بهترین خاموش کننده‌ها برای مایعات قابل اشتعال

در این مطلب از مهار فایر خواهیم گفت بهترین خاموش‌ کننده‌ برای مایعات قابل اشتعال کدام‌اند. خاموش کردن موثر آتش باید به روش مناسب و اصولی آن انجام گیرد. توجه به مواد قابل اشتعال و در حال سوختن یکی از فاکتورهای مهم در تعیین روش اطفاء آن است. مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین، الکل و برخی روغن‌ها از جمله مایعات خطرناک و قابل اشتعال به شمار می‌روند و معمولا استفاده از خاموش کننده نامناسب حتی پس از مراجعه به مرکز مجاز شارژ کپسول آتش نشانی در تهران و شارژ کپسول، برای اطفاء آنها کارساز نیست.

منظور از مایعات قابل اشتعال چیست؟

به مایعاتی که در دمای معمولی و تنها از طریق تماس با منبع اشتعال می‌سوزند مایعات قابل اشتعال می‌گویند. فلش پوینت یا نقطه اشتعال در این دسته از مایعات بسیار پایین است. منظور از فلش پوینت کمترین دما برای تولید بخار کافی در هوا برای احتراق است. هر کدام از مایعات قابل اشتعال دارای فلش پوینت مشخصی هستند که برای اطفاء حریق باید از آن مطلع بود. برخی از مایعات قابل اشتعال و خطرناک عبارتند از:

  • بنزین
  • سوخت دیزل
  • استون
  • الکل
  • حلال‌های صنعتی

اغلب این مایعات دارای فلش پوینت 8/37 درجه سانتی‌گراد و فشار بخار کمتر از 8/2 بار هستند. آتش‌سوزی ناشی از بخار این مایعات می‌تواند خسارت‌های غیر قابل جبران و گسترده‌ای را ایجاد کند.

آشنایی با کلاس آتش مایعات قابل اشتعال

شناخت طبقه‌بندی و کلاس انواع حریق در انتخاب بهترین خاموش کننده برای مایعات و کنترل و خاموش کردن آتش نقش مهمی دارد. زیرا بر اساس کلاس حریق می‌توان بهترین خاموش کننده‌ها را انتخاب و استفاده کرد. مایعات قابل اشتعال بر اساس کلاس‌بندی ایالات متحده در کلاس آتش B قرار دارند. مواد این کلاس، به راحتی مشتعل شده و خاموش کردن آن‌ها نیز به سختی انجام می‌گیرد. چرا که منبع سوخت و ایجاد حریق، حتی  پس از خاموشی شعله‌های اولیه قابل سوختن است. به همین خاطر انتخاب بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال اهمیت بالا و جایگاه مهمی دارد.

دلایل آتش‌سوزی مایعات قابل اشتعال چیست؟

فراموش نکنیم که همیشه پیشگیری از حریق ساده‌تر و البته کم هزینه‌تر از خاموش کردن آن است. پس اول باید با دلایل آتش‌سوزی در این قبیل مایعات آشنا شویم تا بتوانیم از بروز حریق در آن‌ها جلوگیری کنیم.  رایج‌ترین دلایل انفجار و ایجاد حریق در مایعات کلاس B در ادامه توضیح داده شده‌اند.

  • چنانچه این مایعات با منبع احتراق نظیر الکتریسیته ساکن، جرقه یا سطحی داغ تماس داشته باشند منفجر می‌شوند. بیشترین فاکتورهای ایجاد حریق در مایعات قابل اشتعال تماس با کبریت، سیگار و تجهیزات جوشکاری است. بنابراین باید جانب احتیاط را هنگام نزدیکی به مایعات قابل اشتعال رعایت نمود.
  • ذخیره سازی و نگهداری از مایعات قابل اشتعال باید به درستی و طبق استانداردهای آن انجام گیرد. ظروف مورد استفاده باید با نوع مایع قابل اشتعال تناسب داشته باشند. همچنین در مکانی از این مایعات نگهداری شود که تهویه مناسبی دارد. این مایعات نباید در نزدیکی منبع تولید حرارت نظیر کوره و بخاری ذخیره و نگهداری شوند.
  • حمل نامناسب گاهی موجب می‌شود تا این مایعات منفجر شده و آتش‌سوزی شدیدی رخ دهد. در نتیجه ناگزیر به استفاده از بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال می‌شوید.
  • برخی از مایعات قابل اشتعال این امکان را دارند که اکسید شده و با دیگر مواد واکنش شیمایی دهند. بنابراین نباید مواد شیمایی ناسازگار را در نزدیکی مایعات قابل اشتعال نگهداری کرد.
  • برای رسیدگی به مایعات قابل اشتعال از برخی تجهیزات نظیر شیرها و شلنگ‌ها و پمپ‌ها استفاده می‌کنند. اگر این تجهیزات به درستی کار نکنند یا نشتی داشته باشند خطر انفجار تشدید می‌شود.

پیشگیری از وقوع علل رایج انفجار و آتش‌سوزی در این مایعات به جلوگیری از حریق آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال
بهترین خاموش کننده برای مایعات

چرا استفاده از بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال اهمیت دارد؟

خاموش کردن و کنترل حریق آن هم در مراحل اولیه پیدایش اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا با کنترل و مهار اولیه آتش می‌توان از گسترش حریق و شدت گرفتن خسارت‌های ناشی از آن جلوگیری کرد. اما ناآگاهی و عدم استفاده از تجهیزات درست موجب تشدید حریق به ویژه حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال می‌شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که آب همیشه بهترین انتخاب برای خاموش کردن آتش است. در حالی که گاهی اوقات برای خاموش کردن آتش نباید از آب استفاده کرد. به عنوان مثال، در حریق‌هایی که با جریان الکتریسیته مواجه‌ایم آب می‌تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد. در خصوص مایعات قابل اشتعال نیز به کار بردن خاموش کننده‌های مناسب به ویژه در آغاز شکل‌گیری حریق مهم است.

بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال

وقتی آتش به دلیل مایعات قابل اشتعال ایجاد شده بهتر است از خاموش کننده‌هایی به جز آب استفاده شود. راهکار مناسب در این نوع از حریق از بین بردن مثلث آتش و اصطلاحا خفه نمودن آن است. در ادامه، بهترین انواع خاموش کننده‌ها برای اطفاء حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال را معرفی می‌کنیم.

1- کپسول آتش‌نشانی فوم

اگر مایعات قابل اشتعال جریان نداشته باشند کپسول‌های آتش‌نشانی فوم انتخاب مناسبی است. به کمک این کپسول‌ها سوخت از اکسیژن جدا شده و در نتیجه حریق خاموش می‌شود. کفی که از این کپسول‌های آتش‌نشانی فوم خارج می‌شود روی مایعات قابل اشتعال را می‌گیرد. در نتیجه یکی از بهترین گزینه‌ها برای اطفاء حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال می‌باشد.

2- خاموش کننده‌های پودر خشک از بهترین خاموش کننده برای مایعات

این کپسول‌ها به کمک گازهای فشرده و غیر قابل اشتعال، پودر خشک درون آن را پخش می‌کنند. در نتیجه روی مایعات قابل اشتعال با این پودر خشک پوشیده شده و آتش خاموش می‌شود. در آتش‌سوزی‌های وسیع و گسترده از خاموش کننده‌های پودر خشک می‌توان برای اطفاء حریق کمک گرفت.

3- خاموش کننده‌های CO2

این نوع خاموش کننده‌ها قادرند تا اکسیژن مورد استفاده در فرآیند حریق را از بین ببرند. در نتیجه مثلث حریق ناقص شده و آتش ناشی از مایعات قابل اشتعال کنترل و مهار می‌شود. در فرآیند اطفاء حریق، CO2 را می‌توان بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال دانست.

خرید تجهِیزات اطفاء حریق برای مایعات قابل اشتعال

برای خرید بهترین خاموش کننده‌ها و تجهیزات اطفاء حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال به سایت مهارفایر مراجعه کنید. مهار فایر در حوزه سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق خدمات گسترده و کاملی را ارائه می‌کند.  همچنین از مراکز مجهز شارژ کپسول آتش نشانی در شمال تهران و سایر مناطق پایتخت است و کپسول‌ها را با رعایت کلیه موارد ایمنی، شارژ کرده و در اسرع وقت تحویل می‌دهد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم با کارشناسان تیم تماس گرفته و خرید خود را ثبت کنید. کلیه تجهیزات و خاموش کننده‌های معرفی شده در این مطلب در بخش محصولات سایت موجود می‌باشد.

سخن پایانی

یکی از خطرناک‌ترین نوع حریق آتش ناشی از مایعات قابل اشتعال است. برای کنترل و اطفاء چنین آتش‌سوزی‌هایی باید از تجهیزات و خاموش کننده‌های مناسب استفاده کرد. در این مطلب از مهار فایر، بهترین خاموش کننده برای مایعات قابل اشتعال را معرفی کردیم. سوالات و ابهامات خود را در خصوص خاموش کننده‌های مناسب و تجهیزات اطفاء حریق از ما بپرسید.

برای تماس با ما کلیک کنید