همه چیز درباره دتکتور آشکارساز دود VLF

موضوع این مقاله، بررسی دتکتور آشکارساز دود VLF  است.
نشانه‌های هشداردهنده آتش هرچه زودتر تشخیص داده شوند اطفاء حریق، موفقیت آمیزتر خواهد بود. یکی از نشانه‌ها و علائم مهم بروز حریق قطعا دود ناشی از آن است. دتکتورهای آشکارساز دود، هشدارهای به موقع و ارزشمندی را در زمینه شناسایی این نشانه حریق اعلام می‌کنند. شناخت این دتکتور ها به عنوان بخشی از برخی انواع سیستم اعلام حریق و مهار آتش اهمیت دارد.

دتکتور آشکارساز دود VLF چیست؟

دتکتورهای VLF که با نام آشکارسازهای دود شناخته می‌شوند، نوعی هشدار دهنده هستند. سرعت تشخیص و واکنش این دتکتورها بسیار بالاست و به همین خاطر کاربردهای زیادی هم دارند. در ساخت این تجهیزات از سنسورهای اولتراسونیک برای نظارت و سنجش جریان هوا استفاده می‌شود. در نتیجه عملکرد آن‌ها با آلودگی‌های محیطی کاهش پیدا نمی‌کند. در دتکتورهای VLF از تکنولوژی‌های تشخیص دود مبتنی بر لیزر استفاده شده است. همچنین وجود فیلتری دو مرحله‌ای برای ذرات هوا موجب تشخیص زود هنگام دود توسط این تجهیز می‌گردد. در بسیاری از محیط‌های مستعد آتش‌سوزی از این دتکتورها برای تشخیص به موقع دود و آتش کمک می‌گیرند.

شیوه کار دتکتورهای آشکارساز دود VLF

این تجهیزات به کمک فن‌های بسیار قدرتمند خود کار نمونه‌برداری هوا را انجام می‌دهند. هوای محیط تحت حفاظت دتکتور VLF به داخل شبکه پایپینگ و محفظه تشخیص آن ارسال می‌گردد. البته در ابتدا هوا باید از فیلترهای دو مرحله‌ای ذرات در دتکتور عبور کند. این کار باعث می‌شود هوای وارد شده به دتکتور فاقد هرگونه آلاینده‌ای باشد. این فیلتر در واقع عمر مفید دتکتور را افزایش داده و کارایی آن را بیشتر می‌کند. بعد از اینکه هوای محیط وارد تجهیز شد، از تکنولوژی پراکندگی نور ( لیزر) برای تشخیص دود استفاده می‌شود. این تکنولوژی، قادر است تا کمترین میزان دود موجود در هوای نمونه را تشخیص دهد. اطلاعات به وسیله رله و دیگر رابط‌ها به کنترل پنل دتکتور می‌رسد.

مزایای دتکتور VLF

استفاده از این تجهیزات آشکارساز دود به دلیل مزیت‌های فراوانی که دارد رایج است. این مزیت‌ها در خصوص دتکتورهای VLF عبارتند از:

 • پیش ساخت و آماده به نصب بودن
 • تشخیص دود به کمک لیزر
 • استفاده از امواج فراصوت برای سنجش جریان هوا
 • ورود هوای فیلتر شده به لنز دستگاه
 • وجود طرح‌های آماده برای شبکه لوله‌کشی
 • امکان برنامه‌ریزی و تنظیم آستانه‌های هشدار
 • نمایشگر تشخیص فوری میزان خطر
 • تشخیص سریع خطا
 • تنظیم خودکار میزان حساسیت
 • تنظیم جهت جریان هوا
 • امکان ثبت تا 18000 رویداد
 • امکان پیکربندی به صورت آنلاین و آفلاین

همانطور که مشاهده می‌کنید این تجهیزات آشکارساز قابلیت‌ها و مزایای فراوانی دارند. به همین خاطر، در بسیاری از سیستم‌های اعلام و اطفا حریق به عنوان بخش مهم از مجموعه به کار می‌روند.

دتکتور آشکارساز دود VLF چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای این تجهیزات، بسیار متنوع و وسیع است. در این بخش تلاش کرده‌ایم تا به اصلی‌ترین موارد استفاده از این دتکتورها اشاره کنیم.

1- دیتا سنتر یا اتاق‌های سرور

اتاق‌های سرور، محل نگهداری از تجهیزات الکترونیکی و کامپیوترهای سرور است. علاوه بر قیمت بالای این تجهیزات، ارزش اطلاعات موجود در آن‌ها هم بالا است. از این رو، باید یکی از قوی‌ترین سیستم‌های اعلام و اطفا حریق را برای دیتا سنتر به کار برد. در نتیجه دتکتورهای VLF از مهم‌ترین بخش‌های سیستم اطفا حریق در این مراکز هستند.

2- سایت‌های مخابراتی

در سایت‌های مخابراتی نیز از تجهیزات الکترونیکی بسیار حساس و البته گران قیمتی استفاده می‌شود. بنابراین لازم است که آتش در مراحل اولیه آن شناسایی و خاموش گردد. استفاده از دتکتور آشکارساز دود VLF  می‌تواند در ابتدایی‌ترین مرحله حریق هشدارهای لازم را ارسال کند.

3- صندوق امانات بانک‌ها

مردم اسناد و مدارک مهم خود را در صندوق امانات بانک‌ها نگهداری می‌کند. در نتیجه سطح ایمنی و امنیت در این مراکز باید بسیار بالا باشد. برای تامین سطح ایمنی بالا در این مراکز، استفاده از دتکتور VLF الزامی است.

4- خزانه‌های نگهداری پول برای نصب دتکتور آشکارساز دود VLF

خزانه پول، محل نگهداری اسکناس و وجوه نقد بوده و در صورت آتش‌سوزی خسارت‌های بسیار سنگینی به بار می‌آورد. از این رو، باید به هر روش ممکن پیش از گسترش آتش آن را مهار و خاموش کرد. اینجاست که تجهیزات شناسایی دود نظیر دتکتور VLF بسیار کارآمد و مفید واقع می‌شوند.

5- مکان‌هایی با دسترسی دشوار

در برخی از محیط‌ها و مکان‌ها کشف حریق بسیار دشوار است. گاهی اوقات نیز دسترسی به این محیط‌ها برای خاموش کردن و مهار آتش، بسیار سخت است. در نتیجه شناسایی نشانه‌های آتش می‌تواند اهمیت و نقش مهمی در مهار آن داشته باشد. به همین خاطر از دتکتور آشکارساز VLF در چنین محیط‌هایی استفاده می‌گردد. رایزرهای تاسیسات برق- داکت‌ها- آسانسورها و سقف‌های کاذب از جمله این مکان‌ها و محیط‌ها هستند.

6- فضاهای تجمعی از مکان‌هاس نصب دتکتور آشکارساز دود VLF

برخی از محیط‌ها محل تجمع تعداد زیادی از افراد بوده و باید به سرعت از وجود حریق آگاه شد. دتکتورهای VLF برای هشدارهای به موقع و زود هنگام تجهیزات مناسبی در این اماکن هستند. بیمارستان‌ها، مراکز خرید، سینما و نمایشگاه‌ها از جمله این امکان‌های پر ازدحام به شمار می‌روند. علاوه بر این موارد در گالری‌ها، انبار کالاهای ارزشمند و مکان‌های تاریخی نیز باید از دتکتورهای VLF استفاده نمود.

کلام پایانی

برای خرید دتکتور آشکارساز دود VLF باید به کارایی و کیفیت آن توجه کنید. این تجهیزات برای ارسال هشدارهای به موقع و زودهنگام حریق کاربرد بسیار زیادی دارند. به همین خاطر در بسیاری از مراکز و ساختمان‌های حساس با تجهیزات گران از دتکتور VLF استفاده می‌شود.

شرکت مهار فایر تامین کننده تجهیزات مربوط به سیستم‌های اعلام و اطفا حریق در کشور می‌باشد. برای خرید بهترین انواع دتکتورها با کیفیت ساخت بالا به سایت مجموعه مراجعه نمایید. خدمات پس از فروش و پشتیبانی‌های کامل از مزیت‌های خرید تجهیزات اعلام و اطفاء حریق از این مجموعه است. قیمت‌گذاری‌های صورت گرفته روی تجهیزات و لوازم مختلف مهار آتش نیز در سایت مهار فایر کاملا منطقی و منصفانه است. کافی است از طریق سایت با مشاوران و کارشناسان تیم تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، سفارش خود را ثبت کنید.

برای تماس با ما کلیک کنید