جعبه آتش نشانی هوزریلی چیست؟

در کنار شارژ کپسول های آتش نشانی در تهران که باید به‌طور مرتب انجام شود، به تجهیزات دیگری نیز برای مهار آتش نیاز است. یکی از تجهیزات بسیار موثر و کارآمد در اطفاء حریق، جعبه‌های آتش نشانی هستند که می‌توانند تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به خوبی در برابر آتش‌سوزی ایستادگی کنند و در واقع تا حدی آن را مهار نمایند. جعبه‌های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند. آشنایی با آن و نحوه استفاده مواردی است که حتماً باید به آن توجه گردد. به همین دلیل امروز در این مطلب قصد داریم که در خصوص یک نوع از لوازم آتش‌نشانی پرطرفدار در این روزها یعنی هوزریل آتش نشانی صحبت کنیم.

هوزریل آتش نشانی چیست؟

هوزریل یکی از تجهیزات اضطراری و نوعی از جعبه های آتش نشانی است که در صورت وقوع آتش سوزی در محل کار، به آسانی قابل دسترس است. این جعبه شامل تجهیزات اطفاء حریق مانند انواع کپسول آتش‌نشانی، خاموش کننده‌های پودری، فومی و گازی، لباس‌های مخصوص آتش‌نشانی و دستکش‌های مقاوم در برابر حرارت است. هدف از استفاده از جعبه آتش‌نشانی هوزریلی، حفاظت از جان و مالکیت‌ها در صورت وقوع آتش سوزی است. علت نامگذاری آن به هوزریل به دلیل جنس شیلنگ و نوع قرقره استفاده شده در آنها است. شیلنگ مورد استفاده در این جعبه از جنس لاستیک فشرده می‌باشد و آب مورد نیاز آن از طرف هرزگرد موجود در میان قرقره که به شلنگ متصل است تامین می‌گردد. در این مقاله به بررسی این نوع جعبه آتش نشانی می‌پردازیم.

ویژگی‌های جعبه آتش نشانی هوزریل

این نوع از جعبه آتش نشانی همانطور که از نامش پیداست، دارای قرقره و شلنگ‌های هوزریلی است که وظیفه آن آبرسانی به آتش است. به جز آن دارای ویژگی‌های زیر نیز می‌باشد.

  • دسترسی آسان: جعبه آتش‌نشانی به طور معمول در مکان‌های قابل دسترس قرار می‌گیرد تا در صورت وقوع حریق، به سرعت قابل دسترسی باشد.
  • تجهیزات اطفا حریق: این جعبه شامل تجهیزات اطفا حریق مانند آتش‌نشانی، خاموش کننده‌های پودری، فومی و گازی است که به طور معمول برای مهار و خاموش کردن آتش استفاده می‌شوند.
  • لباس‌های مخصوص آتش‌نشانی: هوزریل آتش نشانی شامل لباس‌های مخصوص آتش‌نشانی است که به طور کامل بدن را از حرارت و آتش محافظت می‌کنند.
  • دستکش‌های مقاوم در برابر حرارت: این جعبه شامل دستکش‌های مقاوم در برابر حرارت است که به کاربر کمک می‌کند تا در هنگام اطفای حریق، دستان خود را محافظت کند.
  • حفاظت از جان و مالکیت‌ها: هدف اصلی استفاده از این جعبه آتش‌نشانی، حفاظت از جان و مالکیت‌ها در صورت وقوع آتش سوزی است. با داشتن این جعبه در محل کار، امکان مهار حریق در زمان کوتاه‌تر و بهبود شرایط امنیتی افزایش می‌یابد.
  • از دیگر ویژگی‌های این نوع جعبه می‌توان به سیستم آبرسانی اشاره کرد که به آن سیستم رایزرتر هم می‌گوییم و در این سیستم، آب مورد نیاز همیشه توسط مخزن و پمپ تامین می‌گردد.
کاربرد هوزریل آتش نشانی
کاربردهای هوزریل

نحوه عملکرد هوزریل آتش نشانی

در جعبه‌های آتش نشانی هوزریل یک قرقره وجود دارد که با مکانیسم خاص خود آب را داخل شلنگ هدایت کرده و سر شیلنگ توسط یک نازل آب مهار شده است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت هنگامی که فرد با شیلنگ به محل حریق می‌رسد، شیلنگ پر از آب و قابل استفاده است. اگر در همان لحظات اولیه آتش را مهار کنیم اصلاً نیازی به امداد آتش نشانی نیست. به همین دلیل نصب جعبه آتش نشانی هورزیل در ساختمان‌ها اجباری است. قرقره‌های شلنگ آتش نشانی از یک قرقره بلند تشکیل شده که جنس آن از لوله‌های غیر انقباضی است. این قرقره‌ها معمولاً در طول ۳۶ تا ۵۰ متر هستند و دسترسی بیشتر به آتش را فراهم می‌کنند.

هورزیل برای مهار چه نوع حریقی به کار می‌رود؟

همه می‌دانیم که آتش سوزی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که برخی از آنها ناشی از تجهیزات الکتریکی، چوب و مایعات قابل اشتعال همانند نفت، فلزات، گازها و غیره هستند. در هر یک از روش های مختلف اطفاء حریق باید از تجهیزات خاموش کننده متفاوتی بهره برد. هورزیل آتش‌نشانی سرشار از آب هستند، به همین علت اغلب قادر به خاموش کردن حریق‌های ناشی از چوب، کاغذ و غیره می‌باشند.

در اغلب ساختمان‌های مسکونی آتش سوزی با سوختن مواد جامد مثل مبل، فرش، چوب و غیره آغاز می‌شود. هرچند که ممکن است عامل اصلی حریق به علت‌های دیگر مثل جرقه الکتریکی و غیره باشد، اما موادی که در حریق می‌سوزند از گروه A باشند. پس اطفای حریق به وسیله هورزیل برای اغلب آتش‌سوزی‌های مسکونی، تجاری، اداری، مراکز خرید و غیر کاربرد دارند.

استانداردهای نصب جعبه آتش نشانی هورزیل

برای نصب هوزریل آتش نشانی باید استانداردهای زیر را رعایت کرد.

  • این نوع جعبه‌های آتش نشانی باید تا شعاع ۸۰۰ متر مربع اطراف خود را پوشش دهند.
  • محل نصب هورزیل جعبه آتش نشانی باید به‌گونه‌ای باشد که هیچ چیز در مسیر رفت و آمد مانع آن شود.
  • فشار آب هورزیل باید حداقل دو بار باشد و وقتی شیلنگ آتش نشانی را در حالت جت قرار می‌دهید، بتواند در خروجی دبی برابر ۳۰ لیتر در دقیقه تولید کند.
  • ارتفاع مناسب برای نصب این جعبه‌های آتش نشانی به این صورت است که وقتی نصب شدند بخش پایینی آنها ۱۲۰ یا حداقل ۱۰۰ سانتی‌متر از کف فاصله داشته باشد.

نحوه بازرسی هورزیل

بازرسی هوزریل آتش نشانی باید به صورت سالانه توسط فرد آموزش دیده و متخصص انجام شود. شیلنگ باید کاملا باز شده و تحت فشار عملیاتی از نظر سایش نقص یا آسیب بررسی گردد. هر عیب یا تعمیر در هورزیل باید ثبت شود. در فواصل زمانی ۵ ساله همه شیلنگ‌ها توسط یک فرد ذی صلاح تا حداکثر فشار کاری تحت فشار قرار گیرند و بازرسی کامل، تعمیر و نگهداری تکمیل شود. این بازرسی‌ها باید ثبت شده و برچسب تعمیر و نگهداری ثابت تایید شود.

قیمت جعبه هوزریل آتش نشانی

نرخ هرزیل‌ها بسیار متغیر است، زیرا اندازه آنها با یکدیگر تفاوت دارد. اما قیمت آن مقرون به صرفه‌تر می‌باشد و همه توانایی خرید آن را دارند. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که محصولات ضروری آتشنشانی خود را از مهار فایر تهیه کنید. زیرا علاوه بر مشاوره رایگان، محصولات معتبر و مرغوبی را به شما ارائه می‌دهند.

برای تماس با ما کلیک کنید