سیستم اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد

انواع سیستم اطفاء حریق در مراکز و ساختمان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مکان‌های مهم که نیاز جدی به سیستم‌های اطفاء حریق کارآمد دارند مراکز اسناد و بایگانی‌ها هستند. از این رو در طراحی و اجرای سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد باید دقت ویژه‌ای داشت. با ما در مهار فایر همراه شوید تا در خصوص این سیستم‌های اطفاء حریق بیشتر بدانید.

اهمیت سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد

در مراکز اسناد و بایگانی‌ها اطلاعات بسیار ارزشمند و مهمی نگهداری می‌شوند که باید به خوبی محافظت شوند. به همین خاطر امنیت و ایمنی در چنین محیط‌هایی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. در زمان آتش‌سوزی، این محیط‌ها بیشترین میزان آسیب را خواهند دید. به همین خاطر باید از سیستم‌های اطفاء حریق کارآمد و به روز در این مراکز استفاده شود. برای کنترل حریق و خاموش کردن آن نیز باید از سیستم‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های جدید کمک گرفت. اشیایی که در این محیط‌ها نگهداری می‌شود از نظر فنی در کلاس A قرار دارند. این مواد بعد از شعله‌ور شدن تا انتها می‌سوزند تا تبدیل به خاکستر شوند. همچنین احتمال روشن شدن دوباره آتش در مراکز اسناد و بایگانی‌ها به دلیل ماهیت اشیا موجود در آن، وجود دارد. در ادامه با ویژگی‌ها و انواع آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویژگی‌های سیستم اطفاء حریق مراکز اسناد

در این سیستم‌ها لازم است تا از تجهیزات آشکارساز دود استفاده شود. این تجهیزات به صورت ترکیبی و برای آشکارسازی دود و حرارت به کار می‌روند. چرا که در اغلب اوقات عامل حریق در این مکان‌ها دودزا نیز می‌باشد. یکی دیگر از نکات مهم، به کارگیری سیستم اطفاء حریق اتاق سرور، در این مراکز می‌باشد. چرا که امروزه بسیاری از مراکز بایگانی و اسناد، اطلاعات را روی دیسک و با تکنولوژی‌های رایانه‌ای نگهداری می‌کنند. پس، از این حیث، بین سیستم اطفاء حریق اتاق سرور با چنین مراکز بایگانی شباهت وجود دارد. ویژگی دیگر، توجه به سیستم جریان هوا در این بایگانی‌ها است. در اتاق‌های بایگانی و مراکز اسناد دریچه‌های هواساز و فن‌های سیستم تهویه مطبوع قرار دارد. زیرا اغلب این مراکز در زیرزمین یا طبقات پایینی ساختمان در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین در سیستم اطفاء حریق این مراکز باید از دمپرهای مهار آتش استفاده نمود. به کمک این تجهیزات در بازه زمانی کوتاهی دریچه‌های هوا کاملا بسته شده و از انتشار حریق جلوگیری می‌شود. تمام این موارد توسط مهندسین و کارشناسان مهار فایر در هنگام نصب سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق در نظر گرفته می‌شود.

انواع سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد

با توجه به مکانی که این مراکز واقع شده‌اند باید از سیستم‌های شنیداری نیز در سیستم اطفاء حریق کمک گرفت. ابعاد بزرگ سالن بایگانی و مراکز اسناد، نیاز به تعداد فلشرها و تابلوها و آژیرهای بیشتری را ایجاب می‌کند. راه‌کارهای مختلفی وجود دارد که از آن‌ها برای اطفاء حریق چنین مراکزی می‌توان استفاده نمود. در ادامه به چند مورد از این راه‌کارها در این مراکز مهم و حساس اشاره می‌کنیم.

1- سیستم آیروسل

این سیستم اطفاء حریق در اغلب اوقات مورد توجه کارفرمایان قرار می‌گیرد. چرا که سیستم آیروسل برای اطفاء حریق بایگانی دارای مزیت‌های بسیار زیادی است. برخی از این مزایا در سیستم اطفاء حریق آیروسل عدم نیاز به لوله‌کشی و امکان نصب به صورت پکیج دیواری می‌باشد. البته راه‌کار ایروسل خود امکان بروز دوباره حریق در مراکز اسناد و بایگانی‌ها را شدت می‌بخشد. زیرا در زمان تخلیه، این سیستم، حرارتی معادل 200 درجه فارنهایت ایجاد کرده و باعث سوختن مجدد اسناد می‌شود. بر اساس استانداردها این سیستم قادر به اطفاء حریق مواد کلاس A است. البته به غیر از مواد عمقی‌سوزی که در این گروه جای دارند که سیستم آیروسل کارآمد نخواهد بود.

2- سیستم اطفاء حریق گاز( FM200)

اشاره کردیم که این مراکز در کلاس A حریق قرار می‌گیرند. در این سیستم از یک گاز تمیز و بی‌اثر برای کنترل حریق استفاده می‌شود. این عامل گازی، باید سریع و بدون اثر با قدرت اطفاء حریق باشد. عامل گازی FM200 در غلظت 9 از نظر محیط زیست نیز مورد تایید بوده و به موجودات زنده آسیب نمی‌رساند. بنابراین هنگام تخلیه این گاز حضور پرسنل در مراکز اسناد و بایگانی مانعی نخواهد داشت. چنانچه محیط ایزوله باشد این عامل گازی تا 30 دقیقه در محل پایدار باقی می‌ماند. همین ویژگی موجب می‌شود از شروع دوباره آتش در مراکز اسناد و بایگانی جلوگیری گردد. مزایای این شیوه از اطفاء حریق عبارتند از:

  • قدرت بالای اطفاء حریق
  • امکان شارژ مجدد سیستم با عاملیت گازی آن
  • عدم تاثیر مخرب روی اسناد
  • وجود استانداردهای صریح برای استفاده در محیط بایگانی و مراکز اسناد

3- سیستم اطفاء حریق اینرت گاز

این سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد از راه‌کارهای طبیعی با یک گاز بی خطر است. گاز مورد استفاده در این سیستم در هوا وجود داشته و تنفس می‌گردد. به همین خاطر در سازمان محیط زیست آمریکا به این گاز، لقب گاز سبز هم داده شده است. برای استفاده از این سیستم اطفاء حریق با تعداد بالای سیلندر به لوله‌کشی نیاز داریم. عمده لوله‌های مورد استفاده نیز باید از جنس استیل با اتصالات گران قیمت باشد. از این جهت به لحاظ اقتصادی چندان مقرون به صرف نمی‌باشد. از این سیستم بیشتر برای اطفاء حریق مراکزی که از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردارند استفاده می‌شود.

طراحی و اجرای سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی در مهار فایر

مهندسین شرکت مهار فایر از بهترین‌ها در این حوزه کاری به شمار می‌رود. سال‌ها تجربه و دانش علمی بالا موجب طراحی و اجرایی بهترین سیستم‌های اطفاء حریق توسط این شرکت شده است. علاوه بر اجرای سیستم اطفاء حریق در تیم مهار فایر، پشتیبانی‌های کاملی را نیز دریافت می‌کنید. همچنین از تجهیزات و تکنولوژی‌های روز در سیستم‌های اطفاء حریق استفاده می‌شود که بازده بالایی خواهد داشت.

سخن پایانی

برای اطفاء حریق در مراکز و مکان‌های مختلف باید سیستم‌های متناسب طراحی و اجرا گردد. سیستم اطفاء حریق در بایگانی و مراکز اسناد نیز باید با توجه به شرایط محیطی آن اجرا شود. برای این منظور نیز باید فاکتورها و پارامترهای مختلفی توسط مهندسین طراحی سیستم اطفاء حریق در نظر گرفته شوند. مهار فایر خدمات گسترده‌ای در این زمینه به شما ارائه خواهد کرد.

برای تماس با ما کلیک کنید