سیستم از فن‌های تأمین و تخلیه هوا و جت فن‌های پارکینگی استفاده می‌کند. این سیستم، باعث حذف کانال‌کشی و تخلیه هوای پارکینگ شده و تهویه پارکینگ را بادقت خیلی بیشتری انجام می‌دهد.

 مزایای سیستم تهویه و تخلیه دود پارکینگ‌ها

استفاده از انواع سیستم تهویه و تخلیه دود پارکینگ ها مزایای بسیاری به همراه دارد. یکی از اصلی‌ترین آنها خروج دود از پارکینگ و ورود هوای تازه است. از جمله مزایای دیگر این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ورود هوای مطبوع و تازه‌تر به پارکینگ و در نتیجه کیفیت بالای هوای قابل‌تنفس
  • خارج‌کردن آلاینده‌های خطرناک از محیط پارکینگ
  • جلوگیری از تجمع دود در پارکینگ و در نتیجه جلوگیری از انفجار
  • به‌کارگیری حسگرهای دقیق و حساس به غلظت دود
  • خروج دودهای ناشی از آتش‌سوزی در پارکینگ و جلوگیری از انتشار آتش

 عملکرد انواع سیستم تهویه پارکینگ

اصولاً سیستم‌های تهویه دود که بخشی از انواع روش های اطفاء حریق نیز هستند، دارای دو عملکرد متفاوت هستند. یکی از عملکردهای آنها تخلیه دود و دیگری کنترل دود است. در ادامه به بررسی هر دو عملکرد می‌پردازیم.

تخلیه دود

پس از آنکه آتش‌سوزی صورت گرفت و آتش‌نشانان برای خاموشی وارد میدان شدند، سیستم‌های تهویه هوا در سریع‌ترین زمان ممکن شروع به کار می‌افتند. در این مدل، در زمان شروع آتش‌سوزی و شعله‌ورشدن آتش، حسگرهای کل سیستم روشن شده و دستور می‌دهد تا از پخش‌شدن هوا جلوگیری شود و مانع افزایش آتش گردد.

کنترل دود

در این سیستم، هنگام آتش‌سوزی و تشخیص شعله توسط حسگرها، جت فن‌ها به مدت ۳ الی ۵ دقیقه خاموش می‌گردند تا دود حاصل از آتش‌سوزی در سقف جمع شود و حاضران بتوانند از محیط پارکینگ سریعاً خارج شوند. پس از این مدت‌زمان، سیستم به‌صورت خودکار روشن شده و با تمام قدرت شروع به کار می‌کند. این سیستم به‌گونه‌ای عمل می‌کند که تنها یک منطقه موجود در پارکینگ آلوده گردد و دیگر مناطق تمیز باقی بمانند. عملیات کنترل دود تا زمان رسیدن آتش‌نشان‌ها به محل ادامه پیدا می‌کند، ولی در زمان حضور آتش‌نشان‌ها امکان کنترل دستی آن وجود دارد.

جمع‌بندی نهایی

انواع سیستم تهویه پارکینگ بسیار حائز اهمیت هستند و باید در همه ساختمان‌های کوچک و بزرگ مورداستفاده قرار گیرند. سیستم‌های تخلیه دود موجب جلوگیری از آتش‌سوزی، کاهش اثرات نامطلوب دود و کاهش آلودگی هوا می‌شوند. همان‌طور که در این مقاله به آن اشاره نمودیم سیستم‌های تهویه پارکینگ در انواع تهویه ساده، سیستم تهویه جت فن و سیستم نوین تهویه پارکینگ هستند که هر کدام از آنها کارایی خاص و منحصربه‌فردی دارند. برای تعبیه این سیستم‌های تهویه می‌توانید با کارشناسان مهار فایر ارتباط برقرار کرده و از آنها درخواست کمک کنید. بعلاوه، در صورت نیاز به نصب انواع سیتم اطفا حریق یا سیستم اعلام حریق می‌توانید از کارشناسان این مجموعه راهنمایی بخواهید.

برای تماس با ما کلیک کنید