همه چیز درباره اسپرینکلر مخفی

یکی از الزامات ایمنی در برابر آتشT استفاده از تجهیزات حفاظتی مناسب جهت مهار حریق می‌باشد. این لزوم و اهمیت در برخی از مراکز مانند انبارها و ساختمان‌های بلند دو چندان است. از بهترین و محبوب‌ترین تجهیزات ایمنی در برابر حریق اسپرینکلر مخفی نام دارد. در این مطلب از گروه مهار فایر با ما باشید jh همه چیز را درباره این تجهیز بدانید.

اسپرینکلر چیست؟

در ابتدا باید با کلیت اسپرینکلرها آشنا شوید تا به سراغ معرفی نوع مخفی آن برویم. یکی از رایج‌ترین سیستم های اطفاء حریق در تمام دنیا اسپرینکلر می‌باشد. این وسیله قادر است بیش از 90 درصد مواقع، آتش را در مراحل اولیه آن خاموش کرده و کنترل نماید. این سیستم، کاملا خودکار عمل کرده و به روش رهاسازی آب، از گسترش شعله‌های آتش جلوگیری می‌کند. این تجهیز اطفاء حریق از اجزای مختلفی نظیر:

 • منبع ذخیره آب
 • سیستم لوله‌کشی
 • سری یا به اصطلاح هدهای اسپرینکلر

تشکیل شده است. آب با تشخیص حریق توسط این سیستم به محیط پاشیده می‌شود و آتش را خاموش می‌کند. به کمک این تجهیزات، ضریب ایمنی آتش‌نشانان افزایش پیدا کرده و کنترل حریق ساده‌تر می‌شود.

اسپرینکلر مخفی چیست؟

در نوع عادی، سری‌های اسپرینکلر قابل مشاهده هستند و کمی روی زیبایی محیط اثر منفی می‌گذارند. در حالی که سری‌های اسپرینکلرهای مخفی در حالت نرمال، دیده نمی‌شوند و به زیبایی محیط خدشه‌ای وارد نمی‌کنند. به همین خاطر در محیط‌هایی که دکوراسیون داخلی فضا اهمیت دارد از مدل مخفی این تجهیزات استفاده می‌کنند. برای نصب این نوع تجهیزات ایمنی در برابر حریق، باید قبل از نصب، سوراخ‌هایی در سقف ایجاد گردد. در این مدل، بالب اسپرینکلر به طور کامل پوشیده خواهد شد. اما این پوشش روی تشخیص آتش و آغاز فعالیت دستگاه، اثر منفی نخواهد گذاشت. نحوه نصب این اسپرینکلر به گونه‌ای است که گرمای حاصل از حریق را حس کرده و پاشش آب انجام می‌گیرد.

اسپرینکلر مخفی در قیاس با اسپرینکلرهای آویزان چند بخش اضافی دارد. کاپ (CUP) بخشی است که وظیفه وصل کردن دستگاه به لوله را بر عهده دارد. کاور نیز برای مخفی کردن آن از دید استفاده می‌شود. این تجهیزات اطفاء حریق در ساختمان‌هایی با دکوراسیون داخلی بسیار کارآمد و مناسب است.

سیستم اطفا حریق مخفی چطور کار می‌کند؟

طراحی و نصب این تجهیزات مخفی اطفاء حریق بسیار پیچیده و البته چالشی است. چرا که باید از ایده‌آل بودن عملکرد آن برای کنترل و مهار آتش نیز اطمینان کامل به عمل آید. این اسپرینکلرها تجهیزاتی دو مرحله‌ای محسوب می‌شوند. زیرا ابتدا صفحه کاور، درست قبل از فعال شدن حباب شیشه‌ای آن از مابقی دستگاه جدا می‌شود. در واقع جدا شدن کاور مرحله، اولیه کار این سیستم مخفی به شمار می‌رود. این بخش با لحیم‌کاری از سه ناحیه کوچک به دستگاه متصل می‌شود. در نتیجه با حرارت ناشی از حریق ذوب شده و جدا خواهد شد. با جدا شدن کاور مرحله دوم کار دستگاه که فعال شدن آبپاش آن است اجرا می‌گردد. به این ترتیب آب مخزن روی شعله‌های آتش ریخته و آن را در همان ابتدای کار خاموش می‌کند.

کاربردهای اسپرینکلر مخفی
کاربردهای اسپرینکلر مخفی

اسپرینکلر مخفی چه کاربردهایی دارد؟

در بعضی از ساختمان‌ها مانند انبارها و محیط‌های صنعتی نگرانی خاصی از بابت دیده شدن اسپرینکلرها وجود ندارد. بنابراین نصب نوع مخفی این تجهیزات، چندان مناسب و کاربردی نخواهد بود. اما بعضی از مراکز و ساختمان‌ها هستند که مسائل زیبایی شناسی در آن‌ها اهمیت دارد. منازل مسکونی- هتل‌ها و ساختمان‌های تجاری بخشی از این محیط‌ها محسوب می‌شوند. در مکان‌های ذکر شده استفاده از نوع معمولی اسپرینکلر می‌توانند حالت بسیار ناخوشایندی از نظر بصری ایجاد کند. اما از طرفی به کارایی و ضریب اطمینان این تجهیزات اطفاء حریق نیاز است. پس بهترین راه‌کار استفاده و نصب اسپرینکلر مخفی می‌باشد. از جمله مکان‌های مناسب برای نصب این سیستم عبارتند از:

 • ساختمان‌های مسکونی
 • ادارات
 • هتل‌ها
 • مراکز تجاری
 • پاساژها
 • فرودگاه‌ها

توجه داشته باشید که این تجهیزات بعد از نصب، نباید به هیچ وجه دستکاری شده و تغییراتی در آن‌ها ایجاد گردد. مثلا از رنگ زدن روی نوع مخفی اسپرینکلرها باید بپرهیزید.

اسپرینکلرهای توکار و مخفی چه فرقی با هم دارند؟

اسپرینکلرها دارای انواع مختلفی از جمله توکار و مخفی هستند. برای بسیاری این سوال پیش می‌آید که نوع توکار و مخفی این تجهیزات چه فرقی با هم دارند؟! در این بخش به چند تفاوت مهم و اصلی بین این دو مدل از اسپرینکلرها اشاره می‌کنیم.

 • سری اسپرینکلر مخفی کاملا پوشانده می‌شود تا در معرض دید نباشد. اما در نوع توکار سری‌های اسپرینکلر کاملا در معرض دید قرار داشته و قابل مشاهده هستند.
 • نصب نوع مخفی از این تجهیزات سخت‌تر و پیچیده‌تر از نوع توکار می‌باشد. با این همه، تعویض کاورها در نوع مخفی از اسپرینکلرها ساده‌تر است.
 • سری‌ها در نوع مخفی این تجهیزات به اتصالات و لوله‌هایی سفت و سخت وصل می‌شوند. بنابراین در زمان نصب باید با دقت بالایی جایگذاری شوند. چنانچه لوله‌ها به دیوار خیلی نزدیک یا دور باشند کاور به درستی جا نمی‌رود.
 • در اسپرینکلر توکار، حلقه داخلی بین لوله‌های بالا و سری تجهیز جای می‌گیرد. در نتیجه تعویض این قطعه از تجهیز اطفاء حریق توکار بسیار سخت می‌باشد.
 • در نصب نوع توکار این تجهیز نصاب فضای کار بیشتری داشته و تنظیم سیستم راحت‌تراست.

اسپرینکلر مخفی چه ویژگی‌هایی دارد؟

از مهم‌ترین و عمده‌ترین شاخصه‌های سیستم اطفاء حریق مخفی، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده در محیط‌های سربسته
 • استفاده در محیط‌های لوکس
 • قیمت مناسب
 • راه‌اندازی ساده
 • امکان اطفاء حریق مایعات و جامدات قابل اشتعال

خرید تجهیزات ایمنی و اطفاء حریق از مهار فایر

مهار فایر راه حل‌هایی منحصر به فرد با طراحی متمایز در سیستم‌های اطفاء حریق را ارائه می‌کند. به همین خاطر می‌توانید از راندمان و کارایی تجهیزات و سیستم اطفاء حریق اطمینان کامل داشته باشید. کیفیت بالا و قیمت مناسب از دیگر مزایای خرید از گروه مهار فایر به شمار می‌روند.

سخن پایانی

خرید و استفاده اصولی از تجهیزات اطفاء حریق نقش مهمی در تامین امنیت ساختمان‌ها دارد. تجهیزات اسپرینکلر مخفی یکی از انواع تجهیزات مهار آتش است که به زیبایی محیط هم کمک می‌کند. برای ثبت سفارش محصولات ضد حریق و طراحی سیستم‌های اطفاء حریق با ما در شرکت ایمن مهار گستر آشیانه تماس بگیرید.

برای تماس با ما کلیک کنید