همه چیز درباره توپ اطفاء حریق

آیا با انواع توپ اطفا حریق آشنایی دارید و کاربردهای آنها را می‌شناسید؟
برای مهار و خاموش کردن آتش از تجهیزات اطفاء حریق مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات که به کمک فناوری‌های پیشرفته ساخته شده توپ اطفاء حریق نام دارد. از این تکنولوژی جدید برای مهار اتوماتیک آتش استفاده می‌کنند. در این مطلب، با این تجهیزات اطفاء حریق و روش استفاده از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

توپ اطفا حریق چیست؟

توپ‌های مخصوص خاموش کردن آتش از تجهیزات بسیار کاربردی در اطفاء حریق به شمار می‌روند. با وجودی که این تجهیزات سال‌ها پیش ساخته شده‌اند اما در سال‌های اخیر، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از توپ‌های ویژه برای مهار آتش، یک خط دفاعی قابل اعتماد در برابر گسترش آتش به وجود می‌آورد. اولین بار، در قرن نوزدهم از گلوله‌هایی شیشه‌ای که حاوی مایعات بودند برای مهار آتش استفاده می‌شد. اما این طراحی، خیلی زود از رده خارج شد و دیگر مورد استفاده قرار نگرفت. توپ‌هایی که امروزه برای مهار آتش ساخته می‌شوند، پوششی از جنس فوم دارند. این تجهیزات به سرعت نسبت به گرما واکنش نشان می‌دهند و مواد شیمیایی داخل توپ پراکنده می‌شوند. ماده داخلی توپ، پودر خشک یا هر عامل خاموش کننده دیگری می‌تواند باشد. بیشتر در این توپ‌ها مونو آمونیوم فسفات استفاده می‌شود که ماده‌ای غیر سمی است  برای خاموش کردن آتش در کلاس A؛ B و C از این توپ‌ها استفاده می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمای خرید این تجهیزات می‌توانید با مهار فایر به عنوان یک مرکز شارژ کپسول آتش نشانی در تهران تماس بگیرید.

اجزای توپ خاموش کننده آتش

انواع توپ اطفا حریق ، از چند بخش اصلی ساخته می‌شوند. این اجزا کمک می‌کنند تا وظیفه توپ به عنوان تجهیز مهار آتش نتیجه بخش باشد. بخش‌های مختلف این توپ شامل موارد زیر است:

 • بدنه اصلی توپ یا اسکلت اصلی که اغلب از جنس فلز ساخته می‌شود.
 • مخزن پودر یا آب که همان مخزن نگهداری عامل خاموش کننده آتش است. عامل خاموش کننده در اغلب این توپ‌ها آب یا پودر خشک می‌باشد.
 • سیستم تحریک که فشار لازم برای پرتاب عامل خاموش کننده را بر عهده دارد.
 • لوله پرتاب که مسیری است که عامل خاموش کننده از طریق آن به سمت کانون آتش پرتاب می‌شود.
 • نازل که در انتهای لوله پرتاب، قرار دارد و جریان و شکل پرتاب را تنظیم می‌کند.
 • اهرم کنترل که کاربر به کمک این بخش می‌تواند توپ را کنترل کرده و هدایت کند.

آشنایی با انواع توپ اطفا حریق

این توپ‌ها اغلب بر اساس نوع عامل خاموش کننده حریق دسته‌بندی می‌شوند. بر این اساس، می‌توان چند گروه مهم از توپ‌های خاموش کننده آتش را شناسایی نمود.

توپ‌های آبی

همانطور که از نام این توپ‌ها پیداست، آب، عامل خنک کننده مورد استفاده در آن‌ها محسوب می‌شود. از این توپ‌ها برای خاموش کردن انواع مختلفی از حریق می‌توان استفاده کرد. توجه داشته باشید که در حریق‌هایی با حضور جریان الکتریسیته، این نوع توپ، گزینه مناسبی برای اطفاء حریق نیست.

توپ پودری اطفاء حریق

در این توپ‌ها از انواع پودر خشک مانند پودر ABC یا پودر BC به عنوان عامل خاموش کننده استفاده می‌شود. این مدل نیز در خاموش کردن انواع مختلفی از حریق‌ها کاربرد دارد.

توپ یخی

این توپ بعد از مواجه شدن با آتش، منفجر شده و صدای بلندی از آن شنیده می‌شود. این صدا می‌تواند سایرین را از وجود خطر و آتش مطلع سازد. در انواع کلاس‌های A، B، C و E حریق از این نوع توپ استفاده می‌کنند.

روش استفاده از انواع توپ اطفا حریق

کارایی این توپ بسیار ساده و سریع می‌باشد. هیچ تخصص و مهارت به خصوصی برای کار با توپ‌های خاموش کننده حریق نیاز نیست. هنگام مواجه با آتش، کافی است این توپ‌ها را به داخل حریق پرتاب کنید. در اثر گرمای آتش، توپ، منفجر شده و ماده خاموش کننده درون آن، پخش می‌شود. گوی اطفاء حریق در دمای بالای 70 درجه سانتی‌گراد، بلافاصله فعال شده و به صورت اتوماتیک، منفجر می‌شود. مواد داخل این توپ تا شعاع 5 متری به صورت موثر، قادر به خاموش کردن آتش هستند. به همین خاطر، از گوی اطفاء حریق به عنوان یک ابزار کارآمد در مهار آتش یاد می‌کنند. تکنولوژی مورد استفاده در این توپ‌ها به نحوی است که بعد از انفجار صدایی به بلندی 120 دسی‌بل منتشر کند. این صدا مانند یک هشدار دهنده ساکنین را از وضعیت پیش آمده و وجود خطر و آتش، مطلع می‌کند.

استفاده از توپ خاموش کننده آتش چه مزیت‌هایی دارد؟

امروزه در مراکز مختلف از این گوی‌های اطفاء حریق در کنار کپسول‌های آتش‌نشانی برای مهار آتش استفاده می‌کند. این توپ‌ها به عنوان تجهیزات خاموش کننده، مزیت‌های زیادی دارند که در ادامه شرح خواهیم داد.

قدرت پرتاب و برد بالا

قدرت پرتاب در این گوی‌ها بسیار بالا است. در نتیجه امکان خاموش کردن آتش تا فاصله زیادی را دارد. این ویژگی یکی از مزایای بسیار کاربردی و مهم گوی‌های اطفاء حریق محسوب می‌شود.

انواع توپ اطفاء حریق
مزایای توپ اطفا حریق

امکان دسترسی به نقاط دور

در پروسه مهار آتش، برخی از نقاط به دلیل فاصله زیاد، چندان در دسترس نیستند. از این رو خاموش کردن آتش در این نواحی بسیار سخت و چالشی می‌باشد. استفاده از انواع توپ اطفا حریق برای خاموش کردن شعله‌های آتش در نقاط دور از دسترس گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

سرعت عمل بالا

یکی دیگر از مزایای مهم و کاربردی این توپ‌ها سرعت عمل بسیار بالا در خاموش کردن حریق است. بعد از پرتاب کردن این توپ‌ها به آتش در بازه زمانی کوتاهی، خاموش کننده‌های داخل گوی عمل می‌کنند.

پوشش‌دهی وسیع از مزایای انواع توپ اطفا حریق

محدوده گسترده و وسیعی از طریق این گوی‌های اطفاء حریق تحت پوشش قرار می‌گیرند. بنابراین با چند توپ می‌توان آتش‌سوزی در محدوده بزرگی را مهار کرد.

امکان و حمل و نقل آسان

گوی‌های خاموش کننده آتش، به دلیل طراحی خاص و فشرده وزن پایینی دارند. بنابراین به راحتی می‌توان آنها را جابه‌جا و منتقل کرد.

سیستم عملکرد انواع توپ اطفا حریق چگونه است؟

برای اینکه این توپ عمل کرده و آتش را خاموش کند باید پروسه فعال‌سازی آن به درستی طی شود. اولین مرحله، اتصال توپ به منبع آب یا پودر خشک است. سپس، باید فشار لازم برای پرتاب ماده خاموش کننده به درون حریق اعمال گردد. این فشار از طریق تحریک داخلی و به کمک گاز یا هوای فشرده ایجاد می‌شود. با اعمال فشار، عامل خاموش کننده از لوله و نازل به سمت آتش پرتاب خواهد شد. سپس با برخورد عامل خاموش کننده به آتش فرآیند اطفاء حریق کامل می‌شود. اگر عامل خاموش کننده حریق در این توپ، آب باشد شعله‌ها خنک شده و آتش خاموش می‌شود. اما اگر از پودر در این گوی‌ها استفاده شده باشد، اکسیداسیون حریق متوقف شده و گسترش پیدا نمی‌کند.

کاربردهای گوی اطفاء حریق

از این توپ‌ها برای خاموش کردن و مهار آتش در محیط‌هایی با کاربری‌های مختلف استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پالایشگاه‌ها
 • کارخانه‌ها
 • انبارها
 • ساختمان‌های بلند
 • مناطق جنگلی و روستایی
 • مناطق صعب العبور
 • پادگان‌ها و انبارهای مهمات

دسترسی بالا و برد پرتاب در گوی مهار آتش، به خاموش کردن آتش در این محیط‌ها کمک زیادی می‌کنند.

محدودیت‌های انواع توپ اطفا حریق

این تجهیز کاربردی در مهار و خاموش کردن آتش با محدودیت‌هایی نیز مواجه است. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محدودیت در مقدار ماده خاموش کننده: مخزن گوی‌های اطفاء حریق محدودیت فضا دارند. بنابراین مقدار محدود و مشخصی ماده خاموش کننده در آن جای می‌گیرد. همین محدودیت موجب می‌شود تا در آتش‌سوزی‌های بزرگ به عنوان تنها تجهیز اطفاء حریق کافی نباشد.
 • محدودیت در برد و قدرت پرتاب: هرچند برد پرتاب در این گوی‌ها بالا است اما همچنان محدودیت‌هایی دارد. این محدودیت هم به فاصله و هم به زاویه پرتاب، مربوط می‌شود. بنابراین برای خاموش کردن آتش در برخی از موقعیت‌ها کارساز نیست.

البته با وجود این محدودیت‌ها، همچنان از این تجهیزات به عنوان ابزاری کارآمد برای مهار آتش یاد می‌شود.

تفاوت گوی اطفاء حریق با کپسول آتش‌نشانی

کپسول‌های آتش‌نشانی و گوی‌های اطفاء حریق هر دو از تجهیزات مهم و کارآمد خاموش کردن آتش هستند. اما این دو تجهیز، تفاوت‌های مهم و اساسی نیز با هم دارند. اولین تفاوت بین انواع توپ اطفا حریق و کپسول‌ها میزان ظرفیت و حجم آن‌ها است. توپ‌ها اغلب دارای ظرفیت و حجم بالاتری نسبت به کپسول‌های آتش‌نشانی هستند. در نتیجه قابلیت و توان گوی‌ها در اطفاء حریق از کپسول‌های آتش‌نشانی بیشتر است. تفاوت بعد در شیوه استفاده از این دو تجهیز برای خاموش کردن آتش است. از کپسول، برای اطفاء حریق در محیط‌های کوچک مانند ساختمان‌های مسکونی و ادارات استفاده می‌کنند. در حالی که توپ‌ها برای محیط‌های صنعتی و بزرگ کاربرد بیشتری دارند. البته با وجود تفاوت‌هایی که این دو تجهیز با هم دارند هر دو ابزارهای مهمی در اطفاء حریق به شمار می‌روند.

خرید توپ اطفاء حریق

برای خرید گوی‌های اطفاء حریق باید به فاکتورهای مختلفی همچون:

 • محل استقرار
 • نوع ساختمان
 • میزان خطر محیط
 • تعداد وسایل اطفاء حریق موجود

توجه کرد. نوع خاموش کنده به کار رفته در این توپ‌ها نیز فاکتور بعدی در انتخاب آن‌ها است. برای خرید بهترین انواع تجهیزات مهار آتش از جمله انواع توپ اطفا حریق می‌توانید با کارشناسان مهار فایر تماس بگیرید.

برای تماس با ما کلیک کنید