فشارسنج یا درجه کپسول‌های آتش‌نشانی

کپسول‌های آتش‌نشانی وسیله‌ای برای اطفا حریق در لحظات اولیه آتش‌سوزی هستند. وزن این کپسول‌ها از یک کیلوگرم تا ۱۴ کیلوگرم یا ۱۴ لیتر متفاوت است. اکثر کپسول‌ها برای نشان‌دادن فشار گاز درون سیلندر از وسیله‌ای به نام درجه کپسول آتش نشانی یا مانومتر استفاده می‌کنند. مانومتر کپسول‌ها، وظیفه نشان دادن کارآمدی کپسول‌ها در هنگام استفاده را به عهده دارند. قصد داریم در این مقاله در مورد فشارسنج‌ها یا مانومترها بیشتر با شما سخن بگوییم.

فشارسنج یا درجه کپسول آتش نشانی چیست؟

در ابتدا باید بگوییم که فشارسنج کپسول آتش نشانی با اسم‌های مختلفی از جمله مانومتر، عقربه و نمایشگر فشار شناخته می‌شود. این قطعه میزان فشار گاز موجود در مخزن کپسول را نشان می‌دهد. بدین ترتیب می‌توان نسبت به سلامت خاموش‌کننده یا زمان مناسب برای اقدام به شارژ کپسول، اطمینان حاصل کرد. ابتدا فشارسنج تنها در خاموش‌کننده‌های پودر و گاز وجود داشت، اما بعدها از این قطعات در دیگر کپسول‌ها هم استفاده شد. می‎بایست مانومترهای کپسول اطفا حریق را مرتباً چک کنید که اگر درجه فشار، میزان زیاد یا کم را نشان داد، به مراکز شارژ کسپول آتش نشانی در تهران و سایر شهرها برای بررسی و شارژ مراجعه نمایید.

نحوه کارکردن با درجه کپسول آتش نشانی یا فشارسنج

فشارسنج‌ها فقط حالت نمایشگر نداشته و میزان فشار داخلی کپسول را باتوجه‌به عقربه‌ای که در داخل آن وجود دارد، بر روی سه حالت نشان می‌دهد.

  • قرمز حالت فشار پایین: در این حالت کپسول، قدرت پرتاب مناسب را ندارد.
  • قرمز حالت فشار بالا: در این حالت کپسول، دچار ضرب‌دیدگی شده و یا در معرض حرارت قرار گرفته است.
  • سبز حالت نرمال: در این حالت، فشار داخل کپسول، مناسب و قابل‌استفاده است.

در بسیاری از موارد، درجه کپسول همانند شیر اطمینان عمل کرده و در صورت بالا رفتن فشار، صفحه شیشه‌ای آنها می‌شکند تا فشار اضافی باعث ازهم‌گسیختگی بدنه کپسول و یا دریچه آنها نگردد.

انواع فشارسنج در کسپول‌های مهار آتش

انواع فشارسنج‌ها عبارت‌اند از فشارسنج دیافراگمی، فشارسنج کپسولی و فشارسنج‌های بوردونی. در این میان فشارسنج‌های بردونی به دلیل اینکه می‌توانند فشارهای بالا را به‌راحتی و دقت بالا نشان دهند، استفاده زیاد و گسترده‌ای دارند و تقریباً می‌توان گفت که بهترین نمونه فشارسنج برای استفاده در کپسول‌های آتش‌نشانی هستند. یکی دیگر از مزایای این فشارسنج‌‌ها این است که بازه اندازه‌گیری بالایی دارند و می‌توانند از ۰.۶ بار تا ۱۶۰۰ بار را به شما نشان دهند. همچنین دقت بالای این فشارسنج‌ها باعث می‌شود که شما بتوانید با اطمینان بیشتری از کپسول آتش‌نشانی خود استفاده کنید.

فشارسنج کپسول آتش نشانی
انواع درجه کپسول آتش نشانی

انواع درجه کپسول آتش نشانی از نظر شکل ظاهری

از لحاظ شکل ظاهری؛ اشکال مختلفی از درجه را در کپسول‌های آتش‌نشانی مشاهده می‌کنید که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

درجه ایبور

این درجه بهترین نوع مانومتر کپسول آتش‌نشانی درون بازار است و قیمت آن از درجه‌های دیگر بسیار گران‌تر است.

درجه فیک ایبور

این درجه طرح ایبور است و بسیار شبیه به درجه ایبور است، ولی پایه عقربه درجه با درجه ایبور واقعاً متفاوت است و معمولاً از همان‌جا خراب می‌شود.

درجه برزیلی

این درجه به اسم درجه برزیلی یا درجه حلزونی در بازار معروف است. این نوع درجه، ضعیف‌ترین درجه ممکن و درعین‌حال پرمصرف‌ترین درجه است.

اجزای فشارسنج

فشارسنج یا مانومترها که یکی از مهمترین قطعات کپسول های آتش نشانی هستند خود از اجزای مختلفی ساخته می‌شوند که یکی از آن‌ها محفظه محافظ دایره از جنس شیشه‌ای است. این محفظه برای جلوگیری از آسیب‌دیدن عقربه و صفحه نمایشگر وضعیت مانومتر استفاده می‌گردد.

عقربه نشانگر که وضعیت فشار داخل محفظه را نشان می‌دهد. مدار حرکتی ۱۸۰ درجه و دارابودن کمترین حالت psi صفر و بیشترین حالت psi ۳۰۰ از ویژگی‌های این عقربه است.

صفحه برای نشان‌دادن وضعیت فشار که در آن اطلاعات وضعیت کپسول نمایش داده می‌شود از دیگر قطعات درجه کپسول آتش نشانی است. این اطلاعات شامل فشار پایین، فشار بالا و نرمال است که قسمت فشار پایین و بالا هر دو به رنگ قرمز و وضعیت نرمال نیز سبز رنگ هستند. لازم به ذکر است که وضعیت نرمال، نشانگر وضعیت عادی و قابل‌استفاده از کپسول آتش‌نشانی است؛ اما در صورت نشان‌دادن فشار پایین باید سریعاً نسبت به شارژ اقدام نمود.

جمع‌بندی نهایی

درجه کپسول آتش نشانی به افراد کمک می‌کند تا متوجه شوند که کپسول آنها سالم است یا نه. در واقع مانومتر یا فشارسنج می‌تواند فشار داخلی محفظه را نشان دهد. مانومتر در تنوع بالایی ساخته می‌شود؛ اما اغلب دورنگ اصلی در آنها دیده می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم این رنگ‌ها هر کدام یک درجه و یا نرمال بودن و غیر نرمال بودن را نشان می‌دهند. برای شارژ و تعمیر کپسول‌های آتش نشانی خود در نقاط مختلف تهران می‌توانید به شرکت مهار فایر مراجعه نمایید. این شرکت علاوه بر فروش انواع سیستم و تجهیزات اطفاء حریق از جمله انواع کپسول آتش نشانی، به تعمیر و شارژ انواع کپسول آتش نشانی در تهران نیز می‌پردازد. شارژ کپسول در این مرکز با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود. قیمت شارژ کپسول آتش نشانی تهران نیز مطابق با قیمت‌های اتحادیه بوده و حتی شرکت به مشتریان ثابت خود در این زمینه تخفیف‌های ویژه ارایه می‌کند.

برای تماس با ما کلیک کنید