راهنمای خرید کپسول آتش نشانی و نکات مهم آن

در این مقاله قصد داریم در مورد انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب  و نکات مهمی که باید برای آن در نظر داشته باشید صحبت کنیم.
آتش یکی از خطرناک‌ترین و البته سودمندترین عناصر طبیعت به حساب می‌آید. اگر آتش زبانه بکشد کنترل آن خیلی سخت می‌شود، پس داشتن و استفاده از کپسول آتش نشانی در محل کار، خانه و در ماشین یکی از واجبات است. کپسول‌های آتش نشانی جزء تجهیزات پرکاربرد جهت اطفاء حریق به حساب می‌آیند که اصولاً در ساختمان‌های اداری، اماکن عمومی، پمپ بنزین‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کپسول‌های آتش نشانی بر خلاف عملکرد یکسان خود از انواع مختلفی برخوردار هستند که موجب می‌شود خرید و شارژ کپسول آتش نشانی در تهران کمی برایتان دشوار شود. به همین منظور، مهار فایر قصد دارد تا شما را با مواردی مهم در خصوص خرید این نوع از تجهیزات ایمنی بیش از پیش آشنا نماید.

اهمیت انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب

امنیت، یکی از آن موهبت‌هایی است که مردم قدر آن را نمی‌دانند. بسیاری از ما تا زمانی که دچار حادثه نشویم و احساس خطر نکنیم، باور نداریم که چنین اتفاقی برایمان پیش آید. آتش سوزی، پدیده غیر منتظره است و همواره خسارات مالی و جانی به همراه دارد. خرید کپسول آتش نشانی به موضوع مهمی در کنترل و اطفاء حریق تبدیل شده است. با توجه به افزایش خطرات آتش‌سوزی، وجود کپسول آتش نشانی در همه جا حتی در خودروها ضروری به نظر می‌رسد. امروزه بسیاری از کارخانه‌ها از انواع مختلف کپسول‌های آتش نشانی در سیستم اطفاء حریق کارخانه خود استفاده می‌کنند.

نکات مهم هنگام انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب

قبل از اقدام برای خرید کپسول آتش نشانی و ارتباط با شرکت‌هایی که در زمینه فروش این کپسول‌ها فعالیت می‌کنند، باید مواردی را مورد بررسی قرار دهیم. اینکه برای اطفاء حریق چه نوع کپسولی نیاز داریم و به چه میزان اطفایی نیاز داریم؟ در ادامه مطلب به این نکات اشاره می‌کنیم.

توجه به کلاس آتش

آتش‌ها به ۵ دسته مختلف تقسیم می‌شوند و برای هر یک از آنها باید به دنبال یک اطفاء حریق حرفه‌ای و مناسب باشید. مثلاً برای خاموش کردن آتشی که حاصل از سوختن مواد پتروشیمی نظیر بنزین، نفت، گازوئیل و غیره است، بایستی از کپسول‌های حاوی کف استفاده نمایید.
برای خرید کپسول آتش نشانی باید به نکات بسیاری توجه کرد. یکی از آنها که اهمیت بسیار زیادی دارد، توجه به کلاس‌های خاموش کننده است. همانطور که می‌دانید اگر برای آتش سوزی‌ها از خاموش کننده‌های اشتباه استفاده شود، مشکلات بزرگی رقم می‌خورد. کلاس‌های خاموش کننده‌ها با حروف انگلیسی روی بدنه آنها مشخص می‌شود.

ظرفیت کپسول‌ها

نکته دیگری که در خصوص انتخاب کپسول آتش نشانی باید به آن توجه شود، ظرفیت اطفایی مورد نیاز است. دانستن این مورد، نیاز به ارزیابی ریسک حریق توسط کارشناس دارد. باید بدانید کپسول اطفاء حریق را چه تعداد و در چه وزن‌هایی خریداری کنید. این امر به وسعت و بخش‌های مختلف از یک سازه مسکونی، تجاری و اداری شما برمی‌گردد. پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب کپسول مناسب، سیستم CAFS را در نظر بگیرید، زیرا سیستم فوم هوای فشرده با افزایش ظرفیت خروجی ۱۱ برابری که دارد باعث می‌شود مواد اطفایی تا ۱۰ برابر گسترش حجمی پیدا کنند.

اندازه و ابعاد کپسول‌ها

همانطور که می‌دانید کپسول‌های آتش‌نشانی در اندازه‌های استانداردی طراحی و تولید می‌گردند. از کپسول‌های سبک برای نصب بر روی دیوارها استفاده می‌شود و از نوع سنگین آن اصولاً به صورت ایستاده در نقاط مشخصی از مکان مورد نظر بهره‌گیری خواهد شد. لازم به ذکر است که نوع سنگین این کپسول‌های اطفاء حریق در دو حالت چرخ‌دار و بدون چرخ تولید می‌گردند. معمولاً در کارخانجات و صنایع حجم حریق‌ها خیلی بزرگ است و نزدیک شدن به آن امری غیر ممکن است. گاهی اوقات طول پرتاب سیلندرهای اطفاء حریق آنقدر نیست که مواد چیده شده در ارتفاع را پوشش دهد. پس به هنگام خرید کپسول، حتماً سیلندر با بلندترین طول پرتاب و طول شلنگ را تهیه کنید.

بررسی میزان طول پرتاب از نکات مهم در انتخاب کپسول آتش نشانی

مورد دیگری که باید هنگام خرید یک کپسول اطفاء حریق به آن توجه داشته باشید، زمان تخلیه محتوای درونی و طول پرتاب مواد داخل آن است. اصولاً مدت زمان تخلیه کامل محتوای درونی هر یک از این کپسول‌ها بین ۸ تا ۶۰ ثانیه است و طول پرتاب مواد توسط آنها نیز ۲ تا ۷ متر تخمین زده می‌شود و نباید از آن جلوتر برود.

نکات مهم انتخاب کپسول آتش نشانی
نکات مهم انتخاب کپسول آتش نشانی

مکانیزم عملکردی کپسول آتش نشانی

کپسول‌های آتش نشانی به دو دسته تحت فشار و بالن‌دار دسته‌بندی می‌گردند. کپسول‌های بالن دار در کنار خود دارای یک محفظه هستند که وظیفه تامین فشار خروج مواد خاموش کننده را به عهده دارد. این کپسول‌ها معمولاً توسط افراد حرفه‌ای و آتش‌نشان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و توصیه می‌گردد که کاربران عادی آن را انتخاب نکنند. کپسول‌های آتش نشانی تحت فشار از نوع معمولی این نوع کپسول‌هاست و کاربران عادی می‌توانند از آن بهره ببرند. مزیت کپسول‌های خاموش کننده بالن‌دار نسبت به نوع تحت فشار آن است که تنها با شارژ مخزن اصلی مجدداً می‌توان از کپسول، استفاده کرد.

جنس بدنه و ساختار اصلی

از سری نکات مهم دیگری که در هنگام انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب باید به آن توجه داشت، جنس بدنه، کیفیت ساخت و جوشکاری مناسب آن است. ممکن است شما هر کدام از این کپسول‌ها را خریداری کنید اما مدت‌ها از آن استفاده نکرده و تنها این طیف از تجهیزات خاموش کننده بر روی دیوار باقی بمانند. در ظاهر، شاید هیچ اتفاقی برای کپسول‌ها نیفتد، اما در باطن با گذر زمان سبب نابودی بدنه کپسول شما خواهد شد. پس باید دقت داشته باشید که بدنه دچار فرورفتگی و یا خش عمیق نباشد.

بررسی فشار سنج روی کپسول از نکات مهم در انتخاب کپسول آتش نشانی

بر روی تمام کپسول‌های اطفاء حریق، یک فشارسنج قرار دارد تا شما بتوانید با مطالعه آن متوجه فشار داخل مخزن گردید. لازم به ذکر است چنانچه عقربه فشار سنج بر روی محدوده سبز باشد، یعنی کپسول کاملاً آماده و شارژ برای استفاده است. حال اگر عقربه بر روی قسمت قرمز رنگ سمت چپ قرار گرفته باشد، یعنی کپسول خالی بوده و اگر بر روی قسمت قرمز رنگ سمت راست قرار بگیرد، یعنی کپسول بیش از اندازه استاندارد پر است. پس توجه به عقربه هنگام خرید، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

عدم آلایندگی کپسول

عدم آلایندگی کپسول‌ها نکته بسیار پر اهمیت بوده که به آن توجه زیادی نمی‌شود. برخی از سیلندرها یا کپسول‌های آتش نشانی آلایندگی حین اطفاء دارند. رفع آلودگی پس از اطفا سخت‌تر و هزینه برتر از خود اطفا است و حتی ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد کند. پس حتماً قبل از تهیه در مورد آلایندگی آنها تحقیق کامل کنید.

قیمت کپسول آتش نشانی

شاید بهتر بود در مورد قیمت کپسول‌های آتش نشانی و بودجه خود همان ابتدای امر صحبت می‌کردیم. اما کپسول‌های آتش نشانی جزء آن دسته از محصولات و کالاهایی هستند که مواردی نظیر کیفیت ساخت، وزن، ابعاد و ظرفیت آنها قبل از بررسی قیمت‌ها حائز اهمیت است. اصولاً عوامل جانبی و اختیاری متعددی نمی‌توانند بر روی قیمت کپسول‌های آتش‌نشانی تاثیر بگذارند. چون قیمت کپسول‌ها اصولاً زیر نظر اتحادیه می‌باشد، اما با این حال به شما توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای خرید این نوع کپسول‌ها حتماً با افراد متخصص و کارآمد در یک مرکز معتبر مثلا شرکت ایمن مهار گستر آشیانه (مهار فایر) مشورت نمایید.

رنگ بدنه

برای شناسایی بهتر نوع کپسول‌ها توجه به رنگ بدنه به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. در ایران کپسول‌های خاموش کننده معمولاً قرمز رنگ هستند. به طور مثال کپسول‌های بیوورسال به رنگ سبز، کپسول‌های پودر و گاز به رنگ قرمز و غیره تولید می‌شوند.

دمای محیط نگهدارنده کپسول‌های آتش

چنانچه قصد انتخاب کپسول آتش نشانی برای محیطی عادی را دارید، نیاز نیست که به دمای آن توجه کنید. اما اگر قرار است برای مصارف صنعتی بزرگ و حساس، کپسول را تهیه کنید باید حتماً به دمای محیط نگهدارنده کپسول‌ها که توسط تولید کننده روی بدنه آنها درج شده است توجه نمایید تا هنگام خطر با یک کپسول ناکارآمد روبرو نشوید.

خرید از فروشگاه معتبر

در حال حاضر فروشگاه‌های بسیار زیادی به فروش کپسول آتش نشانی می‌پردازند، اما خرید از مراکز معتبر دارای تاییدیه‌های سازمان آتش نشانی بسیار حائز اهمیت است. یکی از این مرکزها که مورد اطمینان و دارای تاییدیه لازم است مرکز مهار فایر می‌باشد. این مرکز کپسول مورد نظر شما را با نازل‌ترین قیمت ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب خود از کارشناسان این مرکز شاوره و راهنمایی بخواهید. در ضمن برای شارژ انواع کپسول آتش نشانی در تهران نیز می‌توانید با این مرکز تماس بگیرید.

برای تماس با ما کلیک کنید