آشنایی با خاموش کننده abc و کاربردهای آن

در این پست قصد داریم تا در مورد کپسول آتش نشانی abc  صحبت کنیم.
برای مقابله با آتش‌سوزی در کلاس‌های مختلف از تجهیزات متفاوتی استفاده می‌کنند. یکی از این تجهیزات کسپول خاموش کننده abc است که جزء خاموش کننده‌های چند منظوره محسوب می‌شود. از ویژگی‌های این کپسول قابلیت استفاده برای حریق‌های گروه A، B و C می‌باشد و در مهار حریق محیط‌های خانگی، صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و همانند سایر کپسول‌های. آتش نشانی نیازمند شارژ توسط مرکز مجاز شارژ کپسول آتش نشانی در تهران و سایر شهرها است. در این مقاله از مهار فایر با این کپسول‌های اطفاء حریق و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی کپسول آتش نشانی abc

ترکیبات این کپسول حالت پودری دارند و برای خاموش کردن انواع حریق در کلاس‌های مختلف استفاده می‌شوند. به همین دلیل، از تجهیزات اطفاء حریق کاربردی و مفید در بین آتش‌نشان‌ها محسوب می‌شوند. این کپسول‌ها اغلب به عنوان خاموش کننده‌های چند منظوره نیز شناخته می‌شوند. استفاده از این خاموش کننده موجب می‌شود تا اکسیژن مورد نیاز برای شعله‌ور شدن آتش به آن نرسد. در نتیجه مثلث آتش، ناقص شده و شعله‌های حریق خاموش خواهند شد. البته بعد از پایان پروسه خاموش کردن آتش، باید محیط را از باقی مانده آثار این کپسول تمیز نمود. در زمان انتخاب و خرید خاموش کننده، باید به عملکرد و مواد تشکیل دهنده آن نیز توجه کرد. کپسول abc برای آتش‌سوزی جامدات، مایعات و گازهای شعله ور استفاده می‌شود.

خاموش کننده abc از چه موادی تشکیل شده است؟

این کپسول از مونو آمونیوم فسفات که شکل پودر مانندی دارد تشکیل شده است. مونو آمونیوم فسفات نسبت به سدیم، پتاسیم و بی‌کربنات، رطوبت بسیار پایین‌تری را جذب می‌کند. درجه ذوب بالا در کپسول آتش نشانی abc  باعث تحمل دمایی 180 تا 200 درجه سانتی‌گراد می‌گردد. در ساخت این کپسول، استانداردهای ملی رعایت شده و در نتیجه آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند. در بسیاری از آتش‌سوزی‌ها به دلیل وجود جریان برق در آتش، امکان استفاده از آب وجود ندارد. در این شرایط، کمک گرفتن از این خاموش کننده، بهترین انتخاب به شمار می‌رود. زیرا مواد تشکیل دهنده این کپسول نارسانای جریان الکتریسیته هستند. خاموش کردن آتش در دقایق اولیه شکل‌گیری آن، توسط این کپسول‌ها نتایج بسیار مطلوبی در زمینه اطفاء به همراه دارد. بنابراین توصیه می‌شود در محیط‌های مختلف تجاری، مسکونی و صنعتی این نوع کپسول نگهداری شود.

نحوه عملکرد کپسول آتش نشانی abc

این خاموش کننده‌های حریق کاربرد و موارد استفاده بسیار زیادی دارند. عملکرد این کپسول بر پایه ایجاد اختلال در مثلث آتش شکل می‌گیرد. برای بقای شعله‌های حریق، نیاز به اکسیژن، گرما و ماده سوختنی در کنار هم وجود دارد. فقدان هر کدام از ضلع‌های مثلث آتش، موجب خاموش شدن آن خواهد شد. کپسول abc با حذف یکی از این سه ضلع؛ یعنی اکسیژن به راحتی آتش را خفه کرده و خاموش می‌کند. ترکیب درون کپسول به شکل لایه نازکی غبار مانند روی ماده سوختنی می‌نشیند. در نتیجه اکسیژن رسانی به حریق دیگر انجام نمی‌گیرد و آتش خاموش می‌شود. نکته مهم اینکه پودر موجود در این کپسول‌ها واکنش‌های شیمیایی آتش را متوقف می‌کنند. بنابراین میزان اثر آن در اطفاء حریق زیاد بود و از تجهیزات کارآمد محسوب می‌شود. زیرا احتمال شعله‌ور شدن دوباره حریق از طریق فعل و انفعالات شیمیایی بسیار کم و نزدیک به صفر خواهد بود.

کاربردهای پکپسول آتش نشانی abc
کاربردهای خاموش کننده‌های abc

کاربردهای پودرهای خاموش کننده ای بی سی

در این بخش به کاربردها و موارد استفاده از کپسول آتش نشانی abc خواهیم پرداخت. این کپسول با توجه به نوع عملکرد و مواد تشکیل دهنده روی کلاس‌های مختلف حریق اثر می‌گذارد. بنابراین از محیط‌های صنعتی تا منازل مسکونی امکان بهره‌گیری از آن برای خاموش کردن آتش وجود دارد. در تمام بخش‌های ساختمان که امکان آتش‌سوزی بیشتری هست نظیر آشپزخانه یک کپسول abc ضروری است. از دیگر محیط‌های استفاده از این کپسول اطفاء حریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ادارات و دفاتر
 • بانک‌ها
 • مدارس
 • هتل‌ها
 • انبارها
 • بانک‌ها
 • خانه‌های مسکونی
 • مراکز تعمیر خودرو
 • درون وسایل نقلیه
 • آزمایشگاه‌ها
 • راهروهای عمومی ساختمان‌ها
 • انبارهای ذخیره سازی مواد شیمیایی
 • مراکز نگهداری از مایعات قابل اشتعال

یکی از کاربردهای ویژه این کپسول در حریق‌های الکتریکی می‌باشد. زیرا مونو آمونیوم فسفات، رسانای جریان برق نیست. بنابراین با استفاده از این کپسول، خطر برق‌گرفتگی افراد را تهدید نمی‌کند.

موارد منع استفاده از کپسول آتش نشانی abc

این کپسول آتش نشانی با وجود کاربردهای گسترده موارد منع مصرفی هم دارد. از مهم‌ترین موارد منع مصرف کپسول ای بی سی در حریق کلر یا اکسید کننده‌ها است. چرا که مواد تشکیل دهنده این خاموش کننده باعث تجزیه این مواد شیمایی و انفجار آن‌ها خواهند شد. از این رو به هیچ وجه نباید در چنین آتش سوزی‌هایی از خاموش کننده abc استفاده کرد. این تجزیه شیمیایی آتش می‌تواند منجر به تولید گازهای سمی در هوا هم شود. همچنین در خاموش کردن فلزات که در کلاس آتش d قرار می‌گیرند هم این کپسول‌ها انتخاب خوبی محسوب نمی‌شوند.

مزیت‌های خاموش کننده‌های abc

این کپسول به عنوان یک خاموش کننده چند منظوره شناسایی می‌شود که در محیط‌های مختلف کاربرد دارد. همچنین نسبت به خاموش کننده‌های حریق فوم برای کلاس a دو برابر بیشتر موثر است و از آنجایی که رسانی برق نیست، برای آتش سوزی الکتریکی قابل استفاده است. بعلاوه، به اندازه خاموش کننده‌های آبی، مستعد یخ زدن نیست. به منظور اطفاء حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال نیز می‌توان از این خاموش کننده استفاده نمود. این خاموش کننده، شوک حرارتی ایجاد نکرده و با سرعت بالایی شعله‌ها را خاموش می‌کند. این کپسول‌ها در طیف دمایی 20- تا 60+ قابلیت استفاده برای خاموش کردن آتش را دارند. همین مزایا موجب استفاده گسترده از خاموش کننده‌های abc می‌باشند.

معایب کپسول abc

این کپسول‌ها در کنار مزیت‌ها و نقاط قوت خود معایبی نیز دارند که در این بخش اشاره می‌کنیم:

 • کاهش میدان دید هنگام تخلیه کپسول
 • تشدید مشکلات تنفسی در افراد حاضر در محل آتش سوزی
 • عدم وجود خاصیت خنک کنندگی
 • امکان ایجاد خوردگی در برخی از تجهیزات محیط
 • باقی ماندن پسماند و هزینه‌های بعدی برای تمیز کردن محیط

بنابراین باید با در نظر گرفتن تمام این موارد نسبت به خرید و استفاده از این کپسول‌ها اقدام نمود.

خرید کپسول خاموش کننده abc

گروه مهار فایر عرضه کننده انواع تجهیزات اطفاء حریق در کشور با سال‌ها تجربه می‌باشد. بنابراین می‌توانید کپسول‌های abc و دیگر تجهیزات مورد نیاز خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از این مجموعه تهیه کنید. درصد خلوص پودر خاموش کننده این کپسول‌ها در مهار فایر نسبت به بسیاری از نمونه‌های موجود در بازار بیشتر است. پودر و گاز موجود در کپسول‌های abc مهار فایر کاملا همگن هستند، در نتیجه قدرت اطفای بسیار بالایی دارند. کیفیت بدنه و طول عمر سیلندر در کپسول‌های عرضه شده در این مجموعه نیز بسیار بالا می‌باشد. از این رو می‌توانید با خیال راحت تمام تجهیزات و آیتم‌های مورد نیاز خود را از مهار فایر تهیه کنید. برای خرید تجهیزات اطفاء حریق مورد نیاز از جمله خاموش کننده‌های abc یا مشاوره در زمینه انتخاب خاموش کننده مناسب و یا شارژ کپسول‌های خریداری شده خود می‌توانید با کارشناس فروش مجموعه تماس بگیرید.

کلام پایانی

یکی از کاربردی‌ترین و رایج‌ترین انواع تجهیزات اطفاء حریق کپسول آتش نشانی abc  است. این تجهیزات در بیشتر کلاس‌های آتش از جمله a،  b و c قابل استفاده هستند. ماده اصلی مورد استفاده دز این کپسول‌ها مونو آمونیوم فسفات نام دارد. این پودر رسانای جریان برق نبوده و برای حریق الکتریکی بسیار مناسب است. البته برای خاموش کردن فلزات و مواد روغنی استفاده از این تجهیز توصیه نمی‌گردد. امیدواریم اطلاعات ارایه شده در این مقاله بتواند شما را در انتخاب خاموش کننده مناسب یاری دهد.

برای تماس با ما کلیک کنید