کپسول‌های آتش نشانی مناسب بیمارستان

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کپسول آتش نشانی بیمارستان  و ویژگی‌های آنها بپردازیم.
یکی از مهم‌ترین و آسیب‌پذیرترین اماکن هر شهر، بیمارستان‌ها هستند که برای حفظ امنیت آنها باید یک سری تدابیر را اندیشید. در بیمارستان‌ها همانند دیگر مکان‌ها، احتمال وقوع آتش سوزی  بالاست. پس نیاز است که کپسول‌های آتش نشانی مناسبی در آنها استفاده گردد. توجه داشته باشید که محتویات داخل مخزن کپسول‌های آتش نشانی با یکدیگر متفاوت است و بر همین اساس، زمان شارژ کپسول آتش نشانی در تهران نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین هر کدام از کپسول‌ها جهت مهار نوعی از حریق به کار می‌روند. معمولا مردم کپسول‌های آتش‌نشانی را به شکل یک استوانه قرمز رنگ می‌شناسند که بر روی درب یا بغل درب‌ها نصب می‌شوند. اما جالب است بدانید که کپسول‌ها تنها به رنگ قرمز نیستند، بلکه هر کدام از آنها مطابق با رنگشان کارایی مخصوصی دارند.

اهمیت وجود کپسول آتش نشانی در بیمارستان

وجود کپسول آتش نشانی در مراکز پزشکی و درمانی، بسیار ضروری است. این کپسول‌ها به عنوان ابزاری برای خاموش کردن حریق در صورت بروز آتش‌سوزی در بیمارستان استفاده می‌شوند. همچنین، این کپسول‌ها به دلیل قابلیت حمل و نقل آسان و سرعت عمل بالا، می‌توانند در مواقع اضطراری به عنوان یک راه حل سریع و مؤثر برای خاموش کردن حریق در بخش‌های مختلف بیمارستان مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین، وجود کپسول آتش نشانی بیمارستان از نظر ایمنی و بهداشت عمومی بسیار حائز اهمیت است.

کلاس‌های آتش سوزی مخصوص بیمارستان

در بیمارستان‌ها همانند دیگر فضاها، مواد و متریالی که احتراق پذیر هستند، متفاوت‌اند. در واقع، این مواد احتراق، به کلاس‌های مخصوصی تقسیم می‌شوند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

 • دسته اول، مواد چوبی و کاغذ هستند که امکان خاموش کردن آنها با آب وجود دارد.
 • دسته دوم، شامل مایعات قابل استعمال نظیر گازوئیل و بنزین می‌باشد.
 • دسته سوم، گازهای سوختنی همانند متان هستند.
 • دسته چهارم، شامل فلزاتی نظیر پتاسیم، منیزیم و غیره می‎گردد.
 • دسته پنجم،  قطعات الکترونیکی همانند کابل برق، کامپیوتر و غیره را شامل می‌شود.
 • برای خاموش کردن هر کدام از مواد ذکر شده، می‌توان از کپسول‌های آتش نشانی معمولی استفاده کرد.

انواع کپسول آتش نشانی مناسب بیمارستان

برای اینکه بتوان از انواع خاموش کننده‌های آتش در بیمارستان‌ها به بهترین نحو استفاده کرد، لازم است بررسی کنید که کدام نوع کپسول برای بیمارستان کارایی بهتری دارد. در ادامه مطلب به معرفی آنها می‌پردازیم.

کپسول آتشنشانی پودر و گاز

کپسول آتش نشانی پودر و گاز  از کاربردی‌ترین و بهترین کپسول‌هایی است، که در اماکن مختلف از جمله مراکز ارایه خدمات درمانی، اداری و تجاری قابل استفاده می‌باشد. همانطور که از نام این کپسول مشخص است، از ترکیب گاز شیمیایی و پودر ساخته می‌شود. می‌توان اطلاعات کپسول را از طریق برچسب‌ مندرج بر روی آن نیز فهمید. کپسول‌های آتش نشانی پودر و گاز برای خاموش کردن مواد اشتعال‌زایی همانند کاغذ، الیاف، چوب و منسوجات به کار برده می‌شوند. به جز این موارد از این کپسول برای آتش سوزی دستگاه الکتریکی و وسایل برقی هم استفاده می‌شود.

کپسول آبی

این کپسول برای آتش سوزی کلاس اول، طراحی شده است و آب را با فشار زیاد به بیرون هدایت می‌نماید. بهتر است این کپسول را در فاصله‌های کم از یکدیگر در طبقات بیمارستان نصب نمود‌.

کپسول آتش نشانی مناسب بیمارستان
انواع کپسول آتش نشانی برای بیمارستان

کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن

یکی دیگر از انواع کپسول آتش نشانی که برای بیمارستان مناسب است، کپسول دی اکسید کربن است. این کپسول همانطور که از نامش برمی‌آید، حاوی گاز دی اکسید کربن بوده که هنگام آتش سوزی اکسیژن موجود در آتش را خنثی می‌کند و از گسترش آتش جلوگیری می‌نماید. این خاموش کننده اصولاً برای خاموش کردن مواد اشعال زا همانند بنزین و روغن بسیار موثر عمل می‌کند. این کپسول قابل حمل و نقل است و اصولاً در اماکن تجاری و خدماتی و اداری در قسمت ورودی فضا نصب می‌گردد. اما بهتر است از آن برای مکان‌های مسکونی استفاده نشود. این نوع خاموش کننده حتی برای دستگاه‌های گران قیمت آزمایشگاهی و بیمارستانی هم مناسب است. به همین دلیل یکی از بهترین‌ها برای استفاده در بیمارستان به حساب می‌آید.

کپسول آتش نشانی بیمارستان شیمیایی خشک

از کپسول آتش نشانی شیمیایی خشک اصولاً به عنوان کپسول چند منظوره هم یاد می‌کنند. به همین دلیل از آن در بسیاری از بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. از این کپسول برای خاموش کردن مواد قابل اشتعال همانند کاغذ، نفت، گازهای اشتعال‌زا همانند بوتان و قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود.

کپسول آب و گاز

معمولاً این نوع کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش سوزی‌های کوچک مورد استفاده است. با استفاده از این کپسول می‌توان از گسترش و شعله ور شدن آتش سوزی جلوگیری نمود. از این کپسول برای اطفاء حریق مواد اشتعال‌زا همانند کارتن، کاغذ، مقوا و چوب استقاده می‌کنند. اگر قصد استفاده از این نوع کپسول در بیمارستان‌ها را دارید،  بایستی به برچسب مندرج بر روی کپسول که نشان دهنده وزن و نوع کپسول، سال تولید و جزئیات تولید است هم توجه داشته باشید.

کپسول آتش نشانی بیمارستان فوم

یکی دیگر از کپسول‌های مناسب بیمارستان، کپسول فوم است که برای آتش‌های نوع آ و ب مناسب هستند. بعد از فشار دادن، فوم از این کپسول خارج می‌گردد و بر روی ماده قابل اشتعال قرار می‌گیرد. البته ناگفته نماند که کف‌ها از خود ردی به جای می‌گذارند که پس از مهار آتش بهتر است، پاک شوند.

ویژگی بهترین کپسول آتش نشانی بیمارستان

در این زمینه، علاوه بر اینکه باید به نکات مربوط به انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب توجه شود، کپسول‌های آتش نشانی که قرار است در بیمارستان مورد استفاده قرار گیرند، باید دارای ویژگی‌های زیر باشند.

 • این کپسول‌ها باید به سادگی و با استفاده از دستگاهی همانند فشارسنج فعال گردند.
 • کپسول‌های اطفاء حریق بیمارستان باید اندازه و ارتفاع مناسبی داشته باشند تا در مکان‌های مختلفی از بیمارستان نصب شوند.
 • این کپسول‌ها باید حتماً در برابر آتش‌سوزی و حرارت مقاومت خوبی داشته باشند تا در شرایط خطرناک عالی عمل کنند.
 • کپسول های آتش نشانی بیمارستانی باید قابلیت تحمل فشار را داشته باشند، تا در صورت نیاز با فشار بالا شروع به کار نمایند.
 • از دیگر ویژگی‌های این کپسول‌ها آن است که سمی نباشند، یعنی استفاده از آن در فضاهای بسته به ریه آسیب نرساند.
 • از دیگر ویژگی‌های کپسول مناسب بیمارستان، طول پرتاب بالای این کپسول‌ها است و به هنگام استفاده، نیاز نباشد که فرد نزدیک آتش شود، بلکه از دورترین نقطه هم بتواند به خوبی پرتاب داشته باشد. پرتاب خاموش کننده‌های مناسب، چیزی حدود ۶ متر است.

مزایای استفاده از انواع کپسول آتش نشانی در بیمارستان ها

پس از آشنایی با کپسول‌های آتش نشانی مناسب بیمارستان، بهتر است اشاره کوچکی هم به مزایای استفاده از این کپسول‌ها در فضای بیمارستان و یا محیط‌های درمانی داشته باشیم.

 • افزایش ایمنی بیماران: وجود کپسول آتش نشانی در فضاهای درمانی از جمله درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها، باعث افزایش ایمنی بیماران و کاهش خطر حوادث آتش سوزی می شود.
 • کاهش خسارات مالی: در صورت وقوع حادثه آتش سوزی در بیمارستان، انواع مهار کننده‌های آتش از جمله کپسول‌ها می‌توانند خسارات مالی و هزینه‌های بازسازی و تعمیرات را کاهش دهند.
 • افزایش قابلیت اطمینان: با نصب کپسول آتش نشانی، حس اطمینان برای کارکنان بیمارستان افزایش می‌یابد و افراد در مورد احتمال وقوع حوادث آتش سوزی نگران نخواهند بود.
 • رعایت قوانین و مقررات: با تعبیه کپسول‌های آتشنشانی در بیمارستان به رعایت قوانین و مقررات مربوط به ایمنی و آتش سوزی کمک می‌شود.
 • سرعت عمل در مواجهه با حوادث: استفاده از کپسول های آتشنشانی در بیمارستان به پرسنل بیمارستان کمک می کند تا در صورت وقوع حادثه آتش سوزی، با سرعت و به صورت مؤثر عمل کنند و خطرات را کاهش دهند.

تهیه کپسول آتش نشانی مناسب برای بیمارستان

امروزه کپسول‌های آتش نشانی نوعی وسیله ایمنی به حساب می‌آیند که بهتر است در تمام مکان‌های پر رفت و آمد استفاده شوند. کاربرد کپسول در این اماکن، امکان خطر بروز حوادث ناگوار را به شدت کاهش می‌دهد.  وجود کپسول آتش نشانی در بیمارستان از ضروری‌ترین لوازم به شمار می‌آید، زیرا قرار است جان چندین انسان را نجات دهد. توصیه ما به شما آن است که هنگام خرید کپسول آتش نشانی بیمارستان با یک کارشناس متخصص از مهار فایر مشورت کنید تا بتوانید مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی را انتخاب نمایید. بعلاوه، می‌دانید که این کپسول‌ها به شارژ منظم نیاز دارند. مجموعه ایمن مهار گستر آشیانه (مهار فایر)، بهترین سرویس شارژ کپسول آتش نشانی در تهران و مناطق مختلف آن را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌دهد. برا ی کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب کپسول مناسب و زمان و نحوه شارژ آنها با مهار فایر تماس بگیرید.

برای تماس با ما کلیک کنید